Paprika ročná je pôvodom zo Strednej Ameriky, no momentálne najviac sa asi pestuje v Maďarsku a na južnom Slovensku. Ako paprika sa označujú najmä jeho čerstvé alebo sušené (mleté) plody, ktoré sa používajú ako zelenina a korenina.

Paprika patrí medzi plodovú zeleninu. Konzumovať ju môžeme čerstvú, ale aj ako mletý prášok, ktorý je koreninou či dochucovadlo pri jedlách.

Táto zelenina sa radí medzi prvotriedne zeleniny a jej častou konzumáciou by sme ušetrili mnohé problémy zapríčinené nesprávnym spôsobom života, ba i nejednu návštevu u lekára.

Pálivá paprika okamžite postaví na nohy náš zlenivený metabolizmus a množstvo kvalitných účinných látok má priam štartovací účinok.

Paprika obsahuje kapsaicín, karotén, vitamíny B, K a vitamínu C má dokonca viac ako citrón.

Vo Veľkoobchode MARKO TATRY papriku predávajú po celý rok. Je preto potrebné si vyberať obchody do ktorých táto úspešná regionálna firma dodáva čerstvú zeleninu, pretože spokojnosť každého zákazníka je pre firmu prvoradá.

Zelená paprika je zdrojom kyseliny listovej, ktorá je potrebná pri tehotenstve, ale aj chráni srdce a upokojuje našu náladu.

Červená paprika obsahuje betakarotén. Pôsobí na telo omladzujúco, spomalí tvorbu vrások a chráni cievy pred kôrnatením. Prospieva našim svalom, vlasom, nechtom a je dôležitá pri prevencii nádorových ochorení.

Žltá paprika chráni predovšetkým náš zrak.

Paprika je vhodná na chudnutie, pretože má nulový obsah tuku a málo kalórií. Je účinná na naše dýchacie cesty, a to v akejkoľvek forme. Živiny ako draslík, mangán, horčík a vitamín C sú známe ako bojové faktory, ktoré vedú k rôznym respiračným problémom, ako je astma či pľúcna infekcia.

Papriku by sme mali kupovať pevnú, nie poškodenú či odretú. Pred uskladnením ju neumývajte, pretože akákoľvek vlhkosť spôsobí, že rýchlejšie hnije. Ak ste ju už umyli, tak ju poriadne osušte papierovou utierkou. Papriky uskladnite v chladničke každú zvlášť zabalenú v sieťovom obale. Potom vydrží aj dva týždne.

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1 (sídlo firmy: Továrenská 610/27), Spišská Belá, info@markotatry.skwww.markotatry.sk, 0907 261 421.

 

Zdroje: Wikipédia, Zdravopedia