V nedeľu 17. februára 2019 sa v kežmarskej športovej hale FOCUS+ odohral zápas piateho kola druhej florbalovej ligy, v ktorom sa stretli domáci Focus Kežmarok a Falcons Stará Ľubovňa.

Duel mal pre obidve mužstvá extrémnu dôležitosť. Hostia pricestovali do Kežmarku s cieľom ponechať si, po prípadnom víťazstve, aspoň teoretickú možnosť vyhrať súťaž. Domácemu mužstvu išlo o to, aby si pred posledným zápasom súťaže, ktorý odohrajú v Prešove, ponechali maximálnu výhodu, náskoku troch bodov. Keďže deň predtým zvíťazil Prešov nad posledným Sabinovom, bolo jasné, že v zápase pôjde obidvom mužstvám iba o víťazstvo. Preto sa očakával výborný a kvalitný zápas. A ten v plnej miere splnil očakávanie. Hral sa v maximálnom nasadení a každú chvíľa sa bolo na čo pozerať.

Obidve mužstvá hnaní motiváciou víťazstva sa poriadne pustili do seba a nenechali súperovi pokojne dýchať. Šlo sa na maximum. Aj keď opticky mali viac z hry domáci hráči, do vedenia išli hostia. Najskôr nepremenili svoju prvú presilovku, ale pár sekúnd po nej sa už gólovo presadili. Po nevinnej akcii sa spoza brány gólovo presadil hosťujúci Roman a Falcons v siedmej minúte viedli 0:1. Po inkasovanom góle sa ale diali veci. Už dovtedy rýchle tempo domáci hráči zvýšili na maximálnu úroveň a hostia mali niekedy ťažkosti pokojne rozohrať a vôbec vyjsť z vlastnej polovice. Hráči Focusu išli na doraz a ich rýchlosť a dynamika na ihrisku sa hneď aj prejavila. Oskar Šlachtič po peknej akcii ukázal svoje florbalové technické kvality i pohotovú strelu a dve minúty po inkasovanom góle bolo vyrovnané 1:1. Domáci naďalej na ihrisku „jazdili“ a nenechali hosťom pokojne rozohrávať, s čím mali hostia viditeľné problémy. Už o minútu hráči Focusu išli, po nariadenom trestnom strieľaní, do vedenia. To s veľkým prehľadom premenil Dávid Reľovský a bolo 2:1. Po góle sa hralo hore dole, ale navrch mali tentoraz pred útočníkmi kvalitné obrany a výborní brankári. Do skončenia tretiny sa ale zaslúžene ešte dvakrát tešili loptičky v sieti súpera domáci hráči. Najskôr sa gólovo presadil presnou strelou kapitán domácich Jakub Kovalčík a minútu pred koncom tretiny aj najproduktívnejší hráč domácich Adam Tešlár, ktorý využil prvú presilovku domácich. Focus tak po 20 minútach viedol 4:1.

Aj druhá tretina bola plná rýchlosti, vysokého nasadenia, pekných brankárskych zákrokov, ale i krásnych kombinačných akcií. Herne boli lepšie na tom opäť domáci hráči, ktorí najmä florbalovou kreativitou a dravosťou prevyšovali svojho súpera. Gólové ovocie prišlo ale až v druhej polovici tretiny, keď sa tri minúty pred jej koncom presadil Dominik Vojtek. Ten, s veľkým prispením súperových hráčov, dotlačil loptičku do siete súpera, keď využil závar pred ich bránou. Stav 5:1 ale netrval dlho. Jozef Džadoň zvýšil náskok Focusu na 6:1 pár sekúnd pred koncom tretiny, po učebnicovom teči Šlachtičovej strely.

V tretej tretine už domáci trošku upustili z plynu. To bola voda na mlyn pre súpera, ale jeho hráči sa presvedčili, že inak sa triafa loptička za priaznivého stavu a inak s cieľom „musíš“. Na skórovanie mali hneď niekoľko výborných príležitostí, ale či už zbrklosť, nedostatok pokoja či prílišné chcenie boli proti tomu, aby domáci inkasovali. V tretej tretine sme už videli, oproti prvým dvom tretinám, aj tvrdšiu hru a pár zbytočne tvrdších súbojov. Pozorní a presní rozhodcovia ale udržali zápas v norme a vinníkov potrestali. Hostia mali v tretej tretine až štyri presilovky, ale na prekvapenie ani tieto početné výhody nedokázali využiť vo svoj prospech na strelenie gólov, ktoré by ich určite upokojili. Párkrát hráčov Falcons svojimi zákrokmi „vygumoval“ brankár Arne Kroták, v bránke Focusu, čím podržal svoje mužstvo a nedopustil zníženie príjemného päťgólového náskoku. Nervozity sa tak do konca zápasu hostia nezbavili, čo bola tiež jedna z príčin ich prehry. Gólu sa stovka divákov v tretej tretine nedočkala a tak si domáci Focus zapísal dôležité trojbodové víťazstvo.

Veríme, že im toto zaslúžené víťazstvo, ktoré každý hráč poctivo odmakal v maximálnom tempe, pomôže k postupu do baráže, do ktorej postupujú iba víťazi štyroch druhých líg.

Najbližší zápas odohrá mužstvo Focusu Kežmarok v marci v Prešove, ktorý rozhodne o tom, ktoré z týchto dvoch mužstiev postúpi do baráže o prvú ligu. V ňom sa stretnú štyria víťazi druhých líg (Bratislava, Západ, Stred, Východ), z ktorých najlepší dvaja postúpia do celoštátnej prvej ligy.

Focus Kežmarok – Falcons Stará Ľubovňa 6:1 (4:1, 2:0, 0:0)

Góly: 8.26 Šlachtič (Tešlár), 9.12 Reľovský sn, 15.13 Kovalčík (Reľovský), 18.46 Tešlár (Reľovský) PP, 36.58 Vojtek, 39.12 Džadoň (Šlachtič) – 6.25 Roman

Vylúčení: 6:2. Presilovky: 1:0. Diváci: 100. Rozhodovali: Kerekeš, Vrábeľ.

Zostava Focusu Kežmarok: Kroták (Spišiak) – Reľovský, Kromka, Šimko, Kaleta, Tešlár, Kolesár, Šlachtič, Kovalčík, Vojtek, Džadoň, Jäger, Krasničan, Koreň, Galajda. Vedúci mužstva: Pavol Humeník.