Už je tomu rok, čo sa Izba remeselných tradícií presťahovala z predných priestorov budovy na Hlavnom námestí 64 do jej zadného traktu. Svoj názov si expozícia tradičných remesiel zmenila a už ju môžeme nájsť pod názvom Babičkina chyža.

Sídli na prízemí budovy a keďže vstup do nej je zdarma nie je v letných mesiacoch núdza o návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia. Milovníci histórie si tu v zaujímavej historickej expozícii nájdu rôzne remeselné predmety (výšivky, kolísky, krosná, kroje...) staré i 100 či 200 rokov.

Okrem danej ponuky remeselných predmetov si návštevníci „chyže“ môžu zakúpiť zaujímavé výrobky, ktoré sú výlučne z dielne žiakov kežmarskej Súkromnej spojenej školy, Biela voda. Nájdete tam obrusy, prestierania, tašky, ruksaky, ale i rôzne typy rúšok, ktorými sa kežmarská škola preslávila na Slovensku i v zahraničí. Kto by hľadal zaujímavé odevné výrobky pre deti akými sú čiapky, sukienky či rôzne detské doplnky, urobené výlučne na kežmarskej škole, teda žiadne sériovo vyrábané výrobky, ten si určite v kežmarskej Babičkinej chyži nájde to svoje. Ponuka je tu veľmi pestrá a už rastie počet Kežmarčanov, ktorí sú zvedaví čo za novinky škola vyrobila. Výrobky vyrobené v kežmarskej škole majú totiž vždy vysokú kvalitu hodnú propagácie nášho mesta!

   

Babičkinu chyžu prevádzkuje Súkromná spojená škola, Biela voda, Kežmarok. Je otvorená v pracovných dňoch od 9.00 do 13.30 hod. Vstup do nej je zdarma. Kto by ju chcel navštíviť v iný čas, škola poskytuje telefónne číslo 0902 323 517, na ktorom si návštevníci môžu dohodnúť nielen iný termín návštevy expozície, ale aj ohlásiť návštevu veľkej cielenej skupiny.

Hlavným cieľom prevádzkovateľa tejto expozície je byť v centre mesta, optimálne na hlavnej trase pohybu jeho návštevníkov a tým je cesta od červeného kostola ku hradu, aby mohla návštevníkom mesta ponúkať trochu histórie a nazrieť do života našich predkov.

V „chyži“ je zriadená stála služba, ktorá poskytne aj výklad k jednotlivým častiam výstavných priestorov a ponúka návštevníkom i vyskúšať si prácu s kolovrátkom či s krosnami, ktorú si veru už nejedna návšteva aj vyskúšala.

Kežmarská Babičkina chyža má vďaka vedeniu kežmarskej Súkromnej spojenej školy svoje významné miesto v cestovnom ruchu mesta. Prináša pre domácich i zahraničných návštevníkov historický pohľad na život v našom meste spred pár desiatok rokov a tým aj pridanú hodnotu k rozvoju turizmu v našom regióne. Svoje neopakovateľné čaro rokov minulých sa v „chyži“ nestráca, ba naopak, necháva v každom návštevníkovi krásny a neopakovateľný pocit príjemne strávených chvíľ v domácom prostredí, odkiaľ si môže odniesť i nezabudnuteľný kežmarský suvenír. Stačí sa o tom prísť presvedčiť!