Medzinárodný filmový festival ponúka rôznorodú a bohatú zmes filmov

foto_cesky_allah-konvicka-a_svetlo_prave_viry

V popradskom Dome kultúry, v klube Zóna, sa v dňoch 13. – 16. marca 2018 uskutoční 18. medzinárodný festival dokumentárnych a nekomerčných filmov JEDEN SVET 2018.

Každý deň je začiatok premietania o 17.00 hod. a vstupné naň sú 2 eurá. Ponuka filmov je bohatá a rôznorodá, takže filmoví fajnšmekri si určite môžu prísť na svoje.

 

Ponuka premietaných filmov:

 

13. 3. 2018

 

Český Alláh (91 min., Česká republika, česky) – Migrácia priniesla do Čiech len niekoľko desiatok utečencov, podstatnú časť spoločnosti však uvrhla do stavu panického strachu z migrantov a moslimov. Režisérka Zuzana Piussi dva roky sledovala reakcie českej spoločnosti. Výsledkom je časozberný dokument, panoptikum ľudských postáv a postavičiek, ktoré spája jediné: téma utečencov a islamu im nie je ľahostajná. Každý tomu čelí vybavený vlastnou pravdou. Sledujeme nie len starých známych, Martina Konvičku či Janu Volfovú, ale taktiež ľudí, ktorí sa rozhodli utečencov vítať bez ohľadu na následky. Každému z nich nakoniec rozvírená spoločenská situácia poskytne novú životnú skúsenosť.

Nesmrteľný les (52 min., Slovensko, slovensky) – Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac, ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko, čo k životu potrebujú. V polome nájdu lesné plody a hmyz, v strmom žľabe ulovia jeleňa a za limbovými orieškami sa šplhajú do korún majestátnych stromov. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. 

Kimaru a Kura (15 min., Holandsko, český dabing) – Desaťročný Kimaru žije v slume v africkom Nairobi. Po otcovej smrti jeho rodina nemá dosť peňazí a on by sa chcel stať leteckým inžinierom, aby sa o ňu dokázal postarať. Jeho mama musí celé dni pracovať na trhu a tak všetky domáce povinnosti aj starostlivosť o mladšie sestry ostávajú na Kimarua. Nemôže ani chodiť do školy, protože nemá na školné. Uvedomuje si, že bez riadneho vzdelania svoju vysnívanú prácu nezíska. Rozhodne sa preto vziať osud do vlastných rúk a zarobiť si na školu predajom vajec. Správna starostlivosť o sliepky však vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Podarí sa Kimaruovi zarobiť na školné a novú školskú uniformu?

 

14. 3. 2018

 

32 utajovaných správ – správa z pekla (62 min., Česká republika, Slovensko, české titulky) – Námetom dokumentárneho filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Správa, ktorú po ňom pripravili dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a AlfredWetzler, ktorým sa podarilo ujsť nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. Tam ich však čakal šok – neverili im. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32-stranovú správu, ktorá sa dostala na pápežov stôl vo Vatikáne, k americkému prezidentovi Rooseveltovi, britskému premiérovi Churchillovi, aj do médií. No prišiel ďalší šok – nič sa nestalo. Spojenci nepodnikli nič, aby deportácie zastavili. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť „spiknutie ticha“.  Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu…

Perla Afriky (74 min., Švédsko, Keňa, české titulky) – Cleopatra sa ocitla na titulných stránkach novín – za hviezdu ju ale jej krajania nepovažujú. Cleopatra je transžena žijúca v Ugande. Krajina je kvôli bohatstvu a rozmanitosti svojej prírody už od čias Winstona Churchilla označovaná za „perlu Afriky“. Spoločenskej rozmanitosti sa tu však darí omnoho menej: LGBT ľudia sú väčšinovou spoločnosťou lynčovaní a zákonodarci by homosexualitu najradšej trestali smrťou. Širokouhlá road movie Cleopatry a jej priateľa Nelsona rozpráva príbeh o ceste za lepšou budúcnosťou. Nelsonova láska aj vzťahy v rodine napovedajú, že by táto story mohla mať dokonca nečakaný happy end.

Dievča z instagramu (18 min., Holandsko, český dabing) – Prvá vec, ktorú Annegiene po prebudení urobí, je kontrola počtu lajkov jej nového príspevku na Instagrame. Svojich rodičov počas raňajok veľmi nevníma, namiesto toho s potešením sleduje, koľko pribudlo pochvalných ohlasov na jej najnovšiu fotku. V pätnástich rokoch už má na svojom profile takmer 800-tisíc fanúšikov a kopia sa jej ponuky na spoluprácu s veľkými firmami. Jej renomé na sociálnych sieťach však ostro kontrastuje s minimom skutočných priateľov. V skutočnosti je skôr hanblivá a celé dni trávi sama len so svojim foťákom a mobilom. Aj napriek svojmu nespornému talentu žije odtrhnutá od bežného života a svojich rovesníkov.

