Aj pamiatky potrebujeme chrániť, aby tu s nami boli aj naďalej. Preto Nadácia Všeobecnej úverovej banky každoročne vyhlasuje súťaž Poklady Slovenska, ktorou pomáha vzácnym kultúrnym pamiatkam grantom do výšky 50 tisíc eur.

V momentálnom zozname, v ktorom je 9 pamiatok, je aj kežmarský Barbakan. Hlasovanie končí 31. mája 2020 a Kežmarok je zatiaľ na nádejnom druhom mieste. Grant na reštaurovanie ale dostane iba víťazná pamiatka, takže je tu ešte priestor na úspešný záverečný finiš.

Kto má rád historické pamiatky i športové súťaže má tak možnosť prispieť svojim hlasom, aby jedna z našich pamiatok dostala na svoju rekonštrukciu významnú finančnú dotáciu. Hlasovanie je bezplatné!

 

Mestské hradby chránili Kežmarok už začiatkom 14.stor. Na severnej strane opevnenia stála Nižná brána, nazývaná aj Poľská. Jej najvýraznejšou a dodnes zachovanou časťou je torzo barbakanu, stavby na kruhovom pôdoryse, cez ktorú sa zalamovala trasa cesty tak, aby útočníci nemohli priamo ostreľovať bránu ani časť mesta za ňou. Zachované dva oblúky múrov barbakanu sú jediným stojacim pozostatkom mestských brán. Len strieľne, v cimburí a pre delá, napovedajú o pôvodne obrannom charaktere stavby. Schátraný stav zvyškov barbakanu v susedstve obnoveného hradu si vyžaduje odborný zásah.

 

Momentálne poradie o grant Nadácie VÚB:

Rakovo 184

Kežmarok 141

Brezová pod Bradlom 128

Dúbravica 88

Hlohovec – empír 35

Hlohovec – portál 29

Brhlovce 26

Modrý Kameň 10

Dolná Krupá 2

 

Cesta k hlasovaniu za kežmarský Barbakan:

https://www.nadaciavub.sk/poklady/?pamiatka=barbakan-v-kezmarku&fbclid=IwAR3RzDwBVl4GzAPNkUBPglMsVDmZaphLxG5VWm5saGuTC-Mwr_rXAvLrryk

alebo

https://www.nadaciavub.sk/poklady/?pamiatka=barbakan-v-kezmarku&fbclid=IwAR3RzDwBVl4GzAPNkUBPglMsVDmZaphLxG5VWm5saGuTC-Mwr_rXAvLrryk

 

Kežmarský informačný express už zahlasoval a čo vy?

 

Zdroj a foto: nadaciavub.sk