Kežmarský informačný express už neraz upozorňoval na rôzne zvláštnosti čo sa týka výstavby či rekonštrukcie kežmarských chodníkov. A je tu ďalšia zaujímavosť, ktorá je hodná aj zápisu do Guinnessovej knihy rekordov.
Ide o chodník na ulici Krvavé pole smerom od ulice gen. Štefánika k základnej škole na ulici dr. Fischera. Ulica má celkovo dĺžku asi 250 metrov, no chodník, ktorý bol urobený v roku 2016 a dokončený v roku 2017 má jednu zvláštnosť, ktorú nemá žiaden iný chodník nielen v Kežmarku, ale určite ani na Slovensku.
O tom, že na jeho jednom konci chýba pozvoľné zníženie chodníka pre imobilných občanov či pre matky s kočíkom som už písal. Chcem upozorniť na inú skutočnosť.
Málokto si to uvedomí, ale na približne 250 metroch má chodník až 27 zmien svojho sklonu. Približne každých 9 metrov zmení svoj sklon. Na niektorých miestach je to doslova ako na húsenkovej dráhe, keď dva kroky robíte po vodorovnom chodníku, ďalšie tri kroky urobíte po šikmej ploche, ďalšie tri zas po vodorovnej a potom sa to opäť zmení na šikmú plochu… Jednoducho nonsens hodný rekordného zápisu. Predpokladám, že nikde na Slovensku nenájdete, aby na tak krátkom úseku ste videli chodník s toľkými zmenami sklonu.
Niektoré sklony, resp. šikmé plochy sú poriadne šikmé a keď na takýchto šikminách steká voda alebo zamrzne sneh a je tam primrznutý ľad, tak je po takomto chodníku veľmi ťažké prejsť. Ľad má nielen svoju šmykľavosť, ale keďže je aj zošikmený je o to nebezpečnejší. Akoby nebolo rozumnejšie po celej dĺžke chodníka urobený miernu šikmú plochu, aby odtekala voda a človek sa nemusel obávať, že raz chodí po rovine, raz po šikmej ploche a stále sa to mení. Riziko pošmyknutia na šikmo urobenom chodníku je tak veľmi veľké.
Chodníky sú v Kežmarku jednoducho samostatnou kapitolou, pretože v každej časti mesta nachádzame na nich veľké nedostatky.