 

15. 3. 2018

 

Vďaka Bohu, že je piatok (50 min., Belgicko, Izrael, slovenské titulky) – Film belgického dokumentaristu sleduje bežný život obyvateľov palestínskej dediny Nabi Saleh a jej izraelského náprotivku, osady Halamish. Počas troch rokov križovali každý piatok obyvatelia Nabi Saleh zónu plnú slzného plynu a lietajúcich guliek, aby sa dostali na druhú stranu osady. Stupňujúce sa napätie a protesty dospeli tak ďaleko, že počas jedného z piatkov došlo k smrti Palestínca, Mustafu Taminiho. Reakcie ľudí na oboch stranách sa stali súčasťou dokumentu, ktorý filmári obyvateľom o rok neskôr premietli, aby ich konfrontovali s tým, čo natočili. Záznam toho, ako na nich film pôsobil a čo sa v dedinách medzi časom zmenilo, sa stal súčasťou finálnej verzie.

Medzi nami (67 min., Slovensko, Taliansko, slovensky) – Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokumentárny film Medzi Nami odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlhoočakávaný dokument, proti ktorému sa postavilo na odpor štátne zdravotnícke zariadenie, bude mať na festivale slovenskú premiéru, aby tak otvoril diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.

Jesserov sen (15 min., Holandsko, český dabing) – 11-ročný Jesser žije so sestrou a rodičmi v Nikarague. V komunitnej záhrade ho učia, ako pestovať rastliny, ktoré zbožňuje. Jediná rastlina, ktorú neznáša, je cukrová trstina. Tá je hlavným zdrojom príjmov pre chudobnú komunitu, zároveň však spôsobuje mnohým ľuďom veľké zdravotné problémy. Jednou z jej obetí je aj Jesserov otec, ktorému náročná práca v horúčave nevyliečiteľne zničila obličky a hrozí mu, že zomrie, rovnako ako otec jeho sesternice Jocelyn. Dvaja kamaráti sa sediac medzi cukrovou trstinou rozprávajú o tom, čo by chceli v živote dosiahnuť. Jocelyn chce byť doktorkou, aby zachraňovala životy a Jesser chce na otcovom pozemku vytvoriť prosperujúce poľnohospodárstvo. Kým sa tak stane, ozbrojený mačetou obrába pole, na ktorom chce jedného dňa pestovať všetky rastliny okrem cukrovej trstiny. 

 

16. 3. 2018

 

Atómový sused (79 min., Švédsko, české titulky) – Učiteľka Hanna sa s rodinou odsťahovala na vidiek v severnom Fínsku, aby jej tri deti mohli vyrastať uprostred prírody. Celkom nečakane k nej však prichádza správa, že neďaleko ich pokojného domova má vyrásť jadrová elektráreň. Hanna sa zapája do komunitných protestov, ktorým venuje stále viac voľného času. Stáva sa aktivistkou na plný úväzok, dokonca dostáva ponuku na vstup do vysokej politiky. Pritom po celý čas hľadá odpoveď na zásadnú otázku: mám sa sústrediť na súčasné potreby svojich malých detí, alebo sa snažiť pozitívne ovplyvniť ich budúcnosť presadením lepších zákonov? Dokument vnímavo sleduje ako sa hlavná hrdinka vysporadúva s rolou, s ktorou vo svojom živote naozaj nepočítala.

Profesionálna cudzinka (63 min., Slovensko, slovensky) – Osemnásťročná Irena Brežná krátko po okupácii Československa v roku 1968 neochotne nasledovala svojich rodičov do emigrácie. Musela čeliť nielen nepochopiteľnej novej kultúre, ale aj výčitkám svedomia, že nebojovala za svoju vlasť. To je dôvod, prečo odišla písať o disente vo Východnej Európe a o ruskej invázii do Čečenska. Postupne zisťujeme, ako si Irena Brežná vytvorila inšpiratívnu „patchworkovú identitu“, geograficky situovanú nielen medzi Švajčiarskom, Nemeckom, Francúzskom a Slovenskom, ale aj na africkom kontinente a v Rusku.

Betka a múdre hlavičky (15 min., Česká republika, česky) – 12-ročná Betka žije s rodinou na vidieku, rada jazdí na koni a trávi čas so svojou sesternicou Eliškou. Okrem bežných záľub je mimoriadne aktívna a najradšej pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú. Nech ide o spolužiaka s duševnou chorobou alebo o osamelých seniorov v domove dôchodcov. Betka s Eliškou pre nich každý utorok pripravujú pravidelné stretnutia Klubu múdrych hlavičiek. Organizujú rôzne hry a aktivity, divadelné predstavenia alebo poznávanie divoko rastúcich kvetín. Dievčatá však nechcú seniorom iba niečo predvádzať, ich cieľom je aktívne všetkých zapojiť a čosi spoločne vytvoriť.