Po volejbale a futbale sa v Starej Ľubovni prihlásil o pozornosť športových fanúšikov ďalší kolektívny šport – florbal. Po dvojročnej anabáze v druhej lige, ktorá sa hrala v regióne východného Slovenska, si mužstvo Falcons (Sokoly) Stará Ľubovňa vybojovalo v minulej nedokončenej sezóne postup, na úkor kežmarského klubu, do celoštátnej prvej ligy.

Prvým víkendovým dvojkolom, ktoré sa odohralo v dňoch 19. – 20. septembra 2020, už majú za sebou florbalisti aj prvé dva zápasy v náročnej súťaži. Odohrali ich v domácej hale proti stabilným účastníkom súťaže, ktoré patria medzi jej špičku, proti Detve a Dubnici nad Váhom. Úvodné čestné buly v prvoligovej sezóne odpískal primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko, takže o to emotívnejší začiatok sezóny medzi florbalistami Falcons bol.

Prví súperi však boli nad sily domáceho mužstva, ktorí svojimi skúsenosťami doviedli vyrovnané zápasy do víťazného konca. Tesné prehry však môžu byť ale štartérom pre hráčov Falcons, pretože hráči sa sami presvedčili, že oni ako nováčikovia, môžu s vysokými favoritmi hrať vyrovnanú partiu. Už je potrebné iba dobre zanalyzovať prvé dva duely, pretože sezóna je dlhá. Veď 14 účastníkov bude hrať systémom každý s každým doma – vonku, takže šanca poučiť sa zo svojich chýb a urobiť z nich rýchlo nápravu tu je.

Falcons Stará Ľubovňa – DTF team Detva Joxers 4:6 (0:1, 1:1, 3:4)

Góly Falcons: Roman v presilovke, Rusnaček, Živčák, Roman

V prvom zápase boli minuloročnému druhému mužstvu súťaže dlho úplne vyrovnaným súperom. Po dvoch tretinách bol stav 1:2, no na začiatku tretej tretiny prišlo trojminútové poľavenie v koncentrácii a zrazu bol stav 1:5. Aj keď hráči Falcons ešte znížili na 4:5, vyrovnať sa im už nepodarilo.

Falcons Stará Ľubovňa – ŠK Victory Stars Dubnica nad Váhom 7:9 (3:5, 2:1, 2:3)

Góly Falcons: Vasiľ, Vasiľ v oslabení, Jakunčo, Živčák, Vasiľ, Šatala v presilovke, Roman

V druhom zápase viedli domáci 2:0, ale hostia s fantastickou koncovkou ešte v prvej tretine otočili skóre na 3:5. Falcons v druhej tretine znížili na 5:6, takže opäť išli do záverečnej tretiny iba s jednogólovým mankom. Ani tu sa ale nevyvarovali poľavenia v koncentrácii a hostia v priebehu troch minút ušli na 5:9. Domáci sa ale nevzdali a znížili na 7:9, no hostia ich už bližšie gólovo nepustili.

Škoda, že o súťažný florbal je v našom regióne malý záujem, pretože je tu veľké množstvo hráčov, ktorí by ho súťažne hrali veľmi radi. Ani Poprad a už ani Kežmarok nemá žiadne florbalové mužstvo v súťažiach riadených florbalovým zväzom. Iba pod ľubovnianskym hradom sa dala dokopy výborná partia, ktorá napriek všelijakým finančným prekážkam a nástrahám to dotiahla až do celoštátnej súťaže. Preto nadšenej partii okolo ľubovnianskych sokolov držíme palce nech vzorne a hrdo zastupujú v tomto športe náš región!