Je málo športových osobností, ktorí sa pustia do zmapovania histórie nejakého športového klubu. Ak sa niekto ale pustí do zmapovania histórie športového klubu, ktorý je pre milióny futbalových fanúšikov doslova superklubom, takého človeka už môžeme nazvať i športovým fanatikom. A takého máme v Kežmarku. Je to Pavol Fejerčák, ktorý v roku 2017 vydá knihu s názvom História FC Barcelona (1899 - 2017).

Tento Kežmarčan, bývalý futbalový hráč, tréner a funkcionár, zmapoval históriu tohto úspešného futbalového klubu. Najskôr ani nechcel, no neskôr sa dal svojimi priateľmi, ktorých má doma i za hranicami Slovenska presvedčiť, aby svoju záľubu v zbieraní informácií o tomto veľkoklube pretavil vo vydanie knihy. Výsledok jeho práce bude čochvíľa na svete.

Pavol Fejerčák chodí do centra Katalánska približne trikrát do roka. Keď strávil pracovne istý čas v Anglicku, tak v Barcelone bol až šesťkrát do roka. Španielsky síce nehovorí, ale na cestách po svete sa dohovorí okrem slovenčiny a češtiny aj angličtinou, ruštinou, poľštinou a nemčinou.

Aj keď nie každý futbalový fanúšik je priaznivcom FC Barcelona, som presvedčený, že každý športový fanúšik ocení túto jeho prácu, lebo práve toto je pozitívna propagácia nášho mesta v celom svete.

O tom, ako sa k vydaniu knihy o futbalovom klube z Barcelony dostal, kto mu v tom pomáhal, koľko mu to trvalo, ale aj to, čo pre neho znamená slovné spojenie „Més que un club“ povedal exkluzívne pre Kežmarský informačný express autor knihy Pavol Fejerčák.

Je pravda, že vydávate knihu? Aký názov bude mať? Áno. Volať sa bude: História FC Barcelona (1899 - 2017) a vyjde v lete, aby zachytila aj kompletnú sezónu 2016/2017.

Ste prvý, ktorý zmapoval históriu klubu FC Barcelona? Nebudem asi prvý, ale podľa vyjadrenia funkcionárov FC Barcelona ešte nikto nenapísal takúto komplexnú knihu o histórii klubu s podobným obsahom.

Odpoveď na otázku: Barca či Real, máte ľahko zodpovedanú. Aká by ale odpoveď na otázku Messi či Cruyff, keďže poznáte kvality bývalej i súčasnej hviezdy Barcelony? Nie je nikdy ľahké porovnávať futbalistov z rôznych období, hlavne preto, že futbal sa veľmi rýchlo vyvíja, menia sa herné systémy, aj vyspelosť jednotlivých hráčov. Tak Johan Cruijff, ako aj Lionel Messi sú obrovské hviezdy v histórii futbalu. Každý z nich mal odlišný štýl hry, plnil aj iné úlohy, ale obidvaja sú velikánmi svetového futbalu a každý z nich patril vo svojej ére medzi top hráčov sveta.

Ako sa vlastne má čítať - CF Barcelona alebo FC Barcelona? FC Barcelona. Klub sa takto písal od svojho vzniku do roku 1936, kedy generál Franco donútil premenovať klub na CF Barcelona. Takto sa písal názov klubu až do jeho smrti, teda roku 1975. Futbol club (teda FC) je v katalánštine a Club de fútbol (CF) v španielčine. Každý asi chápe význam toho, prečo to tak bolo.

Boli ste vždy fanúšikom Barcy alebo boli aj roky, kedy ste fandili inému tímu? Ja som fanúšikom dvoch klubov a to Slovan Bratislava a FC Barcelona. Slovanu fandím od malička a som hrdý na to, že som za tento klub aj hral, Barcelone fandím od spoločného finále pohára PVP v roku 1969 a nikdy som inému klubu zo zahraničia nefandil.

Prečo ste fanúšikom Barcy? Pre jej štýl hry? Pre osobnosti, ktoré za ňu hrali či hrajú? FC Barcelona je nepochybne veľkoklubom. Po spomínanom finále PVP v roku 1969, kde jednoznačným favoritom bola Barcelona, ale pohár vyhral Slovan, sa mi páčilo, ako hviezdy Barcy pogratulovali Slovanistom, nehrali sa na urazených, ale uznali kvalitu Slovana. Pri preberaní trofeje, vedľa kapitána Horvátha stál aj kapitán Barcelony Olivella a Horváth sa mu z neho nechal napiť šampanského ako prvému. Toto mi bolo na tomto klube veľmi sympatické a začal som sa oň zaujímať. Po zistení mnohých faktov z histórie mi bol ešte viac sympatický, páči sa mi jeho klubová filozofia, založená na veľkom vlastenectve, vyznávaní krásnej technickej hry, uznaní kvalít súpera. V tomto klube v jeho dlhej histórii hralo strašne veľa futbalových osobností.

