Babičkina chyža, ktorú spravuje Súkromná spojená škola, Biela voda Kežmarok je otvorená v pracovných dňoch aj v novom školskom roku.

Počas leta si našlo do cestu „chyži“ veľa návštevníkov a turistov zo zahraničia, no dnes už prevládajú návštevníci zo Slovenska. Ponúka nielen nedávnu históriu, ale môžete tam nájsť, ako už je v Babičkinej chyži tradíciou, aj horúcu súčasnosť.

V súčasnosti v nej prevláda tkanie kobercov. Pri našej návšteve sme našli obsadené obidve tamojšie krosná, kde sa tkajú nové koberce. Jeden úzky, druhý široký. Na vlastné oči som sa presvedčil, že v „chyži“ sa nielen vystavujú historické predmety, ale sa tam priamo predvádza tkáčske remeslo. Odborný výklad i prácu na krosnách predvádza samotná sprievodkyňa expozície, čo je určite nevšedný zážitok. Tým sa iba umocní príjemný dojem z návštevy tejto, určite zaujímavej expozície kežmarskej histórie.

Pridanou hodnotou v Babičkinej chyži sú výrobky, ktoré vytvoria žiaci Súkromnej spojenej školy, Biela voda Kežmarok. Okrem spomínaných kobercov si tu môžete zakúpiť aj rôzne predmety do kuchyne ako sú obrusy či chňapky, ale aj detské čiapky či rôzne nákupné i výletné tašky. Všetko sú to originálne výrobky, ktoré dodávajú tomuto miestu i nádych nevšednosti.

Babičkina chyža sa nachádza na prízemí zadného traktu v budove na Hlavnom námestí 64, kde sídli kežmarská knižnica. Otvorená je počas pracovných dní od 9.00 do 13.30 hod. Väčšie skupiny (nad 10 osôb) je potrebné nahlásiť vopred na telefónnom čísle 0902 323 517. Vstup do nej je zdarma.

Ak hľadáte históriu, ktorá sa snúbi so súčasnosťou, tak ju môžete v Kežmarku nájsť v kežmarskej Babičkinej chyži.