Ide o limetku, ktorá je plodom Citrónovníka limetového. Je teda citrusovitým plodom, ktorý sa výzorom podobná citrónu, ale líši sa zelenou farbou, veľkosťou (je menšia), mierou kyslosti (menej kyslá) a farbou vnútornej dužiny.

Limetky sú obyčajne zelené, ale existujú už aj žltozelené varianty. Rastie na stromoch v tropických oblastiach (pôvodom z juhovýchodnej Ázie), odtiaľ sa dostala do Mexika. Zbiera sa ešte nezrelá. Obsahuje rovnako ako citrón vitamíny B, C a minerálne látky.

 

Existujú dva druhy limetky:

Limetky mexické - druh, ktorý je menší a zelený

Limetky perzské - druh, ktorý je o niečo väčší a má zelenožlté sfarbenie.

Firma MARKO TATRY ponúka limetku mexickú, ktorú z Mexika aj priamo dováža!

 

Limetka sa často používa v koktejloch (ako napr. Cuba Libre alebo Mojito) a v šalátoch. Ich šťavou sa dá marinovať mäso. Nastrúhaná kôra limetky sa používa na sorbety a koláče.

Limetka zaujíma dôležité miesto medzi ovocím, ktoré má liečivé vlastnosti. Semená, dužina, šťava a koža tohto ovocia majú liečivé vlastnosti. Toto ovocie sa spomínalo už v staroindických a čínskych liečivých textoch kvôli jeho zdravotným výhodám.

Limetka pomáha liečiť skorbut, artritídu, zlatú žilu, podporuje trávenie, pomáha liečiť cystitídu i peptické vredy, pomáha pri chudnutí, lieči akné i lupiny a má antivírusové účinky.

V obchode vyberajte limetku pevnú, ale nie príliš tvrdú ani príliš mäkkú. Pozor si dajte na odreté, puknuté a hnilé kúsky.

Skladujte ju pri izbovej teplote mimo priameho slnečného žiarenia, ale môžete ju držať i v chladničke.

Zdravotné prínosy limetky si môžete aj v našom regióne dopriať po celý rok, pretože firma MARKO TATRY ponúka toto ovocie celoročne!

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1 (sídlo firmy: Továrenská 610/27), Spišská Belá, info@markotatry.skwww.markotatry.sk, 0907 261 421.

 

I tentoraz ponúkame recept od KLEE lounge cafe:

 

Zdroj: Wikipédia, zdravopedia.sk