Klub tvorivého čítania a písania pri Mestskej knižnici v Kežmarku a Únia žien v Kežmarku zhrnul po lete svoju doterajšiu činnosť v roku 2017 a môže sa pochváliť viacerými zaujímavými aktivitami, ktoré ocenili nielen jej členovia, ale získal si aj viacero sympatizantov svojho klubu.

Klub začal svoju činnosť v marci 2017. Bolo to na popud myšlienky Evy Raffajovej, pretože dovtedy sa v rámci literatúry, práci so slovom a tvorivosti stretávali najmä členky Únie žien v Kežmarku, len raz do roka, a to na Vansovej Lomničke. Preto v Kežmarku vznikol Klub tvorivého čítania a písania, aby sa mohli milovníci literatúry častejšie stretávať, diskutovať a spoločne tvoriť.

V marci 2017 sa v klube rozprávalo o Vysokých Tatrách a knihách, ktoré napísali vysokohorskí nosiči, pochádzajúci z Kežmarku: páni Petras a Kulanga. Iným žánrom bol román afgansko-amerického spisovateľa Khaleda Hosseiniho Majster šarkanov, ktorý patrí medzi medzinárodné bestsellery. V mimovoľnej činnosti členovia klubu vytvorili veľkonočné vajíčka z papiera.

V apríli sa v klube rozprávalo o diele úspešnej francúzskej spisovateľky Agnes Martin Lugand, ktorá napísala krásne knihy Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu, Život je ľahký, nerob si starosti a knihu Ľutujem, nemám čas. O tom, že mentalita národov je silnejšia ako láska dvoch ľudí nás presvedčili skutočné príbehy Sloveniek žijúcich v iných krajinách: Sushi v duši a Paríž, môj druhý domov. V mimovoľnej činnosti členovia klubu vyrábali anjelikov zo špajdlí.

V máji členovia klubu rozoberali básne Maše Haľamovej, jej tvorbu a vyrábali lapače snov. Nezabudli si pripomenúť i aktuálne sviatky 1. a 8. máj. Život v koncentračnom tábore a hlavne zakázanú lásku medzi príslušníkom SS a židovkou opisuje nádherný príbeh Kate Breslinovej V pravej chvíli.

V júni v klube hovorili o detektívkach Rowlingovej, ktoré píše pod menom Robert Galbraith a veľmi skvelým štýlom upútajú pozornosť čitateľa. Z ďalších napínavých a netradičných príbehov možno odporučiť knihy Kroky k slnku a Mama klame. V rámci tvorivých dielní skúsili servítkovou technikou ozdobiť fľašu, krabičku.

Počas leta mali členovia klubu stretnutia v prírode a to vo Vysokých Tatrách. Kto mal chuť, mohol sa v júli potúlať po stopách Maši Haľamovej na Štrbskom Plese a v auguste si pozrieť prácu a útulňu pre turistov v Tatrách - Rainerovu chatu, ktorú vedie pán Petras, autor knihy na Chodníku chodník.

Ďalšie stretnutia opäť začnú, ako je zaužívané, v posledný štvrtok v mesiaci, v priestoroch Mestskej knižnice v Kežmarku. O stretnutiach je vždy aj vypísaný oznam na webovej stránke knižnice, prípadne sa o nich môžete viac dozvedieť aj na na telefónnom čísle 0911 162256.

Na najbližšom stretnutí, ktoré sa uskutoční 28. septembra 2017 o 16.30 hod. v spoločenskej miestnosti v knižnici, budú členovia klubu vyrábať anjelikov, pretože mali veľký úspech a bude sa rozprávať o knihe, ktorá členov klubu rozosmiala.

Každý, kto má chuť tvorivo čítať, písať a tráviť voľné chvíle je vítaný.

 

Zdroj: PaedDr. Eva Raffajová, Mgr. Jana Schönová

 

Fotografia: Po stopách Maši Haľamovej na Štrbskom Plese.