Ostatné dni verejnosťou rezonovali zábery kúpajúcich sa ľudí v tatranských potokoch spolu s informáciami, že také správanie je v TANAP-e neprípustné. Ani to však neodradilo otužilcov od vôd Batizovského či Velického plesa, zážitok ich stál pokutu.

Na dvoch mužov otužujúcich sa v Batizovskom plese narazil strážca Správy TANAP-u 10. septembra 2023 v dopoludňajších hodinách, obaja sú pre tento priestupok chudobnejší o 50 eur. Rovnako dopadla v ten istý deň aj žena vo Velickej doline. Počasie naďalej láka niektorých návštevníkov do tatranských plies či potokov osviežiť sa. A to napriek tomu, že viaceré médiá v ostatných dňoch prevzali zábery početnej skupiny kúpajúcich a opaľujúci sa turistov v okolí vodopádov Studeného potoka. Správanie sa návštevníkov najstaršieho slovenského národného parku presiahlo podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka všetky limity. „Už niekoľko rokov intenzívne vyzývame ľudí, aby si nerobili z tatranských plies a potokov kúpalisko. Snažíme sa vysvetľovať, že tieto vody sú domovom mnohých živočíšnych druhov, pre ktoré môžu mať aj malé zmeny biotopu fatálne následky,“ hovorí Majko. Ekosystémy poškodzujú návštevníci napríklad už tým, že prichádzajú k plesám, ktorých okrajová časť je citlivá na zošľapávanie, nastáva erózia brehov, zakaľovanie vody. Navyše, opaľovacie krémy a deodoranty môžu uvoľňovať do vody chemické substancie.

Na Správu TANAP-u smerovali v ostatných dňoch otázky, ako je možné, že jej zamestnanci o medializovanom hromadnom kúpaní nevedeli. „V tom momente sme proste nemali na mieste človeka. Žiaľ, nemôžeme byť všade, to sa so 16 profesionálnymi strážcami pri vlastnom území parku s rozlohou takmer 74-tisíc hektárov ani nedá. Ale sme v teréne dennodenne, v prvom rade však preto, aby sme návštevníkov edukovali,“ ozrejmuje Majko. Pokuty sú druhoradé, ak sa však priestupok nevyrieši dohovorom, za kúpanie sa v plesách či bystrinách, ako i za iné priestupky, hrozí turistom pokuta do výšky 300 eur na mieste v blokovom konaní. V následnom priestupkovom konaní ide o vyššie sumy.

 

Zdroj a foto: tanap.sk