Návštevníci Vysokých Tatier majú možnosť využiť nové medzinárodné autobusové spojenie medzi Slovenskom a Poľskom. Linka premáva zo Starého Smokovca do Nového Targu počas víkendov.

Nová autobusová linka spája populárne turistické destinácie a umožňuje pohodlný a priamy presun medzi Slovenskom a Poľskom. Linka premáva po trase Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – Tatranská Kotlina – Ždiar – Jurgów – Bukowina Tatrzańska – Białka Tatrzańska – Nowy Targ.

Spoje premávajú počas víkendov dvakrát denne v každom smere. Zo Starého Smokovca odchádzajú o 11.15 h a 17.15 h. Odchody z mesta Nowy Targ sú o 9.25 h a 15.10 h. Cesta medzi týmito dvoma konečnými zastávkami trvá približne hodinu a pol. Lístky je možné zakúpiť priamo u vodiča, ktorý prijíma platby v poľských zlotých alebo eurách.

Nové spojenie je výsledkom úspešnej spolupráce Malopoľského vojvodstva, Prešovského samosprávneho kraja, dopravcu Koleje Malopolskie a organizátora IDS Východ.

„Nové autobusové spojenie Vysokých Tatier s Poľskom predstavuje významný krok k zlepšeniu cezhraničnej dopravy a podporuje turistický ruch v oboch krajinách. Pre slovenských turistov to znamená ľahší prístup k poľským horským strediskám a kúpeľným mestám, zatiaľ čo poľskí návštevníci môžu pohodlne objavovať krásy Vysokých Tatier,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Nové spojenie ponúka aj ďalšie možnosti cestovania. Na železničnej stanici Nowy Targ existujú prípoje na vlaky smer Krakov a smer Zakopane. Na zastávke v Starom Smokovci má linka prípoj na vlaky z/do Popradu a Štrbského Plesa.

Väčšina zastávok funguje na znamenie, čo znamená, že cestujúci musí signalizovať, že chce nastúpiť zdvihnutím ruky smerom k nadchádzajúcemu vozidlu. V prípade výstupu je potrebné stlačiť tlačidlo umiestnené v autobuse pri dverách. Detailný cestovný poriadok je možné nájsť na zastávkach, v Google Maps alebo na stránke dopravcu www.kolejemalopolskie.com.pl.

 

Tipy na výlety:

Zastávka Białka Tatrzańska

Nachádza sa len niekoľko minút od Terma Bania – komplexu termálnych bazénov umiestnených vnútri alebo vonku budov, vďaka čomu je možné využívať teplú termálnu vodu bez ohľadu na počasie.

Zastávka Nowy Targ

Mesto je známe ako poľská metropola Podhala, kde sa nachádza mnoho regionálnych múzeí, vrátane Múzea Podhala im. Czesława Pajerského. Okrem samotného múzea stojí za to prejsť sa aj po trhu a využiť miestne reštaurácie a kaviarne. Miesto sa nachádza v budove radnice Noweho Targu a ponúka viac ako 700 exponátov týkajúcich sa kultúry, života miestnych obyvateľov a remesiel. Okrem toho Nowy Targ pozýva na mestský trh na ulici Targowej, kde je možné nájsť skutočné perly a miestne remeslá. Ponúka tiež rozsiahlu mestskú dopravu, vďaka ktorej je ľahké sa dostať do každého kútika mesta a okolitých dedín, vrátane Sanktuária Panny Márie v Ludzmierzu.

V Nowom Targu je možnosť prestupu na vlak smerom na Zakopane. V Zakopanom je možné spoznať kultúru poľského Podhala, navštíviť mnoho múzeí, vrátane tatranského múzea, múzea oscypka a ďalších. Ľahko sa dá využiť lanovka na Gubałówkę – horská lúka s výhľadom na Tatry. Ďalej je možné vybrať sa na cestu po poľskom tatranskom národnom parku a prejsť cestou k Morskému oku – poľskému jazeru pri úpätiach Tatier.

 

Autor: IDS Východ