Vo financiách platí, tak ako v iných oblastiach života, že je lepšie byť pripravený, ako sa nechať zaskočiť. V tomto prípade mimoriadnym výdavkom. Pre niekoho sú výdavky vo výške niekoľkých stoviek eur len zanedbateľná suma, iné rodiny však aj to môže dostať do finančných ťažkostí. „Ideálne by si mal každý z nás, teda aj rodičia, odkladať mesačne  10 % zo svojho príjmu na mimoriadne výdavky," radí Matej Kovařík, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK. Aj keď v prípade výdavkov na školu nejde o výdavky, ktoré by mohli rodičov zaskočiť. O tom, že prváčika bude potrebné do školy náležite vystrojiť, vedia v dostatočnom predstihu. Odborník odporúča nehrnúť sa do nakupovania školských potrieb bezhlavo, ale  vopred si pripraviť zoznam školských pomôcok, oblečenia a ďalších vecí súvisiacich s nástupom do školy a prekonzultovať ho s niekým, kto už školáka  má. Rodič by mal počítať aj s určitou rezervou a sumu navýšiť o 20 %.

NAJLACNEJŠIE NEZNAMENÁ NAJVÝHODNEJŠIE

Najviac nakupovania, teda aj najvyššie výdavky, majú rodičia prváčikov. Podrobné školské zoznamy toho čo potrebujú, poskytuje viacero základných škôl. Kým u niektorých školských potrieb  nie sú v cenách veľké rozdiely, napríklad takú školskú tašku či peračník dokážete kúpiť za rôzne sumy. Práve pri taške by ste šetriť nemali, nekvalitný výrobok môže spôsobiť vášmu dieťaťu zdravotné komplikácie.

 

VÝDAVKY SI NAPLÁNUJTE

Nezadlžujte sa, radšej si šetrite. Väčšina ľudí však rieši problém na poslednú chvíľu. Ak sa rozhodnete kupovať všetky školské potreby naraz, vaša peňaženka to pocíti. „Preto je výhodné budúcemu školáčikovi darovať vytúženú školskú tašku, peračník či farbičky vopred – na Vianoce alebo na narodeniny. Pokiaľ ide o zošity a ďalšie školské potreby, stojí zato počkať si na zľavy na prelome augusta a septembra," odporúča Matej Kovařík.

Nezabúdajte, že kúpou školských pomôcok však výdavky na školáka nekončia. Počas roka chodia deti na rôzne výlety, kultúrne podujatia či iné športové aktivity. Rátať treba aj s výdavkami na stravovanie a oblečenie.  Rodičia detí, ktoré navštevujú  súkromnú školu, musia rátať so školným, to sa môže mesačne pohybovať aj vo výške 200 eur, vrátane zápisného v sume niekoľkých stoviek eur.

Rozdelenie výdavkov na prváčika (žiaka)

  1. jednorazové výdavky: školské pomôcky, zošity (často ich nakupuje hromadne škola a rodič ich platí pred začiatkom nového školského roka), oblečenie a obuv na telesnú výchovu, prezuvky, niektoré učebnice, poistenie (úraz, krádež), školské výlety a akcie (kino, divadlo).
  2. pravidelné mesačné výdavky: strava, doprava, školský klub, krúžky, vreckové.

 

Finančný tip pre prváčika na záver:

Odborníci na financie radia začať s finančným vzdelávaním detí čo najskôr a už od  prvej triedy vyčleniť prváčikovi malé vreckové vo výške 1 – 3 € týždenne. Pravidelné vreckové navyše ponúka rodičom výchovné výhody – deti pri ňom pochopia hodnotu peňazí, učia sa správne hospodáriť a stávajú sa samostatné.

 

Kontakt: PARTNERS GROUP SK, Matej Kovařík, Garbiarska 19, Kežmarok, 0907 444 793, matej.kovarik@partnersgroup.sk.