V Prešovskom kraji sa vďaka cezhraničnej spolupráci budú realizovať ďalšie tzv. malé projekty zamerané na kreatívne a turisticky atraktívne pohraničie. V ôsmich schválených projektoch sú partnermi organizácie a miestne samosprávy práve z Prešovského samosprávneho kraja, v území ktorého sa prefinancuje niečo vyše 250-tisíc eur. Eurofondy prispejú k vybudovaniu nového cyklochodníka, novej muzeálnej expozície a realizácii viacerých podujatí.
Výbor pre malé projekty Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027 v týchto dňoch odobril financovanie nových sedemnástich projektových zámerov za 1,1 mil. eur. Osem z nich sa bude týkať Prešovského kraja, do územia ktorého pôjde viac ako 250-tisíc eur. Svoje projekty v PSK zrealizujú, respektíve sa na nich budú partnersky podieľať obce Lesnica a Spišská Teplica, Rímskokatolícka cirkev – Biskupstvo Spišské Podhradie, OOCR Severný Spiš – Pieniny, mestá Kežmarok i Spišská Belá a tiež župné Ľubovnianske múzeum.
V meste Spišská Belá sa vďaka cezhraničnej spolupráci dobuduje ďalšia cykloinfraštruktúra, ktorá prepojí mesto na sieť cyklistických chodníkov v rámci Cesty okolo Tatier. Projekt realizovaný s poľským náprotivkom, Szczawnicou, prispeje k zatraktívneniu prírodného a kultúrneho dedičstva slovensko-poľského pohraničia a zvýši záujem miestnych obyvateľov a turistov navštevujúcich túto oblasť o jej spoznávanie a ochranu. Zároveň podporí konkurencieschopnosť podtatranského regiónu a podporí rozvoj známych i menej známych kultúrnych a prírodných atrakcií v pohraničí.
Diecézne múzeum v Spišskej Kapitule sa má vďaka projektu Biskupstva v Spišskom Podhradí a poľského partnera Cisterciánskeho opátstva v Szczyrzyci rozšíriť o novú expozíciu. Vznikne rekonštrukciou jeho suterénu, ktorá bude zahŕňať obnovu omietok, kamenných častí a hlinených podláh. Nová interaktívna poľsko-slovenská expozícia bude obsahovať holografickú projekciu v životnej veľkosti i holografickú vitrínu. Obaja partneri ju plánujú sprístupniť na podujatí s organovým koncertom. Pripravujú tiež spoločnú púť do Poľska. Cieľom ich projektu je zvýšiť návštevnosť slovenského Vatikánu i opátstva. Partneri pritom uspeli aj s ďalším spoločným projektovým zámerom s názvom Cisteriáni na poľsko-slovenskom pohraničí – svedectvo pre budúcnosť.
Najstaršia obec Pienin Lesnica dostala zelenú s projektom Po hraničnom kultúrnom chodníku. Výsledkom spoločného zámeru s poľskýmiobcami Lacko a Szczawnica budú nové propagačné a informačné materiály a kultúrne podujatie zamerané na šírenie umeleckej tvorby a trendov miestnej i regionálnej hudby prihraničného územia.
Prezentovať čaro hradov v poľsko-slovenskom pohraničí budú vďaka spoločnému úspešnému projektu Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni a poľské kúpeľné mesto Muszyna v Malopoľskom vojvodstve. Obaja partneri sa zamerajú na propagáciu svojich historických objektov. Konkrétne na slovenskej strane hradu nad Starou Ľubovňou, ktorého poslednou majiteľkou bola španielska princezná Izabela Zamoyska de Borbón a na poľskej strane bývalého sídla muszynských starostov zo 14. storočia.
Medzi schválenými malými projektami sú i zámery, na ktorých partnersky participujú Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny (projekt Načerpaj silu z prírody), mesto Kežmarok (Propagácia cezhraničného územia miest Kežmarok a Nowy Targ) a taktiež obec Spišská Teplica, ktorá sa zameria na prezentáciu cisterciánov pod Tatrami a rozvíjanie efektov cezhraničnej spolupráce.
Správcom Fondu malých projektov, v rámci ktorého boli malé projekty schválené na financovanie, je Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY a PSK je jeho členom. Výbor pre malé projekty Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027 zasadal v Nowom Targu 26. júla.
Zdroj a foto: psk
- Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte
- prečítané 51x