V Kežmarku sa opäť otvoria brány najväčšieho študentského podujatia, zameraného na remeslá. Otvorí sa Festival študentského remesla!

Jeho ôsmy ročník sa uskutoční 9. – 10. júna 2022 (štvrtok – piatok) a práve fakt, že sa na ňom v odborných súťažiach predstaví okolo 50 súťažných družstiev zo škôl z celého Slovenska, dáva tomuto podujatiu punc vysokej kvality.

Súťažiť sa bude v šiestich súťažiach: murár, stolár, kaderník, kuchár, folklór a v odevnej súťaži a každá súťaž sa uskutoční pred zrakmi návštevníkov! Centrom súťaží bude areál Kežmarského hradu.

V tomto roku sa festival uskutoční po dvoch absentujúcich rokoch zapríčinenej pandémiou koronavírusu, no ako po iné ročníky aj tento je vhodne zameraný na mládež. Preto v jeho programe nechýba ohňová či bubnová show, lampiónový i historický sprievod mestom, remeselnícke dielničky pre deti, ale i strašidelný dom či zaujímavý večerný hudobný program. Organizátori festivalu ani tentoraz nezabudli na benefičný koncert či ekumenickú pobožnosť. Tvárou festivalu je populárna slovenská speváčka Celeste Buckingham, ktorá aj tohto roku bude osobne prítomná na kežmarskom festivale.

Hlavným organizátorom festivalu je Súkromná spojená škola, Biela voda, Kežmarok, ktorá je strednou školou zameranou na výchovu a vzdelávanie v remeslách a službách formou alternatívnych prvkov vo výučbe. Netradičná je i faktom, že veľmi aktívne pracuje i so študentmi z marginalizovaných skupín. Záštitu nad podujatím prevzal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Festival začne vo štvrtok 9. júna ekumenickou pobožnosťou v kežmarskom gréckokatolíckom chráme a benefičným koncertom v drevenom artikulárnom kostole. Nasledovať bude bubnová a ohňová show, ktorá vyústi v lampiónový sprievod mestom. Prvý deň sa ukončí kultúrnym programom na hradnom nádvorí hradu.

Druhý festivalový deň bude už patriť najmä súťažiam. Tie sa budú konať pred hradom, za hradom i na hradnom nádvorí, no súťažiam bude predchádzať historický sprievod mestom mladých remeselníkov, ktorí prišli do Kežmarku z celého Slovenska. Na nádvorí Kežmarského hradu bude bohatý kultúrny program a festival sa ukončí slávnostným vyhlásením výsledkov súťaží okolo 16.00 hod.

Festival je otvorený pre všetkých návštevníkov. Vstupné naň sa nevyberá!

Všetky bližšie informácie o Festivale študentského remesla nájdete na stránke festivalu www.festivalsr.sk.