Po historickom úspechu v sezóne 2019/2020, v ktorej florbalový klub zo Starej Ľubovne Falcons zvíťazil v druhej florbalovej lige pred kežmarským klubom Focus, prichádza jeho tretia súťažná sezóna, ktorá bude už prvoligová.

Tá je už celorepubliková, teda za svojimi súpermi nebudú cestovať po východnom Slovensku, ale po celej republike. To, že sa poriadne nacestujú svedčí fakt, že iba jedného súpera budú mať z východného Slovenska. Ostatných dvanásť zo stredného či západného Slovenska.

V súťaži bude hrať 14 mužstiev. Dve z východného Slovenska (Košice a Stará Ľubovňa), jedno zo stredu Slovenska (Detva), tri z Oravy (Oravská Polhora, Mútne, Dolný Kubín), jedno z Kysúc (Čadca), jedno z Považia (Dubnica nad Váhom), tri z Ponitria (Partizánske, Topoľčany, Nitra) a tri z Bratislavy (Hurikán, Capitol, White Eagles). Hráčov Falcons tak čaká náročná súťaž, ktorá okrem vyspelých súperov bude i plná cestovania.

Zaujímavosťou súťaže je fakt, že v sezóne 2020/2021 zo 14 mužstiev bude až 6 nováčikov (2 z Bratislavy, Nitra, 2 z Oravy a Falcons Stará Ľubovňa). Pri určitej konštelácii mohol hrať v sezóne 2020/2021 aj kežmarský klub. Posledné mužstvo totiž kvôli nepárnemu počtu účastníkov, bol dosadený dodatočne a pozvánku do súťaže dostala Nitra, ktorá to hneď aj využila. Kežmarčania sa mohli dohodnúť s prešovským klubom, ktorý odstúpil kvôli nedostatku finančných prostriedkov, a prvá liga sa mohla v Kežmarku hrať, no nestalo sa tak, a tak podtatranský región bude mať v prvej florbalovej lige zastúpenie iba v tíme Falcons Stará Ľubovňa.

Vedenie ligy navrhlo, aby sa prvá liga rozdelila na Západ a Východ a až v play-off by na seba narazili mužstvá z rôznych skupín. Tento projekt si dalo vedenie súťaže mužstvám vopred odsúhlasiť, no pomerom hlasov 11:3 vedenia všetkých účastníkov prvej ligy v sezóne 2020/2021 sa priklonili k modelu, ktorý sa hral aj predchádzajúci ročník. Bude sa tak hrať spoločná súťaž všetkých tímov.

Súťaž sa bude hrať v základnej časti dvojkolovo (doma, vonku) a potom prvých 8 budú hrať play-off. Mužstvá na posledných troch miestach by mali zostúpiť do druhej ligy, pretože v ďalšom ročníku by mala mať prvá liga opäť iba 12 účastníkov.

Súťaž sa hrá každý druhý víkend, počas ktorého sa odohrajú dva zápasy. Prvý súťažný víkend je naplánovaný 19. – 20. septembra 2020.

 

Foto: archív Falcons