Pokračovanie článku odborníčky PARTNERS GROUP SK Tatiany Šolcovej, ktorá radí ako by sa dalo splniť jedno krásne novoročné predsavzatie, ako v novom roku šetriť a pripraviť sa na krajšiu budúcnosť.

Čo bežného človeka odrádza od investovania? Hlavným strašiakom je riziko. Čo je riziko pri investovaní?

Riziko je všade, aj tým, že sadneme do auta, tak sa vystavujeme riziku, že nastane havária. Riziku sa nedokážeme vyhnúť, ale dokážeme ho riadiť. V aute napríklad tým, že si dáme pas, že dodržujeme pravidlá cestnej premávky, že dokážeme predvídať a rozmýšľať aj za iných vodičov na cestách. Rovnako viem riziko riadiť aj pri investovaní. A to výberom kvalitných produktov, ich správnym nastavením, širokou diverzifikáciou a hlavne dodržaním dohodnutej doby investovania.

Riziko pri investovaní je odchýlka od očakávaného výnosu. Pokiaľ si dáme za cieľ, že ideme investovať na dlhú dobu, napríklad na dôchodok, tak podľa toho musíme zvoliť nástroj, vďaka ktorému dosiahneme potrebnú sumu, ktorá nám zabezpečí životný štandard aj po ukončení pracovného života. Ak sa rozhodneme, že ideme investovať napríklad na 25 rokov, tak je najdôležitejšie túto dobu dodržať. Ak sa po 5 rokoch pozrieme na našu investíciu a chceme ju vybrať, tak v tomto prípade je riziko to, že ju vyberieme v nesprávnom čase a zinkasujeme stratu. To je ako s tým chudnutím, ktoré hodnotím po troch mesiacoch, i keď som si dala cieľ schudnúť za rok 24kg. Takže jediným liekom na elimináciu rizika straty je dodržať dohodnutú dobu investovania pri širokej diverzifikácii.

 

Kríza a pokles trhov – ohrozenie alebo príležitosť?

Čínske slovo kríza sa skladá z dvoch znakov, a to z príležitosti a ohrozenia. To, či pre nás bude kríza príležitosť alebo ohrozenie, o tom rozhodujeme len my sami. Ak sme na krízu a pokles trhov pripravení, máme dostatok peňazí v rezerve, tak na kríze a poklese trhov vieme získať. Krízy boli, sú a budú, to je realita života. Otázne je, či ich využijeme vo svoj prospech alebo ich len „pretrpíme“. Pokles trhov znamená vo finančnom svete výpredaj, resp. nákup v zľave. Od poslednej krízy v roku 2008 sa každý investor pripravoval na ďalší pokles trhov, aby na ňom mohol zarobiť viac ako za normálnych okolností.

Na priblíženie príležitosti si to môžeme porovnať napríklad s nákupom benzínu (sumy sú ilustračné). Pravidelne každý mesiac tankujeme za 100€, cena benzínu je 1,5€ /liter. Čiže natankujeme 66,66l. Odrazu príde pokles ceny benzínu a stojí 1€/l, tak za 100€ natankujeme 100 l. Avšak ak sme na to pripravení, máme finančnú rezervu, tak si do kufra pribalíme aj pár kanistrov a natankujeme za 300€, čiže máme v zásobe 300 l benzínu mesačne navyše, ktoré sme kúpili za 1€ /l. Ak sa ceny opäť zvýšia, tak naše zásoby môžeme predať za drahšie ako 1€ /l, a tým pádom sme zarobili na poklese ceny benzínu. A keď to mám úplne zľahčiť, tak investovanie nie je nič iné ako práve toto nakupovanie benzínu. Čiže pri investovaní platia tieto zásady.

- Začať investovať čo najskôr a využiť čas vo svoj prospech, aj v malých čiastkach.

- V prípade poklesov trhov sa nezľaknúť, ba práve naopak, zvýšiť svoju pravidelnú investíciu, poprípade zainvestovať aj jednorázovo vyššiu sumu a nakúpiť za lacnejšie. Tým dosiahneme to, že po návrate trhov do pôvodného stavu získame vyššiu hodnotu svojho majetku a náš cieľ, pre ktorý sme sa rozhodli investovať, si môžeme splniť o niečo skôr.

