Po reprezentačnom sústredení ženskej futsalovej reprezentácie (24. – 26. 4. 2018), bude mať v Kežmarku svoje sústredenie ďalšia slovenská reprezentácia. Tentoraz to bude juniorská florbalová reprezentácia Slovenska, ktorá príde do Kežmarku na trojdňové sústredenie, ktoré sa uskutoční v dňoch 27. – 29. apríla 2018.

Do Kežmarku príde 28 hráčov z 11 slovenských klubov a dvoch klubov z Českej republiky. Keďže Kežmarok doteraz nepatrí medzi florbalové centrá je sústredenie slovenskej juniorskej reprezentácie veľkým organizačným úspechom. Som presvedčený, že práve toto môže byť tým správnym impulzom na to, aby sa aj v Kežmarku tento šport natrvalo etabloval a začal stúpať v športovej hierarchii. V športovej hale Focus plus má na to vytvorené výborné podmienky. O tom svedčí práve sústredenie slovenskej juniorskej florbalovej reprezentácie, tak prečo tieto kvalitné podmienky a zázemie nevyužiť na začiatok etablovania nového športu v našom meste, ktorý môže byť veľmi úspešný.

O sústredení slovenskej juniorskej reprezentácie vo florbale sme sa porozprávali s vedúcim mužstva Košičanom Petrom Vrbom. Ochotne odpovedal na otázky Kežmarského športu a vysvetlil tak nielen to, prečo voľba vedenia reprezentácie padla na Kežmarok, ale prezradil aj niečo zo zákulisia tohto aprílového sústredenia.

 

Ako ste sa dozvedeli o kvalitných florbalových podmienkach v Kežmarku? Túto sezónu som pôsobil v Red Wings Košice, v druhej najvyššej súťaži. Keďže v Košiciach je hneď niekoľko tímov, ale málo športových hál, museli sme nájsť na niekoľko zápasov alternatívu. Jeden zápas sme tak odohrali aj v Kežmarku, kde je pekná hala, ktorá spĺňa rozmery na florbal. Zápasu sa zúčastnil aj reprezentačný tréner juniorov, a tak aj on videl halu naživo.

Prečo ste si vybrali práve Kežmarok za miesto sústredenia, keďže ten ešte nie je známy na florbalovej mape Slovenska? Posledné dva reprezentačné zrazy sa uskutočnili v Nitre a tak sme hľadali alternatívu na východe Slovenska s dobrou dostupnosťou a veľkou športovou halou.

Sústredenie je vždy prvým krokom k príprave na nejaký športový turnaj či zápasy? Na aké reprezentačné zápasy či turnaj sa teda pripravujete? V auguste 2017 sme začali prípravu na juniorské majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v máji 2019 v Kanade.

Na čo bude zamerané kežmarské sústredenie? Budete mať v Kežmarku okrem tréningov aj nejaký modelovaný zápas? Postupne na zrazoch pridávame nové herné prvky a tento zraz nebude výnimkou, takže sa budeme venovať novým herným prvkom. Počas sobotňajšej druhej tréningovej jednotky si chlapci medzi sebou zahrajú modelovaný zápas. Na zraz je nominovaných 25 hráčov a 3 brankári, z 11 rôznych slovenských klubov a dvaja hráči pôsobia v zahraničí (Ostrava a Praha) čiže celkovo z 13 rôznych klubov.
V ktorých časoch budú jednotlivé tréningy v kežmarskej športovej hale Focus plus? Tréningy sa uskutočnia v piatok 17:00-19:00 h, v sobotu 10:00-12:00 a 16:00-18:00 h (modelovaný zápas) a v nedeľu 9:30-11:30 hod.

 

Verím, že sa slovenským florbalistom bude v Kežmarku páčiť a odnesú si z nášho mesta pozitívne zážitky. A ak sa opäť k nám na nejaké sústredenie vrátia alebo pozvú k nám aj iné vekové florbalové kategórie, budeme iba radi, že Kežmarok si robí dobré meno aj v organizovaní športových zrazov na reprezentačnej úrovni.

 

Nominácia juniorov na sústredenie slovenskej reprezentácie do Kežmarku:

Brankári: Martin Haba (Tsunami Záhorská Bystrica), Matej Šefranko (Snipers Bratislava), Šimon Melega (ATU Košice).

Obrancovia: Šimon Bučko, Roman Faith, Roland Kažimír, Samuel Kelemen (všetci ATU Košice), Pavol Soják (Florko Košice), Tomáš Kvasnica, Samuel Virga (obaja ŠK 1. FBC Trenčín), Anton Matis (FBC Mikuláš Prešov), Jakub Nota (FBC Ostrava, CZE), Dominik Paták (Tsunami Záhorská Bystrica).

Útočníci: Šimon Bajo, Šimon Masár (obidvaja ŠK 1. FBC  Trenčín), Matej Stopka (AS Trenčín), Marco Machovič (Snipers Bratislava), Alexander Bory (FBC Mikuláš Prešov), Peter Hrabčák (Florko Košice), Samuel Jančo, Ladislav Mirt (obidvaja Grasshoppers Žilina), Matyáš Němec (Tsunami Záhorská Bystrica), Adam Smida (DFA Nitra), Timotej Smutný (Topoľčany), Branislav Sokirka (FBK Michalovce), Ivan Tomčo (Tatran Střešovice, CZE), Dávid Ujhelyi (ATU Košice), Patrik Vasiľ (Florko Košice). Hlavný tréner: Marek Onderko. Asistenti trénera: Emil Šatan, Tomáš Chvála. Vedúci mužstva: Peter Vrba.