Ananás. Kedysi sa toto ovocie považovalo za "zázračný liek". Obsahuje v sebe veľa vitamínov, stopových prvkov a minerálov, ktoré sú pre každé telo zdravotným balzamom. Toto exotické ovocie nechýba ani v celoročnej ponuke firmy MARKO TATRY, ktorá je významnou regionálnou firmou v poskytovaní služieb veľkoobchodného charakteru v segmente ovocia a zeleniny.

Ananás nám dáva viac energie, podporuje trávenie, čistí organizmus, chráni štítnu žľazu, tlmí zápalové procesy, uľahčuje trávenie, pomáha pri chudnutí, pri prechladnutí, čistí našu krv, ale aj znižuje nebezpečenstvo športových úrazov a celkovo vyvoláva v človeku dobrú náladu. Ananás má navyše málo kalórií, takmer žiadne tuky, má protirakovinové účinky, zvyšuje účinnosť chemoterapie, pomáha imunitnému systému, urýchľuje regeneráciu po chirurgickom zákroku, naše telo odvodňuje, reguluje hospodárenie s vodou v tele a prispieva k úbytku hmotnosti.

 

Plody ananásu sú šťavnaté a sladké a v gastronómii sú veľmi cenené pre bohatosť vitamínov a minerálov. Toto exotické ovocie pochádza z amerických trópov a práve odtiaľ je i ananás, ktorý ponúka svojim odberateľom firma MARKO TATRY. Ten ich je priamo z Kostariky a poskytujú ho po celý kalendárny rok!

 

Prečo sa hovorí Kostarike Ananásová republika? Je to jednoduché, pretože väčšina tohto ovocia na stoloch v Európe a USA pochádza z tejto stredoamerickej krajiny. Ananásový biznis tu prerástol dokonca aj tradičné pestovanie tunajšej kávy.

 

Kto chce mať štíhlu líniu, ten by si mal pravidelne dopriať toto tropické ovocie. A hlavne ho jesť ako čerstvý plod, ktorý je oveľa výživnejší ako ten v kompótovej podobe. Čerstvá šťava slúži aj ako určité afrodiziakum, tak prečo po ňom nesiahnuť. Nezabudnite, že firma MARKO TATRY ho má celý rok, takže je vždy možné sa k ananásu dostať.

 

Ako ananás nakupovať? V obchode by sme mali siahnuť len po zrelých plodoch. Spoznáme ich podľa toho, že tvrdé odstávajúce šupinky sa dajú ľahko odtrhnúť. Koža by mala byť žiarivá , žltá a bez bielych alebo hnedých oblastí. Vôňa ananásu by mala byť sladká, ale ak je príliš sladká a má takmer náznak alkoholu, potom je ananás prezretý. Zrelé ovocie bude mať tlmený, pevný zvuk. Nezrelé ovocie bude znieť duto.

 

Ananás je vhodný na použitie do šalátov, môžeme z neho uvariť želé alebo marmeládu a kúskami ananásu môžeme dotvoriť mnohé sladkokyslé zeleninové jedlá. Bez ananásovej šťavy sa určite nezaobídeme ani pri príprave kokteilov a miešaných nápojov. A práve jeden takýto nápoj, kde neoddeliteľnou zložkou je aj ananás, ktorý si môžete urobiť zo surovín firmy MARKO TATRY, vám ponúkame. Recept pripravil Jozef Mikušiak.

Kontakt: MARKO TATRY, s.r.o., Továrenská 1 (sídlo firmy: Továrenská 610/27), Spišská Belá, info@markotatry.sk, www.markotatry.sk, 0907 261 421.