Mesiac november znamená pre väčšinu občanov, že definitívne odkladajú svoje športové aktivity v exteriéri a sťahujú sa do hál či telocviční. Je tu ale iná časť športovcov, pre ktorých je november začiatkom ich súťažnej sezóny a sezónu absolvujú práve v exteriéri, bez ohľadu aké je počasie. Takými sú napríklad plavci, ktorí sa venujú zimnému plávaniu.

Hlavnou dlhodobou súťažou je pre týchto športovcov Slovenský pohár v zimnom plávaní, ktorý má sedem kôl a potrvá od novembra do marca. Prvé kolo sa začína 16. novembra 2019 v Rimavskej Sobote a naň sa pripravuje i Kežmarčan Martin Krajčo.

V predošlej sezóne sa Slovenského pohára zúčastnilo až 138 plavcov. Martin Krajčo skončil na konečnom 39. mieste (26. v kategórii mužov), keď absolvoval päť kôl a v každom z nich bodoval.

Okrem účasti na pretekoch Slovenského pohára plánuje Martin Krajčo sa v tejto sezóne zúčastniť aj na vrchole súťažnej sezóny, ktorými budú majstrovstvá sveta. Tie sa uskutočnia v slovinskom Blede, vo februári 202.

Martin preteká v Slovenskom pohári v disciplíne 50m prsia, no v tejto sezóne chce si chce v jej závere, ak to zdravie dovolí, vyskúšať aj dĺžku 100 m.

Martina Krajča trénuje tréner Marián Novotný. Ten pripravuje nášho reprezentanta na sezónu i na vrchol sezóny, na preteky na svetovom šampionáte. Tam by mal Martin štartovať na tratiach 25m prsia, 25m freestyle, 50m prsia, 50m freestyle a 100m freestyle. V pláne je aj vyskúšať si štafetu za Slovensko.

Kežmarský šport sa nášho úspešného reprezentanta v zimnom plávaní opýtal nielen na jeho prípravu na sezónu či ciele, ale aj na spoluprácu s trénerom.

Ako sa pripravuješ na súťažnú sezónu? Momentálne trénujeme na otvorených vodných plochách, v príprave využívame aj bazén, telocvičňu a beh. V tréningu sa zameriavame na dýchanie v ľadovej vode. Pred plávaním sa snažíme dýchať, aby sme dostali do tela čo najviac kyslíku. Z regenerácie najviac obľubujeme ľadovú kaďu a suchú saunu.

Aký je cieľ pre sezónu 2019/2020? V tejto sezóne sa budeme snažiť zabojovať v ťažkej konkurencii a budeme sa snažiť urobiť čo najlepší výsledok, aby sme sa posunuli v rebríčku čo najvyššie.

Aká je spolupráca s trénerom? S trénerom sa na novú sezónu už tešíme. Ja som mu veľmi vďačný. Naučil ma všetko okolo otužovania a veľmi ma podporuje aj naďalej. Je mi veľkou oporou na všetkých súťažiach. Vždy ma vie veľmi dobre mentálne nastaviť, a to nie len pred pretekmi. Som rád, že stojí pri mne.

A čo aktivity v Kežmarku? Žiadne plány? V pláne máme urobiť aj nejakú akciu v Kežmarku, ktorú ale ešte nechcem bližšie predstavovať.

V nadchádzajúcej sezóne držíme palce tomuto sympatickému kežmarskému športovcovi a veríme, že nám prinesie do sŕdc veľa hrdosti a radosti z jeho výsledkov. Kežmarský šport bude jeho cestu počas súťažnej sezóny podrobne mapovať.

   

Foto: archív Martina Krajča