Cieľom bol postup. Ten je splnený na jednotku, a tak sú pred futbalistami Kežmarku nové výzvy. O nich prezradil pre Kežmarský šport Pavol Fejerčák, tréner kežmarského mužstva, s ktorým vyhral v sezóne 2020/2021 piatu futbalovú ligu bez straty bodu!

Pavol Fejerčák je trénerom, ktorý vyznáva zásadu, že futbalisti počas futbalového zápasu nemajú čo bojovať, ale majú hrať a najcennejšou devízou futbalistu by malo byť to, aby sa snažil byť nielen lepším hráčom, ale aj človekom, na ihrisku i mimo neho.

Mužstvo Kežmarku víťazstvom v súťaži a postupom do štvrtej ligy splnilo cieľ, ktorý si dalo pred sezónou. Je tréner so sezónou úplne spokojný? Určite áno. I keď sme stratili rok, pretože postup bol cieľom aj pred dvomi rokmi, ale nepochopiteľne nám vtedy zrušili súťaž. Teší ma, že sme tentoraz nestratili v súťaži ani bod a aj celkové skóre hovorí o našej suverenite, keď máme priemer strelených viac ako tri góly a inkasovaných menej ako pol gólu na zápas.

S akými cieľmi pôjde mužstvo do štvrtej ligy? Trochu viac sa nacestujeme, lebo budeme mať iba jedno mužstvo z nášho regiónu, teraz sme ich mali štyri. Súperi budú mať vyššiu kvalitu, takže základným cieľom je hrať svoju hru a ňou sa presadiť. Určite by sme chceli hrať v hornej polovici tabuľky.

A čo postup do tretej ligy? Keď som na jeseň v roku 2019 prevzal mužstvo, s vedením klubu sme si vytýčili cieľ, že do piatich rokov by sme chceli hrať tretiu ligu. To je podľa mňa optimálna súťaž, ktorú si kežmarskí futbaloví fanúšikovia zaslúžia vidieť. Tretia liga je určite náš cieľ, no musíme ísť krok za krokom a byť trpezliví.

Zmení sa nejako káder na štvrtú ligu? Teraz sme dobrá partia a bolo by veľmi zlé, aby sme túto jednotu nejakým spôsobom rozbili. Toto mužstvo má svoju kvalitu, čo dlhodobo preukazuje. Na druhej strane je potrebné zvýšiť aj túto kvalitu mužstva a priniesť do neho i novú krv. Máme už čosi rozrobené, takže počítam, že asi traja noví hráči sa v mužstve objavia. V podstate je to tak, že po postupe do štvrtého kola SLOVNAFT CUPu a po jasnom víťazstve v piatej lige sa kluby z vyšších líg začali zaujímať o tieto naše úspechy a takisto o našich hráčov. Prioritou je teda skôr udržať mužstvo spolu. Verím, že napriek tomu, že niektorí hráči už dostali ponuky ísť do vyšších súťaží, podarí sa nám udržať túto skvelú partiu pokope.

Vy pri mužstve zostávate? S veľkou pravdepodobnosťou áno. Aj ja som napríklad dostal nejaké ponuky z vyšších líg, ale ja už mimo Kežmarku nepôjdem. Mojou ambíciou nikdy nebolo urobiť trénerskú kariéru, ja sám som aktívne hrával až do 45 rokov a po tomto veku je už na trénerskú kariéru niekedy neskoro. Po skončení futbalovej kariéry som si chcel futbal užívať ako konzument, cestovať po svete a sledovať veľké kluby naživo. Z veľkej časti sa mi to už podarilo, veď počas môjho šesťročného pracovného pobytu v Anglicku som videl priamo veľké množstvo zápasov Premier League, FA Cupu, Champions League, Europa League, bol som na zápasoch FC Barcelona, Realu Madrid, Juventusu FC, AS Roma, Internazionale a AC Miláno, Paris Saint-Germain, Bayernu München, Ajaxu Amsterdam a mnohých ďalších, počas mojich služobných ciest do Kanady a USA som videl niekoľko zápasov NHL a v tom by som chcel časom pokračovať. Mám svoje roky, zdravie si tiež nekúpite a prioritou pre mňa, ako trénera je pomôcť ešte Kežmarku a skončím.

Kežmarskí fanúšikovia si cenia najmä to, že už je zreteľný herný prejav mužstva, už vedia čo určitý hráč dokáže, čo môžu od neho čakať a nie je to iba o bojovnosti hráčov. Čo Vy na to hovoríte? Ja hovorím, že na ihrisku by sa malo hrať, nie bojovať. Kto chce bojovať nech nehrá futbal, ale ide na vojnu. To hovorievali moji tréneri, keď som aktívne hrával a boli to velikánske trénerské osobnosti, toto napríklad povedal Anton Malatinský. Ak je futbalista dobre trénovaný, zodpovedný a hrá s maximálnym nasadením, nemusí bojovať, je to falošná náhrada pre nepripravených hráčov. Ak chce hráč zvýšiť svoju výkonnosť, musí pravidelne a kvalitne trénovať, nič iné. Viete, dnes na ihriskách počujete slová, ako dobrá robota a pod., nuž ale futbal je hra nie robota, ak je to pre niekoho robota, tak mi je takéhoto hráča úprimne ľúto. Každý fanúšik sa chce pozerať na futbal ako hru a nie na boj alebo robotu. To je strašne pomýlené. V mojej hráčskej ére také niečo neexistovalo. Keď už futbalista príde na ihrisko, mal by sa vedieť zorientovať v priestore a ukázať fanúšikom čo dokáže urobiť s loptou v súbojoch so súperom, v kombináciách so spoluhráčmi. To nie je o bojovnosti, ale o umení, o svojej zručnosti, šikovnosti, trénovanosti a schopnosti uspieť. To, že už je vidieť náš herný prejav, tak ma to teší, lebo to je práca trénera, dať mužstvu určitú tvár. Ja som vždy aj ako hráč preferoval rýchlu, technickú a priamočiaru hru s efektívnym využívaním gólových príležitostí. Doslova neznášam množstvo neefektívnych a nezmyselných prihrávok a naviac pred vlastnou šestnástkou ...

Aké budú oslavy víťazstva a postupu? Splnenie cieľa je potrebné aj osláviť, no dlhé oslavy určite nebudú. Je potrebné si dobre oddýchnuť, aby sme boli na náročnejšiu súťaž, ktorá nás čaká od augusta, dobre pripravení. Veď na jeseň nás čaká 4. kolo Slovnaft Cupu a pravdepodobne ďalší futbalový bonbónik so súperom zvučného mena. Skutoční futbaloví priaznivci nášho klubu sa majú na čo tešiť.

 

Tak, čo už zaželať úspešnému trénerovi, snáď iba to, aby udržal úspešný kolektív spolu aj pre budúcu sezónu a aby stanovený cieľ, ktorý si stanovil s vedením mužstva na päť rokov splnil v čo najkratšom čase.

 

Foto: archív 1. mfk kk (Pavol Fejerčák, mužstvo 1. MFK Kežmarok – víťaz 5. futbalovej ligy v sezóne 2020/2021)