Podvodníci striehnu na každú možnú príležitosť ako oklamať poctivých a slušných ľudí a obrať ich o peniaze. Veľakrát sa už stalo, že o peniaze prišli ľudia, ktorý chceli niečo kúpiť na internetovom bazári. Natrafili však na podvodníka a nemali ani tovar ani peniaze.

Opatrný však treba byť aj keď chcete niečo predať na internetovom bazári. Najnovšie totiž podvodníci zistili ako môžu okradnúť dôverčivých ľudí aj pri predaji. Dokazuje to aj nasledujúci prípad z Kežmarku.

Mladý (24r.) Kežmarčan zverejnil inzerát, v ktorom ponúkal na predaj akčnú kameru. Prostredníctvom aplikácie z talianskeho telefónneho čísla ho kontaktovala neznáma žena a o kameru prejavila záujem. Dohodli sa na sume 170 € s tým, že kupujúca predávajúcemu poslal cez aplikáciu link psishingovej stránky „Prijatie finančných prostriedkov“, v ktorej predávajúci stlačil okienko „Prijať 170,00 €“ a tam zadal aj údaje o svojej bankomatovej karte k svojmu účtu. Následne mu bol z banky SMS-kou doručený overovací kód, ktorý tiež zadal do phishingovej stránky. Asi po hodine mu bola z jeho bankového účtu stiahnutá finančná hotovosť vo výške 739,08 € a následne 1298,68 €, o čom mu prišla z banky SMS-ka s tým, že jeho bankový účet je z bezpečnostných dôvodov zablokovaný. Predávajúci tak prišiel o 2037,76 €.

Kežmarský vyšetrovateľa začal trestné stíhanie pre zločin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku.

 

RADY POLÍCIE

Upozorňujeme občanov, aby v prípade takýchto prípadoch neposkytovali žiadne zo svojich autentifikačných a verifikačných údajov k žiadnym bankovým službám, či produktom!

Banka nežiadajú obdobné údaje od klienta telefonicky, fakultatívne vyžadujú osobné údaje pre identifikáciu klienta, avšak nikdy nie konkrétny údaj ku konkrétnej službe, či produktu!

Kontrolky opatrnosti by vám mali zablikať aj v prípade, ak si niekto pýta údaje platobných kariet a údaje k službe internetbanking, ani tieto údaje neposkytujte!

 

Zdroj: krpz

Foto: lynx.sk