Počas uplynulej soboty (10.08.2024) Správa PIENAP-u zorganizovala v Múzeu Červený kláštor dve akcie NEDOJTE SA HADOV. O 17,00 sme zahájili v kongresovej miestnosti múzea prednášku o našich hadoch.
Akcia NEBOJTE SA HADOV má za cieľ rozšíriť obzor poznania o tejto skupine živočíchov. Je dôvod zabíjať hady? Aká je ich funkcia v prírode, či sú užitočné alebo škodlivé, útočné alebo bojazlivé? Mnoho otázok zodpovedal herpetológ Peter Čisárik, ktorý pútavo viedol prednášku a porozprával zaujímavosti zo sveta hadov, vysvetlil ich životný cyklus, porozprával aj o tom, že vretenica nie vždy má charakteristickú kľukatú čiaru na svojom chrbte, a nie vždy had čo na prvý pohľad vyzerá ako vretenica aj vretenica je. Súčasťou prednášky bola aj ukážka dvoch našich hadov užovky obyčajnej a vretenice severskej, ktoré si účastníci prednášky mohli pozrieť z tesnej blízkosti.
Tajuplný kláštor pod Troma korunami v Pieninách netopiere obývajú už od nepamäti. Možno práve tie inšpirovali frátra Cypriána k zostrojeniu lietajúceho stroja
Netopiere sú jediné aktívne lietajúce cicavce. Tajuplný kláštor pod Troma korunami v Pieninách obývajú už od nepamäti. Možno práve tie inšpirovali frátra Cypriána k zostrojeniu lietajúceho stroja, ktorý sa nápadne ponášal na krídla netopiera. Po prednáške NEBOJTE SA HADOV nasledovalo už tradičné podujatie NOC NETOPIEROV V PIENINÁCH. Konalo za múrmi národnej kultúrnej pamiatky, na druhom nádvorí v Červenom kláštore. Akciu sme pre verejnosť zorganizovali už po 12 krát v spolupráci s partnermi – Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) a Múzeom v Červenom Kláštore. Noc netopierov má už svoj zabehnutý program, keďže netopiere sa na lov vydávajú spravidla po západe slnka. Preto do doby, kedy netopiere začnú vylietavať z podkrovia starobylého kláštora, najmenší návštevníci sa zapájali do bohatého programu, ktorý im spríjemňuje čakanie na prvé vylietavajúce netopiere. Chiropterologickú sieť na odchyt netopierov sme nainštalovali pred začiatkom prezentácie. Následne pre mnohých utajený život netopierov zaujímavým rozprávaním a pútavou prezentáciou predstavil odborník na netopiere – chiropterológ RNDr. Fulín zo SON. Oproti minulým ročníkom sa tentoraz do siete chytili pred zrakmi návštevníkov v krátkom čase 1 podkovár malý, ktorého si všetci účastníci mohli pozrieť z bezprostrednej blízkosti. Rovnako si vypočuli aj “netopieriu komunikáciu”, ktorá je počuteľná vďaka takzvaným bat detektorom.
Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti život týchto výnimočných živočíchov, ktorí mnohokrát v ľuďoch vzbudzujú neopodstatnené obavy
Získaním vedomostí a znalostí je možné prekonať strach a pomyselnú bariéru medzi človekom a netopierom. Toto poslanie je dôležité aj z dôvodu, že netopiere neraz využívajú ľudské stavby na svoj život, osídľujú podkrovné priestory i panelové budovy. Človek zároveň prispieva významnou mierou k ohrozeniu kolónií netopierov.
Netopier je schopný za noc uloviť až 3000 komárov. Predstavuje ekologicky prospešného živočícha a práve preto každá strata netopiera znamená škodu aj pre nás ľudí. Podľa niektorých štúdií netopiere pomáhajú napríklad len americkej ekonomike ušetriť viac než 3 miliardy dolárov ročne v poľnohospodárskej produkcii tým, že tieto cicavce požierajú škodcov a štát tak ušetrí na pesticídoch. Výpadkom netopierov z ekosystému v dôsledku, chemizácie prostredia, straty biotopov a aj vplyvom ochorenia, takzvaného syndrómu bieleho nosa dochádza v niektorých krajinách sveta zánikom populácii netopierov k poklesu požieranie hmyzu o 660-1320 ton za rok.
Netopiere sú unikátne živočíchy, ktoré majú svoje nezastupiteľné miesto v našej prírode. Človek im ničí ich prirodzené prostredie a mal by im preto vytvárať nové možnosti na život všade tam, kde je to možné. Možno sme aj touto akciou niekoho povzbudili a inšpirovali k inštalácii búdok pre netopiere, prípadne sme odbúrali predsudky, či fóbie. A práve preto sa tešíme na budúce stretnutia s vami a tajomnými strážcami noci.
Autor: V. Kĺč
Foto autor: V. Kĺč, M. Revický, M. Malatinová