Počas galavečera Marand Hokejbalista roka 2022, ktoré sa uskutočnilo 31. marca 2023 predstavila Slovenská hokejbalová únia svoje nové logo a vizuál novej modernej identity.

Ďalším dôležitým bodom galavečera bolo vyhlasovanie Hokejbalista roka 2022. U mužov sa ním stal hokejbalista zo Skalice, ktorý je už momentálne reprezentačným trénerom slovenskej hokejbalovej reprezentácie, Milan Rampáček. Na štvrtom mieste skončil hráč súčasných popradských Pirátov, kedysi hráč MŠK Kežmarok Libor Teplický.

Najlepších hráčov, hráčky, talent, rozhodcu a All star sezóny 2021/2022 ocenilo vo štvrtok vedenie Slovenskej hokejbalovej únie (SHbÚ) na pôde Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave. Počas slávnostného aktu tiež pribudli nové mená do Siene slávy slovenského hokejbalu.

Anketa sa naposledy uskutočnila v roku 2017, vtedy triumfoval Stanislav Petrík. Rampáček získal toto ocenenie v roku 2015, teraz si prebral druhú trofej. V uplynulej sezóne sa 40-ročný krídelník stal najproduktívnejším hráčom základnej časti extraligy a aj v play off. S reprezentáciou neuspel na MS v Kanade, Slováci sa z Montrealu po prvý raz v histórii vrátili bez kovu. Vo štvrťfinále ich zastavili Gréci. Rampáček potom ohlásil koniec reprezentačnej kariéry a výkonný výbor ho v októbri vymenoval do funkcie reprezentačného trénera. 

Druhé miesto v ankete obsadil obranca Nitry Marek Gajdoš. Získal 112 bodov, víťaz nazbieral 134 bodov. Tretí skončil ďalší obranca Jozef Minárik z majstrovského LG Bratislava, dostal 88 hlasov. "Naozaj som to nečakal, pretože so mnou sú na pódiu skvelí hráči. V prvom rade ďakujem všetkým, ktorí mi dali hlasy. Mám za sebou nádherný hokejbalový život. Vyhrať túto anketu v 40. rokoch, čo na to povedať? Chalani by mali viac trénovať (úsmev). Dal som hokejbalu všetko a teraz sa mi to vracia. Naozaj ďakujem všetkým, najmä rodine," uviedol Rampáček. 

Na hlasovacích lístkoch sa objavilo celkovo až 33 hráčov. Do ankety sa zapojilo celkovo 20 hlasujúcich z 22 oslovených. Okrem členov výkonného výboru a generálneho sekretára hlasovali zástupcovia klubov a reprezentační tréneri. Celkovo udelili 1034 bodov. Rampáček figuroval na 19 hlasovacích lístkoch, chýbal len na jednom.

Víťazkou v ženskej kategórii sa stala Andrea Pastroková Rišová. Najlepšia brankárka svetového šampionátu triumfovala pred Nelou Lopušanovou a reprezentačnou kapitánkou Natáliou Paľovou. Skúsená brankárka sa na reprezentačnej úrovni blysla viacerými skvelými výkonmi, ktorý vyvrcholil súbojom proti USA, po ktorom sa mohli začať slovenské bronzové oslavy. Jej výkony sa napokon páčili aj odborníkom, keďže sa stala najlepšou brankárkou šampionátu.

Lopušanová získala ocenenie pre najväčší talent roka. "Ja ďakujem za hlasy a najmä mojej rodine za podporu. A samozrejme svojím spoluhráčkam, bez ktorých by som tu nestála," uviedla talentovaná hráčka.

Najlepším rozhodcom sa stal Marek Kralovič, ktorý triumfoval po štvrtý raz za sebou. Získal 33 hlasov, o sedem viac ako druhý  Peter Hriško. Tretí Štefan Hozák získal 20 hlasov.

Ocenenie pre najlepšieho trénera získal Jaroslav Šalka. Tréner LG Bratislava vynikajúco pripravil svoj tím na play off. Z pozície piateho mužstva po základnej časti najskôr zastavili Bratislavčania štvrtú Považskú Bystricu a potom aj druhú Nitru. Vo finále svoju spanilú jazdu dokončili triumfom 3:2 nad víťazom základnej časti Skalicou. "Chcem sa poďakovať výkonnému výboru za to, že si túto cenu zaslúžim. A najmä hráčom LG Bratislava, bez ktorých by som ju nezískal. Oni by si zaslúžili cenu pre kolektív roka," uviedol držiteľ ocenenia.

Hokejbalista roka 2022:
1. Milan Rampáček 134 bodov 
2. Marek Gajdoš 112 
3. Jozef Minárik 88 
4. Libor Teplický 87
5. Matúš Korbáš 84
6. Michal Šalka 82 
7. Michal Salajka 66
8. Jakub Takáč 60
9. Lukáš Piják 50
10. Milan Vozár 47

hráčky: 
1. Andrea Pastorková Rišová
2. Nela Lopušanová
3. Natália Paľová

rozhodcovia:
1. Marek Kralovič  33 bodov
2. Peter Hriško 26
3. Štefan Hozák  20
    
talent roka:
Nela Lopušanová
 
All star sezóny:
Milan Murček (Nitrianski Rytieri) - Marek Gajdoš (Nitrianski Rytieri), Milan Sobol (Hokejmarket Skalica) - Jakub Takáč (LG Bratislava), Michal Šalka (LG Bratislava), Milan Rampáček (Hokejmarket Skalica)

Sieň slávy:
Ivana Gajdošová, Petra Pavlovičová, Jozef Kollár, Branislav Thron, Peter Szabó in memoriam

 

Zdroj a foto: shbu