Pre turistov i domácich je v Prešovskom kraji počas zimy pripravená turistická výzva Zahrejte sa zážitkami. Ponúka 15 tipov na výstupy rôznej náročnosti. Turistická súťaž dopĺňa ponuku zimných športov a lyžiarskych stredísk, ktorých je na území kraja vyše tridsať.

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska pripravila na zimnú sezónu turistickú výzvu Zahrejte sa zážitkami v Prešovskom kraji. Verejnosti predstavuje ponuku lyžiarskych stredísk, tipy na skialp, bežecké lyžovanie a zimné atraktivity jednotlivých regiónov. Okrem týchto informácií je pre nadšencov turistiky vytypovaných 15 turistických cieľov naprieč celým krajom. Turisti ich môžu zdolávať od 16. decembra 2023 až do 16. marca 2024. Podmienkou je navštíviť minimálne desať lokalít. Prvých tridsať úspešných účastníkov získa darčekový balíček. Všetci ďalší budú odmenení darčekovými kupónmi na zážitkové produkty cestovného ruchu v letnej sezóne.

„Od obdobia pandémie evidujeme rastúci záujem verejnosti o turistické aktivity aj počas zimného obdobia. Preto sme okrem tipov na lyžovanie, bežky a skialp pripravili i námety na zimnú turistiku. Ponúkame tak inšpirácie na možnosti predĺženia pobytu v regiónoch a objavovanie kraja počas zimnej sezóny, a to aj v čase bez snehovej nádielky,“ predstavil zámer Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Na území Prešovského kraja je počas tejto sezóny k dispozícii vyše 30 lyžiarskych stredísk, od menších zjazdoviek až po veľké strediská v oblasti Vysokých a Belianskych Tatier. Prevádzka najmä menších stredísk a lyžiarskych centier v nižších polohách je závislá od počasia a snehových zrážok.

Prehľad

Výnimočné lokality rôznej náročnosti

„Lokality vždy vyberáme tak, aby nešlo len o bežne známe miesta, ale aby turisti spoznali aj nové lokality s príbehom a špecifickou atmosférou,“ uviedol Janoško.

Súťažné lokality turistickej výzvy sú rozdelené do štyroch kategórií rôznej náročnosti. K turistickým výstupom, ktoré zvládnu aj rodiny s deťmi, patrí napríklad rozhľadňa v tvare náboja v Údolí smrti alebo nová rozhľadňa pri obci Údol v staroľubovnianskom okrese. Neďaleko podtatranskej Štôle láka prechádzka k Jánošíkovým vodopádom.

Veľmi zaujímavými lokalitami strednej náročnosti sú Hermanovské skaly v Údolí obrov, najvyšší bod okresu Stropkov vrch Klin (689 m n. m.) alebo prírodná rezervácia Bišar v regióne Šariš. Špecifickú atmosféru má tzv. Hora smrti na výšine Kaštielik medzi obcami Nižná Polianka a Mikulášová v okrese Bardejov. Na vrchole je umiestnený pamätník pripomínajúci boje 1. svetovej vojny, ktoré sa v lokalite odohrávali v r. 1915. Stĺpy pamätníka predstavujú vojská armád a sú umiestnené nahusto, aby v návštevníkovi vyvolali pocit stiesnenosti v epicentre bojov.

K náročným výstupom je zaradený vrch Ihla (1283 m n. m) ako najvyšší bod okresu Kežmarok, vodopád Skok vo Vysokých Tatrách, útulňa Andrejcová pod Kráľovou hoľou alebo výstup na trojhraničný vrchol Kremenec v Poloninách.

Všetky informácie o lokalitách sú dostupné na www.severovychod.sk.

 

Kontakt:

Mgr. Barbora Čechová

médiá/PR KOCR Severovýchod Slovenska 

0907 401 832, 051/70 81 513; media@severovychod.sk

www.severovychod.sk

 

Prehľad lokalít:

EASY

- Údolie smrti - rozhľadňa v tvare náboja 

- Rozhľadňa pri obci Údol 

- Jarabinský prielom 

- Jánošíkove vodopády 

MEDIUM

- Stráž

- Hora smrti 

- Údolie obrov - Hermanovské skaly 

- Sedlo Rozdiel

- PR Bišar

- Klin (Kút) 

HARD

- Vodopád Skok

- Ihla - najvyšší vrch okresu Kežmarok 

HARD/EXTREME

- Vihorlat - najvyšší vrch okresu Humenné  

- Kremenec - najvyšší vrch okresu Snina 

- Útulňa Andrejcová

 

 

Zdroj a foto: psk

Foto: Údolie smrti - rozhľadňa v tvare náboja (titulka), Hora smrti - "Kaštielik"