V Poprade došlo počas dvoch dní (20. 2. 2023 a 21. 2. 2023) až k 15 pokusom podvodu na osobách vyššieho veku. Stredobodom záujmu podvodníkov boli ženy vo veku od 66 do 89 rokov žijúce v meste Poprad.

V pondelok (20. 2. 2023) podvodníci oslovili 8 žien a v utorok (21. 2. 2023) ďalších 7!

Kontaktovali ich telefonicky, volaním na pevnú linku. Volala buď žena, ktorá sa predstavila ako pracovníčka banky alebo muž, údajne policajt. Žena pod zámienkou, že na účte volanej prebieha finančná transakcia, že ju niekto chce okradnúť a tak zisťuje koľko peňazí má oslovená žena na účte a koľko ich má doma. Muž zase volal pod zámienkou, že je policajt a že oslovenej pani hrozí nebezpečenstvo, že ju niekto chce okradnúť ale že polícia ju ochráni. Taktiež zisťoval, koľko majú ženy doma peňazí. Tretím spôsobom ako boli ženy oslovené bola snaha vyzískať od nich peniaze pod zámienkou, že ich blízky rodinný príslušník mal dopravnú nehodu, že niekomu spôsobil vážne zranenia a ak nechce ísť do väzenia, tak majú zaplatiť peniaze.

Našťastie ani v jednom prípade žiadna z Popradčaniek nepodľahla panike, strachu či dobre vymysleným legendám. Niektoré dámy ukončili hovor hneď, niektoré si informácie im podávané overili u svojich blízkych. Nastali aj prípady, kedy samotný páchatelia ukončili hovor, a to hneď keď zistili, že oslovená žena nemá doma a ani v banke žiadne peniaze.

Všetky ženy kontaktovali políciu, nakoľko sa im hovor zdal podozrivý. Ide o vskutku výnimočné prípady v tom zmysle, že oslovené Popradčanky boli duchaprítomné a nepodľahli podvodníkom.

 

Zdroj: krpz