Už to vypuklo! Čas dovoleniek, užívania si, aj rozhadzovania peňazí. Financie si však strážte aj počas vytúženého voľna.

Dovolenka, najmä pri viacčlennej rodine, dokáže rodinný rozpočet poriadne zaťažiť. Chceme si ju užiť a dopriať si počas nej všetko, po čom naše srdce zatúži. Obmedzenia idú do úzadia a my neváhame a míňame. Aj počas tohto obdobia je však dobré isté finančné zásady dodržiavať. Ktoré to sú?

 

Dopredu si dohodnite, ako si dovolenku predstavujete, čo od nej očakávate, čo chcete vidieť, zažiť, a podľa toho nastavte rozpočet.

Informujte sa. Informácie o vašej dovolenkovej destinácii, aktivitách, službách, cenách, rôznych tipoch, čo robiť, získate v bedekroch či na internete, na stránkach cestovných agentúr, ale aj od priateľov a známych.

Urobte si zoznam, ako by mohol vyzerať deň na dovolenke a čo si tam chcete dopriať, na čo chcete minúť peniaze, a následne prirátajte k výslednej sume 20 % na rezervu na spontánne nápady či nepredvídateľné situácie.

Poistite sa. Správne nastavené cestovné poistenie môže zabrániť tomu, aby sa vám dovolenka neplánovane predražila. Platí základné pravidlo – lepšia je prevencia ako riešenie nepríjemných dôsledkov.

Vyčleňte si dovolenkové „vreckové“. Stanovte si presnú sumu, ktorú miniete počas dovolenky, a dodržiavajte rozpočet, ktorý ste si stanovili.

Majte k dispozícii hotovosť a rezervu na účte. Je vhodné mať počas dovolenky časť dovolenkového vreckového v kombinácii – hotovosť v lokálnej mene a peniaze na účte. Pri výbere peňazí z bankomatu si vopred preverte, aké sú poplatky za výber v danej krajine.

Vyhnite sa nepremysleným nákupom. Ceny suvenírov sú priamo v dovolenkovej destinácii oveľa vyššie ako inde. Potešte prípadne rodinu a priateľov pohľadnicou, ktorá je opäť v móde.

Dajte si poradiť od domácich. Veľa peňazí sa dá ušetriť, keď budete na dovolenke žiť ako domáci, teda cestovať verejnou dopravou, nakupovať a stravovať sa tam, kde domáci, čo je lacnejšie a často aj kvalitnejšie.

Kreditná karta je dnes optimálnym nástrojom pri bezhotovostných platbách u obchodníka, alebo pri rezervácii auta a hotela. Ak ste si museli predsa len krátkodobo požičať cez kreditku, minutú sumu na nej doplňte čo najskôr, ideálne pred uplynutím konca mesiaca. Vyhnete sa tak vysokým poplatkom a úrokom z omeškania.

Začnite šetriť na ďalšiu dovolenku. Dovolenkové nadšenie využite na optimistické dovolenkové sny a odkladajte si každý mesiac sumu, ktorá vám tento sen umožní splniť si aj ďalší rok.

 

Bližšie informácie, ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa počas dovolenky finančne nezruinovali, vám podá každý odborník našej spoločnosti PARTNERS GROUP SK.

 

Kontakt: PARTNERS GROUP SK, Matej Kovařík, Garbiarska 19, Kežmarok, 0907 444 793, matej.kovarik@partnersgroup.sk