Brusnicu čučoriedkovú alebo čučoriedku poznáme na Slovensku veľmi dobre. Tento poloker kvitne v máji až v júni a plody dozrievajú v auguste. Čučoriedky poznáme lesné, ale i záhradné.

Modré plody čučoriedky sú veľké ako hrášok. Môžu sa jesť samotné, ale často sa používajú ako náplň do koláčov, ovocných pohárov a môžu sa aj zavárať. Plody sú sladké a silne farbia na tmavo modro až fialovo. Sú tak kvalitným prírodným farbivom. Sú výborným prostriedkom proti hnačkám a prostriedkom na spevnenie stolice. Po ich požití je stolica dobre tvarovaná, tvrdá a tmavá.

Čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocia na svete. Majú nielen vynikajúcu chuť, ale každý organizmus doplnia potrebnými vitamínmi, antioxidantmi a minerálmi. Sú vhodné pre diabetikov a mierne znižujú hladinu cukru v krvi.

Z pozitívnych účinkov čučoriedok je potrebné ešte spomenúť aj to, že chránia imunitný systém, zvyšujú odolnosť organizmu proti infekciám a pomáhajú aj pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Čistia krv, omladzujú organizmus a dodávajú telu životnú energiu.

Čučoriedky nikdy nejedzte neumyté! Môžu obsahovať pásomnicu (echinokok), ktorý je pre zdravie človeka nebezpečný.

I preto je vždy dobrým nápadom dať si počas dňa čučoriedky na rôzny spôsob. V MARKO TATRY ponúkajú toto zdravé ovocie celoročne. Firma ich na naše stoly dováža z európskych krajín, ba zimných mesiacoch sa už osvedčil už aj dovoz z latinskej Ameriky.

Odporúčame každému, kto si chce znížiť hladinu cholesterolu, odvodniť organizmus, zbaviť telo toxických látok a hlavne stresu, aby mal poruke nápoje či jedlá z čučoriedok. Určite po nich sa bude každý cítiť mladší, sviežejší a zdravší. Skúste to!

 

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1 (sídlo firmy: Továrenská 610/27), Spišská Belá, info@markotatry.skwww.markotatry.sk, 0907 261 421.

Čučoriedky sa často využívajú do letných či zimných nápojov. Jeden taký Vám ponúkame, ktorý je od Jozefa Mikušiaka, kde čučoriedky sú jednou zo základných surovín.

Zdroj: Wikipédia, zdravieastyl.sk