Bol vždy bojovníkom. Ako na ihrisku, kde nebola preňho žiadna loptička stratená, tak aj na striedačke, na ktorej vždy burcoval svojich spoluhráčov, ktorí boli na ihrisku. Patrí do zlatej kežmarskej hokejbalovej liahne, odkiaľ vzišli nielen majstri sveta, ale najmä veľkí srdciari, ktorí vždy nechali na ihrisku všetky sily. Takým je aj Radovan Dejneka!

Hokejbalovo začínal v Kežmarku. Od prvých nesmelých krokov v Kežmarskej hokejbalovej lige dokázal postupne každým rokom, každou sezónou nasávať do seba hokejbalovú abecedu v prospech seba i svojho mužstva. V Kežmarku nebola núdza o výborných hokejbalistov, preto hokejbalový rast Radovana Dejneku išiel prudko hore. Svojou trpezlivosťou a poctivým prístupom k športovým povinnostiam sa nakoniec dostal, ako hráč MŠK Kežmarok, až do povedomia hokejbalového reprezentačného trénera, aby si nakoniec obliekol na seba aj dres najcennejší. Najskôr ako nováčik, no neskôr už ako stála opora mužstva s dvojkrížom na hrudi neustále dokazoval o svojich športových i hodnotových kvalitách a výsledkom tejto každodennej práce na sebe bol titul majstra sveta!

Po zisku titulu majstra sveta, kvôli pracovným povinnostiam, začal hrať za Kert Park Praha, kde získal hneď dva tituly majstra Českej republiky a aj Česko-Slovenský Superpohár. Pred sezónou 2019/2020 prišiel pomôcť Považskej Bystrici, kde už bola etablovaná početná kežmarská enkláva, aby si tam splnil posledný z hokejbalových cieľov. To sa mu aj podarilo a získal titul majstra Slovenska.

Titul svetového šampióna je pre každého športovca naplnením športového sna, no ak sa k tomu pridá aj titul majstra republiky v dvoch najťažších hokejbalových líg na svete, s čerešničkou akou je triumf v Česko-Slovenskom Superpohári, tak ide o nezvyčajný úspech športovca. Veď to sa nepodarilo nikomu na svete! I preto patrí už teraz Kežmarčan Radovan Dejneka medzi osobnosti, na ktorých sa určite v hokejbalovej histórii nezabudne.

 

Preto sme čerstvému majstrovi Slovenska, po štarte novej hokejbalovej sezóny, položili niekoľko otázok, aby sme zistili ako hodnotí svoju doterajšiu hokejbalovú kariéru.

Kde sa momentálne pohybujete, na Slovensku či v Českej republike?

Momentálne som sa vrátil spať do Českej republiky, kde minimálne do konca roka budem pôsobiť, potom uvidím čo bude ďalej.

Ste majstrom sveta, majstrom Českej republiky, majstrom Slovenskej republiky, dokonca i víťaz Superpohára medzi českým a slovenským majstrom. Je ešte niekto v hokejbale kto vlastní tieto štyri najcennejšie hokejbalové trofeje?

Neviem o žiadnom slovenskom hráčovi, ktorý by vyhral  českú extraligu, takže myslím, že asi nebude nikto podobný.

Hrali ste v Kežmarku, v Kerte Praha i v Považskej Bystrici. Porovnajte tieto svoje kluby?

Tak na každý z týchto klubov mám krásne spomienky v Kežmarku som hokejbalovo vyrastal a vďaka tomuto mestu som v podstate hokejbal začal hrávať, preto má veľmi mrzí, keď vidím že chlapci momentálne nehrávajú na domácom ihrisku, ale v Spišskej Belej a že museli riešiť existenčné problémy. V Prahe som zažil zatiaľ najúspešnejšie obdobie kariéry, kde sme s Kertom vyhrali všetko čo sa dalo. Podobný tím nabitý najlepšími hráčmi som zažil aj teraz v Považskej Bystrici, kde som konečne dosiahol po 10 rokoch aj na titul v slovenskej extralige  a to aj so starou partou z Kežmarku, keďže sme v tíme boli až 6 hráči o to viac to bolo krajšie.

Porovnajte slovenskú a českú extraligu. V čom je lepšia slovenská a v čom česká?

Česká extraliga je viac technická a mužstva sú viac pripravené takticky a Slovenská extraliga je fyzicky náročnejšia hrá sa tvrdší hokejbal.

Máte ešte nejaké hokejbalové ciele?

Momentálne nemám žiadny hokejbalový cieľ, ten jediný, ktorý mi chýbal som dosiahol teraz v Považskej Bystrici teraz už sa chcem len hokejbalom baviť, pokiaľ mi to zdravie dovolí.

Čo myslíte, ktorú vašu hokejbalovú prednosť či vlastnosť si hokejbaloví tréneri u vás najviac cenili?

Bojovnosť.

  

Ktorý zážitok z hokejbalu bol pre vás najemotívnejší?

Všetky tituly boli najemotívnejšie, pretože za každým stálo obrovské množstvo tréningu, driny a obetovania voľného času.  

S ktorým hráčom či hráčmi ste si na ihrisku najlepšie rozumeli?

Momentálne to ja asi Dalimil Zvonek z Kertparku ktorý ma formu ako hrom a na Slovensku asi Lukáš Piják z Považskej Bystrice. 

Ktorý z hokejbalových útočníkov bol pre vás najnebezpečnejší?

Miro Božík, Martin Krůček, Tomáš Wróbel.

Ktorý z hokejbalových trénerov vám dal asi najviac?

Najviac mi dali určite tréneri Jožko Ďuris v repre a David Kuna z Kertu sú to najväčší profesionáli pod ktorými som mal tu česť hrať.

Na ktorom ihrisku sa vám hralo najlepšie a na ktorom najťažšie?

Najlepšie sa mi vždy hrávalo doma či na Kerte alebo v Považskej Bystrici, kde boli najlepší hokejbalový fanúšikovia akých som zatiaľ v kariére zažil. Najhoršie všade kde nie je plastový povrch.

Proti akému mužstvu sa vám hralo najťažšie?

Na Slovensku Skalica v Čechách asi Pardubice

Ktorí sú podľa vás najlepší traja hokejbalisti na svete?

Boris Oravec, Milan Rampáček, Roman Bujdák.

Neláka vás byť trénerom hokejbalového či iného športového mužstva?

Keďže som učiteľ telesnej výchovy a trénerstvu sa venujem už 4 roky, zatiaľ to je florbal, tak určite. Ak po skončení hokejbalovej kariéry by ma niekto oslovil tak sa nebudem brániť a rád svoje hokejbalové skúsenosti predám ďalej mladšej generácii.

 

Zdroj: archív a fb Radovana Dejneku