Ktorí hráči vám z histórie Barcy prirástli k srdcu, resp. ktorého hráča ste mali alebo máte najradšej? Mne sa najviac páčili v drese FC Barcelona nasledovní hráči (1969-2017): Rexach, Asensi, Cruijff, Neeskens, Krankl, Schuster, Maradona, Lineker, Koeman, Stoičkov, Laudrup, Guardiola, Romário, Ronaldo (ten brazílsky), Rivaldo, Puyol, Xavi, Figo, Valdés, Iniesta, Ronaldinho, Deco, Eto´o, Messi, Henry, Neymar. Nemôžem povedať jediného, ale najviac asi Cruijff, Laudrup, Romário, Ronaldo, Ronaldinho, Xavi, Iniesta a Messi.

Ktorý zápas Barcelony, okrem toho so Slovanom, vám utkvel v pamäti niečím pamätným alebo zaujímavým, či najvydarenejším? Ja najradšej spomínam na dva zápasy: 20. mája 1992 v Londýne (Wembley): UC Sampdoria - FC Barcelona 0:1 (prvý triumf v Lige majstrov) a 28. mája 2011, zhodou okolností tiež v Londýne, na štadióne Wembley, finále Ligy majstrov: FC Barcelona - Manchester United 3:1. Tento zápas som sledoval osobne v hľadisku štadióna Wembley. 

Kedy ste prišli na nápad urobiť knihu o futbalovom klube v Barcelone? Nikdy ma nenapadlo písať knihu o FC Barcelona. Ja som si robil súkromný archív o klube a keď to videli mnohí moji známi nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, tak ma pobádali, aby som to vydal aj knižne.

Je to mravčia práca. Je obdivuhodné, že ste sa do toho vôbec pustili. Čo bolo hnacím motorom pri jej vzniku? Mravčia práca to nepochybne je. Ja som sa chcel súkromne dopracovať k čo najväčšiemu množstvu faktov z histórie klubu. Zbieral som všetko, čo sa týkalo FC Barcelona, zahraničné časopisy, videá, knihy, ... 

Koľko trvala práca na nej? Práca pri triedení a ukladaní jednotlivých materiálov mi trvala asi tri roky.

Kto vám všetko pomáhal? Pracoval som na tom sám. Počas piatich rokov, kedy som pracoval v Anglicku, som bol v Barcelone asi 30 krát. Zakaždým som tam strávil 3-4 dni, navštevoval som klubový archív, rôzne knižnice a múzeá, zhromažďoval som si tak najdôležitejšie fakty o histórii klubu. Zakaždým som videl aj nejaký zápas na Camp Nou, či už to bola liga, domáci pohár, alebo európske poháre, najčastejšie, samozrejme Liga majstrov...

Čo bolo na práci najťažšie? Asi najťažšie bolo zdokumentovať obdobie Španielskej občianskej vojny, pretože mnoho dokumentov bolo vtedy zničených a zničený mal byť aj klub FC Barcelona. Samozrejme práca obsahovala množstvo rukopisov, niektoré fotografie ma stáli aj nemalé peniaze, ale to patrí k tomu.

Koľko má kniha strán? V mojej počítačovej verzii to je okolo 1 200 strán, ale po úprave grafikom a zalomení to bude okolo 900 strán.

V koľkých jazykoch bude možné ju čítať? Po dohode s klubom FC Barcelona táto kniha vyjde minimálne v týchto jazykových mutáciách: slovenčina, katalánčina, španielčina, angličtina a pravdepodobne poľština.

Bude aj nejaká slávnostná prezentácia knihy? Ak áno, kedy a kde to bude? A uvidíme vás na nej? Určite áno. Krst knihy plánujeme priamo na Camp Nou pred nejakým zápasom a pokrstená bude trávou z tohto štadióna. Všetko je v rokovaní s funkcionármi klubu a pracuje na tom môj právny zástupca, ktorý ma pod palcom aj moje autorské práva.

Dal vám klub za takúto fantastickú reklamu klubu aj nejaké bonusy? Máte napríklad voľný vstup na zápasy Barcy? Mám dobré kontakty priamo na niektorých klubových funkcionárov. Ak som v Barcelone, tak sa vždy stretneme. Určité výhody mám, nemám problém so vstupenkami a pod.

Máte pred sebou ešte nejakú pracovnú výzvu, čo sa týka klubu FC Barcelona? Kniha je dokumentáciou celej klubovej histórie rok po roku, so všetkými výsledkami, klubovými legendami a všetkými významnými udalosťami, ktoré sa v jej histórii udiali. Po nejakom čase plánujem vydať ďalšie pokračovanie, ako doplnok novej histórie klubu.

Čo pre vás znamená motto klubu: „Més que un club“? To, čo pre každého fanúšika FCB, je to viac ako futbalový klub, je to tradícia, kultúra, hrdosť na úspechy klubu, jeho filozofiu a samotné Katalánsko...