Slováci sa neúmerne zadlžujú. Tempo zadlžovania rastie u nás najrýchlejšie zo všetkých krajín Európskej únie. Mnohí ľudia sa dostali do stavu, keď nie sú schopní splácať svoje dlhy.

Výška splátky úverov by v domácnosti nemala presiahnuť 30 % z celkových príjmov. Ide o maximálnu výšku, nie odporúčané percento. Presiahnutie tejto hranice už totiž ohrozuje bežný život rodiny a schopnosť financovať akékoľvek iné potreby domácnosti. Ak hovoríme o úveroch, tak máme na mysli predovšetkým úvery spojené s financovaním bývania. Pokiaľ ide o spotrebné úvery, nákup na splátky či nebankové pôžičky, ich podiel na výdavkoch domácnosti by mal byť vo výške 0 %! Týchto úverov sa treba snažiť čo najskôr zbaviť a nezadlžovať sa ďalej.

 

Úvery už len do 8-násobku ročného príjmu

Preto už v roku 2018 pristúpila Národná banka Slovenska k novým opatreniam, aby viac chránila bežných ľudí pred neprimeraným zadlžovaním. Celkové dlhy by už nemali prekročiť 8-násobok čistého ročného príjmu jednotlivca. Zároveň sa obmedzilo poskytovanie úverov do 100 % hodnoty nehnuteľností. Ak si preto napríklad chcete kúpiť dom alebo byt v hodnote 50 000 eur, banka poskytne maximálne 40 000 eur a 10 000 eur musíte použiť z vlastných úspor.

 

Započítava sa každý dlh

Celkový dlh – ten bude každá banka započítavať pri žiadostiach o úver. Napríklad pri hrubom mesačnom zárobku 900 eur to znamená, že záujemca o úver si bude môcť požičať maximálne 66 428 eur. V prípade, že by sa táto suma mala celá použiť na financovanie bývania cez hypotéku, záujemca by už nemohol mať žiadny spotrebný úver, povolené prečerpanie, kreditnú kartu, lízing či ďalšie úvery ani splátky.

 

Ak úver, tak jedine na bývanie

Najlepší úver je žiadny úver. Ak však siahnuť po úvere, tak z jediného dôvodu – zabezpečiť si bývanie, čo je lacnejšie a výhodnejšie ako prenájmy. V prípade financovania bývania prostredníctvom hypotéky hovoríme o rozhodnutí na celý život, preto si ho dobre premyslite. Väčšina úverov na bývanie sa poskytuje na 25 a viac rokov. Počas tohto obdobia môžu nastať rôzne situácie v osobnom či rodinnom živote – strata alebo pokles príjmu, zdravotné ťažkosti, narodenie dieťaťa, kúpa auta, zmena úrokových sadzieb úveru... Na všetky tieto a ďalšie situácie je potrebné myslieť vopred a patrične sa na to pripraviť. A v tom vám vie pomôcť nezávislý odborník.

 

Kontakt: PARTNERS GROUP SK, Matej Kovařík, Garbiarska 19, Kežmarok, 0907 444 793, matej.kovarik@partnersgroup.sk