V dňoch 24. 1. 2020 - 25. 1. 2020 sa v Červenom Kláštore uskutoční podujatie Zimný splav Dunajca.

Splavovanie Dunajca na raftových člnoch v zime? Jasné! Zážitok, po ktorom budete ešte dlho spomínať na nádhernú prírodu Pieninského národného parku, si môžete dopriať počas 12. ročníka vodáckej verzie fašiangov posledný januárový víkend.

V karnevalovom oblečení, plní dobrej nálady a vo veselom kolektíve každoročne koncom januára vyrážajú vodácki priaznivci na mrazivé vody Dunajca, aby sa počas fašiangov spolu skvelo zabavili. Kým v piatok večer si budú užívať country hudbu, v sobotu ich čaká 9 kilometrov dlhý splav z Červeného Kláštora do Lesnice.

PROGRAM

Piatok 24. januára

17:00 - posedenie pri country hudbe v areáli požičovne Pieniny Sport Centrum v Červenom Kláštore

 

Sobota 25. januára

11:30 - zraz účastníkov zimného splavu, príprava lodí a vodáckeho výstroja

12:00 - nalodenie a splav prielomu Dunajca

15:00 - stretnutie v Chate Pieniny v Lesnici, rum, čaj a “Janov ako vždy hustý guláš” v cieli, návrat autobusom, vývoz lodí

18:30 - posedenie v Rafting Pieniny v spoločnosti vodáckej kapely Pádlo

 

V deň splavu sa všetci zvítajú, počastujú, pripravia lode a v karnevalovom vyrazia na vodu. Samotný splav trvá približne dve hodiny. V cieli splavu v Chate Pieniny bude nachystané posedenie s gulášom, rumom a čajom. Späť sa dá vrátiť na bežkách po bežeckej stope okolo rieky. Pešo alebo na bežkách po chodníku okolo rieky sa opačným smerom môžu do cieľa v Lesnici dostať aj nevodáci. Aj im by to malo trvať približne dve hodiny. Všetci sa napokon spoločne autobusom presunú do Červeného Kláštora, aby im po vývoze lodí neušlo večerné posedenie s vždy veselým zoskupením Pádlo.

 

Vodácku výstroj i lode zabezpečia organizátori, bežkársku výstroj si možno požičať. Okrem karnevalového sa však zíde predovšetkým teplé oblečenie, vrátane náhradného oblečenia na splav v prípade potreby. Suché oblečenie môže v istých situáciách dokonca zachrániť život, preto jeho zásobu netreba podceniť.

 

Nechajte sa zlákať adrenalínom, príjemnou spoločnosťou, dobrým jedlom, pitím aj skvelou náladou vo veľmi veselom kolektíve a užite si nádheru romantickej tiesňavy vo vápencových bralách.

 

Rieka Dunajec vodákom ponúka pekný zážitok a úchvatné pohľady na okolitú prírodnú scenériu. Najkrajší tok má Dunajec v úseku 9 kilometrov v prielome Dunajca, ktorý je chránenou prírodnou rezerváciou. Splav na pltiach je jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska. Najmä splav Dunajca na tradičných drevených pltiach v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku z Červeného Kláštora do Lesnice je neopakovateľným zážitkom spojeným s mnohými legendami a živým výkladom pltníkov. Najstaršie písomné doklady o pltníctve pochádzajú z 11. storočia a ako turistická atrakcia existuje pltníctvo od polovice 19. storočia. Bežná sezóna splavu trvá od 15. apríla do 31. októbra.

 

Web: Pieniny sport centrum

Zdroj: Travel in Slovakia