Hokejový klub Montreal Canadiens začal svoj tréningový kemp 20 septembra 2023 v športovom komplexe v meste Brossard, neďaleko Montrealu.

Začalo to fyzickými testami a zdravotnou prehliadkou. Kemp bude trvať do 10.10., lebo o deň neskôr bude hrať Canadiens už otvárací súťažný zápas proti ich večnému rivalovi Torontu Maple Leafs, v Toronte.

Do kempu bolo pozvaných 72 hráčov - 39 útočníkov, 23 obrancov a 10 brankárov. Kontrakt do NHL má 49 hráčov, 13 hráčov má podpísaný kontrakt do AHL, 4 hráči boli pozvaní na skúšku a 6 iných nemá žiaden kontrakt.

Hráči boli rozdelení do 4 výkonnostne rovnocenných tímov, ktoré sa začnú zohrávať najskôr spolu a následne budú 4 tímy hrať medzi sebou. Z nich si hlavný kouč Martin St.Louis bude vyberať hráčov na prípravné či benefičné zápasy.

V kempe o miesto bojujú i dvaja slovenskí mušketieri a teda Filip Mešár a Juraj Slafkovský. Obidvaja sú v tíme D. Verím, že obidvaja zabojujú o miesto a presvedčia trénera, že majú na to hrať v prvom mužstve.

V poslednom kempe patril Mešár spolu s Beckom k úplne najlepším hráčom. Filip si tak získal veľký rešpekt nielen u kouča, ale i u kapitána tímu Suzukiho a u zopár veteránov, ktorí sa o ňom vtedy veľmi pochvalne vyjadrili. Preto verím, že bude pokračovať v podobnom štýle, aby si túto sezónu i reálne skúsil NHL, či už to bude skôr alebo neskôr.

Slafkovský mal minulý kemp priemernejší ako Filip, ale dostal šancu zahrať si približne polovicu sezóny za A mužstvo, ktoré bolo v prestavbe. Mal záblesky, ale celkovo neoslnil a hlavne fanúšikovia boli trocha rozčarovaní z ich prvého výberu v drafte 2022. Juraj však v minulosti v reprezentácii dospelých Slovenska presvedčil postupne, že je veľký hráč, keď na jeho prvých MS dospelých nemal ani bod a o rok nato na ZOH i MS bol šťuka tímu i turnaja. Práve tým si získal Draft N1 2022. On je učenlivý a určite si rozobral čo má zlepšiť v tomto kempe a v tejto sezóne, aby bol nielen na ľade, ale i v 2 prvých produktívnych lajnách. Verím, že odohrá celú sezónu v prvom tíme a že reči o AHL sú len pred kempom.

Dňa 25. septembra večer sa hrá na domácom štadióne prípravný zápas proti New Jersey a teda aj proti ďalšiemu slovenskému hokejistovi, Šimonovi Nemcovi. Spolu Canadiens odohrá 6 prípravných zápasov. Posledný odohrá 7. 10. doma proti Ottawe. Keď si uvážime, že približne 14-16 hráčov ma A mužstvo isté, tak naši dvaja majú čo robiť, aby presvedčili trénera i fanúšikov, že buď na celú sezónu alebo aspoň časť, v prípade Filipa, si zaslúžia zahrať za A mužstvo.

Médiá i tréner hovoria nahlas, že prestavba je už v konečnej fáze a že už nie je dôvod byť na chvoste tabuľky. Mužstvo sa doplnilo o pár veteránov, viacerí mladí naznačili, že si už na NHL tempo a hru zvykli, a tak myslí sa na play-off. O to viac budú všetci adepti silne sledovaní ako vedením tímu, tak médiami i fanúšikmi. Držím obidvom našim hráčom, aby sa tento rok postupne a na dlho usadili v A mužstve.

Filipa Mešára fanúšikovia porovnávajú k Plekancovi, ktorý na začiatku mal problém sa dostať do A tímu, tým že bol „ľahší“, ale následne bol veľmi úspešný hráč. Preto Filipa najskôr média vidia na farme AHL v Lavale, ale v relatívne krátkom čase na skúške v riadnych zápasoch NHL.

Na Juraja je väčší tlak už túto sezónu, aby bol produktívny!

Veľa zdaru obom praje

Peter Humenik, Vancouver, Canada

Foto: mc