V nedeľu 17. marca 2019 sa v Prešove uskutočnil rozhodujúci zápas o víťaza druhej florbalovej ligy, skupiny Východ. Kežmarskí florbalisti vstupovali doň s predsavzatím neprehrať o viac ako päť gólov, čo by im zabezpečilo, pri vzájomných zápasoch víťazstvo v druhej lige a postupu do Kvalifikácie do prvej florbalovej ligy.

Na stretnutie, ktoré sa hralo v nedeľu dopoludnia v prešovskej hádzanárskej hale, sa prišla pozrieť stovka divákov. Nechýbali tam ani fanúšikovia kežmarského mužstva, ktorí merali cestu do metropoly nášho kraja.

Potešiteľné je, že aj keď išlo v zápase o veľa, odohral sa vo veľmi priateľskej atmosfére. Hráči boli k sebe ohľaduplní a nebolo v zápase vidieť, okrem maximálnej koncentrácie na zápas a hru žiadne nervózne prvky medzi hráčmi či divákmi. Bojové a hlasné skandovanie bubnami a sirénami domácich fanúšikov sprevádzali zápas od začiatku až do konca. Všetko ale v miere slušnosti.

Zápas začali domáci ako z veľkej florbalovej knihy. Prvá tretina bola plne v ich réžii. Hostia z Kežmarku sa počas nej iba hľadali. Dopredu neboli vôbec nebezpeční a ani v obrane to nebolo podľa predstáv, pretože domácim nechávali až príliš veľa priestoru k nebezpečným strelám. Keď v 16. minúte svietilo na tabuli 4:0, nevyzeralo to s Kežmarčanmi príliš radostne. Siréna na konci tretiny bola pre ich hru vykúpením, pretože herne to bolo prvých 20 minút veľmi zlé. Aj keď Kežmarčania nenastúpili v Prešove v najsilnejšom zložení, bolo v mužstve veľa kvalitných florbalových hráčov, aby potvrdili svoju výkonnosť, preto bolo potrebné iba upokojiť vybičované nervy z dôležitosti zápasu a postupne začať hrať svoju hru. A to, že v mužstve Focusu je dostatok skúsených a skvelých florbalistov ukázali aj ďalšie minúty tohto dôležitého súboja.

Po rozobratí si samotnej hry v kabíne nastúpilo do druhej tretiny iné mužstvo. K hernému obratu Kežmarčanom pomohli i domáci hráči. Tí po vysokom vedení, výbornej kombinačnej hre a vysokej streleckej produktivite, ktorú mali v prvej tretine, upustili od týchto atribútov. To bola voda na mlyn hostí. Kežmarskí hráči zrazu dobre blokovali strely, čo prešlo, to výborný Arne Kroták v bráne pochytal či vykryl, cez obrancov Hrušovského, Pirhalu, Šimka či Kaletu sa domáci nevedeli presadiť jeden na jedného a v útoku začali hrať jednoduchšie, čo vyústilo do toho, že obraz hry sa úplne zmenil. Paradoxne sa všetko otočilo počas druhej presilovej hry domácich. Tú, za stavu 4:0, zahrali veľmi zle, bez priamej strely, čo naštartovalo hostí k odvážnejším útokom. Kolesár, Vojtek, Adamjak či Koreň párkrát svojou rýchlosťou urobili obrane súpera poriadne vetry a keď ukázali svoju technickú vyspelosť Tešlár, Jäger, Kovalčík či Lipták hneď mali domáci poriadny rešpekt z hry Kežmarčanov. Nečudo, že krátko po polovici zápasu strelil Viktor Kolesár prvý gól Kežmarku. Zrazu bolo ihrisko plné Kežmarčanov a každý útok bol pre domácich hrozbou. Keď už sa zdalo, že do kabín sa pôjde za stavu 4:1, strelecky sa presadil kapitán kežmarského Focusu Jakub Kovalčík, ktorý nechytateľnou strelou znížil 25 sekúnd pred koncom tretiny na 4:2.

Čakalo sa, že do tretej tretiny nastúpia domáci s veľkým uragánom, ale nestalo sa tak. Nie je jednoduché naštartovať už trochu nalomený stroj. Rozumná hra hostí, s dôsledným pristupovaním k protihráčom nedala žiadne šance hráčom Prešova na nejaký gólový zvrat. Aj keď v 51. minúte, z nevinnej akcie domáci strelili piaty gól, ďalšie minúty ukázali, že Kežmarok si pozorne stráži gólový odstup a drží herne domácich na patričný dištanc. Aktívna hra Kežmarčanov vyústila v strelenie dvoch gólov, ktoré strelili v priebehu 24 sekúnd. Najskôr najproduktívnejší hráč Focusu Adam Tešlár znížil na 5:3 a krátko na to Viktor Kolesár dokonca na 5:4! Kto by to povedal, že zo 4:0 sa nakoniec bude hrať o remízu! Domáci vrhli všetky sily do útoku a tri minúty pred koncom strelili šiesty gól. O 45 sekúnd aj siedmy, ale po oddychovom čase Kežmarku, im už hráči hostí viac nedovolili a výsledok 7:4 ostal aj po 60 minútach.

Kežmarok po polroku svojej existencie dosiahol fantastický klubový úspech. Vo svojej prvej súťažnej sezóne vyhral druhú florbalovú ligu! Víťazstvom v druhej lige postúpil do Kvalifikácie o prvú ligu. Tá sa odohrá v kežmarskej hale FOCUS+ v dňoch 26. – 28. apríla 2019. V Kežmarku privítame na jednorázovom turnaji, okrem víťaza 2. ligy Východ, ktorým sa stal Focus Kežmarok, víťazov ďalších troch druhých líg – Bratislava, Západ, Stred. Prví dvaja potom postúpia do prvej florbalovej ligy.

Vedenie kežmarského florbalového klubu Focus on sport Kežmarok všetkých športových fanúšikov na túto kvalifikáciu, resp. baráž srdečne pozýva. Vedenie klubu a hráči určite sa vynasnažia urobiť všetko pre to, aby sa v Kežmarku hral ďalší kolektívny šport na celorepublikovej úrovni.

ŠK Floorball ACADEMY Prešov – Focus Kežmarok 7:4 (4:0, 0:2, 3:2)

Góly: 2.11 Macejko, 4.39 Macejko, 7.17 Dlugoš (Tall), 15.28 Grivalský (Tall) PP, 50.46 Dlugoš (Grivalský), 57.00 Seman (Krivda), 57.45 Tall – 33.55 Kolesár (Tešlár), 39.35 Kovalčík, 55.34 Tešlár (Kolesár), 55.58 Kolesár (Tešlár)

Vylúčení: 1:3. Presilovky: 1:0. Diváci: 100. Rozhodovali: Juhás, Tomáš.

Zostava Focusu Kežmarok: Kroták (Spišiak) – Hrušovský, Pirhala, Šimko, Kaleta, Tešlár, Kolesár, Kovalčík, Jäger, Lipták, Vojtek, Koreň, Adamjak. Vedúci mužstva: Pavol Humeník.

Konečná tabuľka 2. florbalovej ligy

1. KEŽMAROK          6          4          1          1          50:24   13

2. Prešov                    6          4          1          1          50:29   13

3. Stará Ľubovňa        6          2          2          2          48:40     8

4. Sabinov B               6          0          0          6          26:81     0