Kapacity karanténnych zariadení, ktoré vyčlenil Prešovský samosprávny kraj pre štátom riadenú repatriáciu, sú naplnené. V štyroch školských internátoch je umiestnených 330 navrátilcov zo zahraničia, ktorí musia strpieť povinnú karanténu a pobyt minimálne do vyhodnotenia výsledkov testovania na COVID-19.

Slováci zo zahraničia do karanténnych zariadení prichádzali postupne od štvrtka 9. apríla 2020 a počas veľkonočných sviatkov za asistencie policajných zložiek. Aktuálne krajská samospráva eviduje v Poprade 168, v Bardejove 73, vo Svidníku 42 a  Vranove nad Topľou 47 ubytovaných repatriantov.

„Celý proces registrácie a umiestňovania prebiehal bez väčších problémov za prísnych bezpečnostných i hygienických podmienok. Vzhľadom k tomu, že navrátilci pricestovali do zariadení individuálnou dopravou, boli umiestení separovane od ostatných. Podstatné je, že je pritom vylúčený akýkoľvek kontakt s verejnosťou, keďže karanténne centrá sú uzavreté a pod stálym dohľadom polície,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Župan vyzdvihol najmä nasadenie vedenia internátov, riaditeľov a zamestnancov, ktorí počas sviatkov boli v pohotovosti 24 hodín denne, rovnako tak členov krízového štábu Úradu PSK ako aj ďalších zainteresovaných zložiek. Súčinnosť poskytli predovšetkým dobrovoľnícke tímy, Asociácia samaritánov SR, Slovenský červený kríž a dobrovoľní hasiči.

„Bez vzájomnej koordinácie a pomoci by takýto nápor nebolo možné zvládnuť. Rovnako aj bez pochopenia ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe a ktorým štát, ako aj my podávame pomocnú ruku. Nie je to pre nikoho komfortná, štandardná situácia a aj pre naše školské zariadenia celkom nová skúsenosť. Som presvedčený, že všetky zúčastnené strany robia maximum,“ povedal M. Majerský.

Prešovský samosprávny kraj okrem ubytovania zabezpečil pre repatriantov hygienické balíčky, dezinfekciu priestorov, upratovacie služby i pravidelnú stravu. Pomáhal aj so zabezpečovaním chýbajúcich ochranných prostriedky pre obslužný personál.

„Pre každé zariadenie sme na prvotný príjem repatriantov poskytli respirátory, rúška, overaly i ochranné tvarové štíty. Nemôžeme sa tu spoliehať na štát, musíme konať. Systém zásobovania ochrannými prostriedkami stále nie je ideálny, rovnako aj koordinácia úloh, napríklad s okresnými úradmi pri prijímaní repatriantov či s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva pri samotnom testovaní. Ide nám o čas a hlavne zdravie nás všetkých,“ dodal predseda M. Majerský.

V izolácii strávia navrátilci minimálne 6 dní, potom budú testovaní na prítomnosť vírusu COVID-19. Ak budú vzorky negatívne, pôjdu do domácej karantény, ak budú pozitívne, ostávajú naďalej v karanténnom zariadení alebo sa rozhodne podľa ich zdravotného stavu.

Dnes (16. 4.) prebieha testovanie navrátilcov karanténnych centier v Bardejove a zajtra (17.4.) vo Svidníku a Vranove nad Topľou. Momentálne na výsledok testov už čakajú repatrianti umiestnení v Poprade, kde odber vzoriek prebehol v stredu 15. apríla.

 

Zdroj: psk

Foto: cestovný informátor (turistická ubytovňa pri hotelovej akadémii v Bardejove)