Turistov čaká 15 výstupov do hôr, 28 lyžiarskych stredísk a rozmanité podujatia Prešov (19. 12 .2022) – Na turistov v Prešovskom kraji čaká Zimná výzva. Tretí ročník turistickej výzvy ponúka 15 výstupov do hôr od Vysokých Tatier cez Pieniny až po Poloniny. Turistiku dopĺňa 28 lyžiarskych stredísk a množstvo zimných podujatí. Zimná výzva sa začala počas víkendu 17. decembra a potrvá do 19. marca 2023. Určená je širokej verejnosti.

Jeseňou sa možnosti na turistiku v Prešovskom kraji nekončia. Aj v zimnom období je mnoho miest, ktoré sú prístupné a ponúkajú zážitky pre všetky vekové kategórie. Inšpirácie na zimné výlety v celom Prešovskom kraji ponúka tretí ročník Zimnej výzvy. Má charakter súťaže. Zimnú výzvu pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska. Úlohou turistov je odfotiť sa na vybraných turistických miestach s odznakom, ktorý získajú zadarmo po registrácii na stránke www.severovychod.sk.

Pre širokú verejnosť je pripravených 15 lokalít, na ktoré je možné vystúpiť počas 3 mesiacov. Výstupy sú rozdelené do troch stupňov náročnosti.

Turisti môžu svoje výstupy doplniť návštevou 28 lyžiarskych stredísk, ktoré budú túto sezónu v prevádzke. Ponuku zimných aktivít výzvy dopĺňajú rozmanité podujatia, ku ktorým patria vianočné trhy, silvestrovské a štefanské turistické výstupy aj obľúbené podujatia ako Tatry Ice Master (21. – 22. 1. 2022), Vianoce na hrade Ľubovňa (25. 12. – 7. 1. 2023), Snežné psy v Tatranskej Lomnici (11. – 12. 2. 2023) či fašiangové karnevaly. Všetky informácie nájde verejnosť na stránke www.severovychod.sk

„K tipom na turistické výstupy pripájame v tomto roku aj lyžiarske strediská v celom kraji a rozmanité podujatia. Tieto možnosti boli v predchádzajúcich rokoch výrazne obmedzené z dôvodu pandémie koronavírusu. Ani súčasná situácia nie je pre cestovný ruch ľahká, preto aj takouto formou motivujeme ľudí využiť tieto služby a podporiť ľudí pracujúcich v odvetví cestovného ruchu,“ uviedol Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Za splnenie bodových hraníc získavajú účastníci Zimnej výzvy vecné odmeny v troch hraniciach. Na záver je pripravené aj žrebovanie o turistické topánky.

K lokalitám Zimnej výzvy patrí napríklad výstup na Gazdoráň v NP Poloniny. V lete tohto roka tu pribudla nová značená turistická trasa po červenej značke z obce Príslop. Turisti sa môžu tešiť aj na vyhliadku Grófňa pri Domaši, vrch Osly na hrebeni Ľubovnianskej vrchoviny, či málo známy ale mimoriadne zaujímavý Slodičovský vrch (1167 m n. m.) v Spišskej Magure. Hanigovský hrad je možné absolvovať aj počas Silvestrovského výstupu, Vysoké Tatry reprezentuje Skalnaté pleso, podhorie vrch Zámčisko neďaleko Popradu. Nádherné výhľady ponúka Mindžová pri Lipovciach. Slovensko-poľské pohraničie v okrese Svidník láka stredne náročným výstupom na Baranie – Stávok (752 m n. m.).

 

Prehľad lokalít Zimná výzva

Vyhliadka Grófňa (Domaša, okres Vranov n. Topľou)

Hrad Bodoň (Zlatá Baňa, okres Prešov)

Spiaci mních (Kamenica, okres Sabinov)

Vrch Osly (okres Stará Ľubovňa)

Zámčisko (Kvetnica, okres Poprad)

Baranie – Stávok (okres Svidník)

Hanigovský hrad (Hanigovce, okres Sabinov)

Mindžová (Bachureň, okres Prešov)

Zelená skala (Branisko, okres Levoča)

Slodičovský vrch (Spišská Magura, okresy Kežmarok/Poprad)

Gazdoráň (NP Poloniny, okres Snina,)

Nežabec (Vihorlatské vrchy, okres Snina)

Roháčka - Rozsypaná skala (Čierna hora, okres Prešov)

Rozhľadna na Čarnej hure (Krásna Lúka, okres Sabinov)

Skalnaté pleso – Skalnatá chata (Vysoké Tatry)

 

Všetky informácie a lokality: https://www.severovychod.sk/kampan/zimna-vyzva-3

Kontakt:

Mgr. Barbora Čechová

médiá/PR

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska 

0907 401 832, 051/70 81 513; media@severovychod.sk;

www.severovychod.sk

www.legendarium.info

 

 

Zdroj: psk