Pandémia koronavírusu sa stala globálnym testom pripravenosti ľudí čeliť neočakávaným zmenám. Každému preverila aj stav osobných financií. Ako ich pripraviť na budúcnosť, o ktorej ani netušíme, ako bude vyzerať?

Po dočasnej pauze sa ekonomika vrátila – aspoň na prvý pohľad – do podoby, v akej sme ju poznali pred vypuknutím pandémie. V reštauráciách si opäť možno dať obed, kadernícke salóny sú znovu otvorené a pred cestou do obchodu už netreba kontrolovať hodinky, či náhodou nie je vyhradený čas na nákupy dôchodcov.

Štatistiky však denne presvedčivo ukazujú, že o koronavíruse ešte dlho nebude možné hovoriť v minulom čase. Mikroskopická hrozba podľa expertov zmení svet, aký sme poznali. V tom panuje univerzálna zhoda. Problém je však v tom, že nik netuší, čo všetko táto zmena prinesie. Ako sa na ňu najlepšie pripraviť?

Alfa a omega: finančná rezerva

Dôvodov obávať sa neistej budúcnosti má každý viacero. Strata zamestnania, neúspešný biznis, splátky úveru na dlhé roky dopredu. Nič z toho sa nemusí stať pohromou pre osobné financie. Alebo sa ňou môže stať všetko.

Zodpovedná príprava na budúcnosť stojí a padá na primeranej finančnej rezerve. Jej primárnou funkciou je poistenie proti nepredvídaným výdavkom v domácnosti. Úspory, ktoré sú kedykoľvek k dispozícii, sú však neoceniteľnou pomocou aj vtedy, ak dôjde k zmene príjmu. Čiastočného, napríklad pri dlhodobej práceneschopnosti, alebo úplného, ktorý býva spojený so stratou zamestnania. Tradičným odporúčaním pri jej tvorbe je výška rezervy na úrovni 3- až 6-mesačných výdavkov domácnosti. Jej optimálna úroveň je závislá od viacerých faktorov (napríklad od veku alebo zamestnania), platí však priama úmera: čím vyššia je, tým pokojnejší spánok môže mať jej majiteľ.

Vyhnite sa investičnej panike

Finančné trhy dokážu z času na čas poriadne otestovať nervovú sústavu investorov. Prepuknutie globálnej pandémie koronavírusu bolo v tomto roku spojené s historicky najrýchlejším prepadom akciových trhov na celom svete. V médiách nebola núdza o katastrofické predpovede toho, ako hlboko môžu ceny akcií ešte klesnúť.

Aj bez schopnosti predpovedať budúcnosť je isté, že k podobným situáciám v budúcnosti dôjde opäť. Ale aj keď bude pesimizmus expertov navôkol neprehliadnuteľný, nedovoľte tejto nákaze ukončiť vašu dlhodobú snahu investovať kvôli cieľu, ktorý je pre vás dôležitý. Prepady na finančných trhoch vyzerajú desivo len pri pohľade zblízka, keď im venujete neprimerane vysokú pozornosť. Ak by ste sa z akéhokoľvek dôvodu pozreli na situáciu na svetových burzách dnes po prvýkrát v tomto roku, neuverili by ste, že v posledných mesiacoch výkyvy trhov prepísali históriu.

Pripravte si plán B

Vytvorenie finančnej rezervy môže byť viditeľné na stave rezervného účtu v banke, zachovanie chladnej hlavy v čase paniky na trhoch na aktuálnej hodnote vašich investícií. Nie všetky kroky, ktoré by ste mali v príprave na neistú budúcnosť urobiť, majú takúto viditeľnú podobu.

Platí to o vytvorení záložného plánu pre vaše osobné financie. Plánu, akým spôsobom by ste mohli zmeniť svoj existujúci finančný plán v stave akútnej núdze. Z toho, ktorý máte, pravdepodobne vidno, koľko miniete na základné potreby, koľko vás stojí splátka hypotekárneho úveru, koľko na sladkosti alebo posedenie s priateľmi. Existujú vo vašom aktuálnom finančnom pláne položky, bez ktorých by ste si svoj život vedeli predstaviť? Ak áno, máte plán B. Jeho výhodou je predovšetkým vedomie toho, že ak aj príde situácia, s ktorou ste nepočítali, dokážete sa s ňou vyrovnať.

Splácajte drahé úvery

Míňať peniaze, ktoré nemáme, sa stalo súčasťou moderného životného štýlu. Bez úverov by dnes bolo pre mnohých ľudí vlastné bývanie alebo vytúžené auto len nesplneným snom. Cena, ktorú za úvery platíme, ale odčerpáva peniaze, ktoré by mohli byť efektívnejšie využité inde. Ako tomu zabrániť? Pustite sa do splácania tých najdrahších úverov.

Splatenie úveru, ktorého ročná priemerná miera nákladov predstavuje 15 %, je z finančného hľadiska ekvivalent investície, ktorá vám garantuje takýto výnos po zdanení. Nájsť podobné investičné príležitosti na trhu je v súčasnosti nemožné. Splatenie úveru vás posunie bližšie k tvorbe vlastných aktív a pripraví vás na riziko toho, že v budúcnosti budete môcť v prípade potreby siahnuť po inom. Malá nápoveď: začnite s kreditnými kartami a pozrite sa na svoje spotrebné úvery.

Investujte do seba

Nech už bude budúcnosť vyzerať akokoľvek, vždy v nej bude dopyt po ľuďoch, ktorí sú vo svojich oblastiach dobrí. To je dôvod, prečo by ste v príprave na ňu nemali zabúdať na jedinú investíciu, s ktorou nie je spojené riziko straty – investíciu do seba, do vlastného vzdelania.

Naučiť sa niečo nové nie je luxus, ktorý by si nebolo možné dovoliť. Na internete možno nájsť tisícky kurzov, v ktorých možno získať dôležité zručnosti. Možnosť bezplatného vzdelávania už ponúkajú na diaľku aj renomované zahraničné univerzity. Je pravda, že takmer pri žiadnej ponuke sa nezaobídete bez znalosti angličtiny, no ak toto je problém, máte inšpiráciu, kde pri investícii do seba možno začať.

Kontakt: PARTNERS GROUP SK, Matej Kovařík, Garbiarska 19, Kežmarok, 0907 444 793, matej.kovarik@partnersgroup.sk.