Takže kríza je len dočasný pokles nášho zainvestovaného majetku a pokiaľ peniaze práve v tom čase nevyberieme, tak nezinkasujeme stratu. Ak práve naopak v čase krízy zvýšime svoje investície, tak ju využijeme vo svoj prospech, a vtedy sa pre nás kríza stáva príležitosťou a nie ohrozením.

 

Akú úlohu zohráva poplatok?

Existujú dve choroby mysle. Prvá je, že ľudia chcú všetko hneď a zaraz a druhá je, že chcú niečo za nič. Je potrebné si uvedomiť, že za kvalitu sa platí, ak vám niekto ponúka niečo zadarmo, tak je to prinajmenšom podozrivé. Všetko niečo stojí, ale vždy si treba položiť otázku, či tá cena zodpovedá hodnote, ktorú na oplátku získame. Na trhu je množstvo produktov a možností, ktoré v sebe zahŕňajú aj poplatky. Tieto poplatky sa platia rôznymi spôsobmi, jednorázovo dopredu, z prvých platieb, priebežne počas celej životnosti produktu atď.

 

Sporiť jednorázovo po väčších sumách alebo pravidelne po menších?

V prvom rade je potrebné začať investovať, a čím skôr. Každý človek je iný, každý má svoju špecifickú situáciu, možnosti a ciele do budúcnosti, takže neexistuje univerzálne odporúčanie, ktoré by som mohla vysloviť.

Pre mladých ľudí je veľkou výhodou, ak si už od prvej výplaty vytvoria návyk a začnú si časť výplaty odkladať bokom. Pre začínajúcich sporiteľov/investorov by som odporúčala v prvom rade začať vytvárať rezervu na neočakávajúce výdavky, rozbehnúť strednodobé a dlhodobé možnosti ako prípravu na riešenie týchto cieľov, postupne si na to zvyknúť, „otužovať sa“. Potom, ak majú dostatočnú rezervu, tak sa môže pridať aj jednorázové investovanie vo väčších sumách. Pre ľudí, ktorí už dlhšie sporia/investujú, je to individuálne podľa cieľov a možností. Môžu sa obe alternatívy efektívne prepojiť.

Zároveň odporúčam ihneď po výplate tieto cielené financie dať bokom  a oddeliť ich od peňazí na bežnú spotrebu, a až následne platiť bežné výdavky, lebo heslo, “odložím si to, čo sa mi na konci mesiaca zvýši,“ len málokedy funguje. Väčšinou sa nezvýši nič.

 

Čo ak som po 4 rokoch v strate?

Pokiaľ investujete dlhodobo a splnenie Vášho cieľa je naplánované o 20 rokov, tak sa nič nedeje, nemôžeme dlhodobú investíciu hodnotiť po 4 rokoch (zase sme pri tom cvičení...). V tomto prípade by som sa skôr potešila, každý pokles znamená príležitosť (spomeňme si na benzín).

Ak ste však mali plán investovať napríklad iba na 5 rokov a po 4. rokoch ste hlboko v mínuse, tak ste skôr zvolili nesprávny nástroj v rámci takej krátkej doby investovania. 

Preto je vždy lepšie poradiť sa s odborníkom. Ponuka na trhu je veľmi široká, informácií je množstvo, ale vybrať si tú správnu je niekedy ťažké, preto je vhodné využiť služby profesionála, ktorý zistí vašu aktuálnu situáciu ako aj plány do budúcnosti a na základe toho Vám pomôže zorientovať sa a vybrať si tú najefektívnejšiu možnosť pre vás na dosiahnutie Vašich cieľov.

Kontakt: Ing. Tatiana Šolcová, Senior Consultant, Partners Group SK, Garbiarska 19, 060 01 Kežmarok, Mobil: +421 918 865 928, E-mail: tatiana.solcova@partnersgroup.sk.