Mnohí ľudia často nepoznajú rozdiely medzi sporením a investovaním, skrátka len „sporia“. V rodinných financiách by mali byť zastúpené obe tieto formy zhodnocovania peňazí. Význam oboch pojmov je pritom jednoduchý.

Sporenie využívame na splnenie krátkodobých cieľov – na dovolenku, kúpu auta, vianočné nákupy. Na tieto výdavky využívame rôzne sporiace účty, termínované vklady, vkladné knižky. Je pri tom potrebné dať si pozor na poplatky a sankcie za predčasný výber. Alternatívou by mohli byť konzervatívne podielové fondy - v prípade potreby nasporené peniaze vyberieme a začíname sporiť od nuly.

Nepoznám nikoho, kto by zbohatol sporením – môže za to inflácia. Tá sa dlhodobo pohybuje na úrovni okolo 2%. Každým sporením, ktoré prináša menší úrok ako 2%, prichádzame o peniaze, lebo peniaze sa znehodnocujú, nezarobia ani na výšku inflácie.

Investovanie slúži na dosiahnutie dlhodobých cieľov v horizonte sedem a viac rokov. Aj takýmto spôsobom si môžeme nasporiť na kúpu auta, domu, rekonštrukciu, splatenie hypotéky, ale aj na dôchodok, zabezpečenie detí (svadba, štúdium).  Investovanie peniaze zhodnocuje a pomáha vytvoriť pravidelný pasívny príjem. V tomto prípade musíme hľadať aktívum, ktoré nám zarobí viac, ako je výška inflácie. Na tento účel sa využívajú najmä podielové fondy. So správnym výberom a rozložením peňazí do fondov najlepšie pomôže investičný odborník.

Všetci vieme, že je potrebné sporiť, len často nás trápi otázka, kde na to všetko vziať peniaze. Dôležité je vytvoriť si návyk odkladania určitej sumy, a to už aj v skorom veku. Najdôležitejším faktorom pri dlhodobej tvorbe kapitálu nie je ani tak výška a množstvo, ale doba investovania. Teda to, ako dlho naše peniaze pracujú a zhodnocujú sa. Najväčším rizikom investovania je neinvestovať.

Ďalším faktorom  sú obavy z investovania, pretože sme generácia prvých investorov. S  investovaním sa zoznamujeme,  je teda prirodzené, že sme opatrnejší. Tejto téme sa budeme venovať v nasledujúcich vydaniach, naši odborníci vám poradia, ako na to.

Nižšie v tabuľke si sami môžete porovnať, ako sa správa jednorazový vklad 1000 eur pri rôznom zhodnotení (úroku).

Kontakt: PARTNERS GROUP SK, Matej Kovařík, Garbiarska 19, Kežmarok, 0907 444 793, matej.kovarik@partnersgroup.sk.