Už dnes (6. – 7. jún 2019) sa Rozprávkovým lampiónovým sprievodom začína v Kežmarku 7. ročník Festivalu študentského remesla. Hlavným organizátorom podujatia je kežmarská Súkromná spojená škola.

Na návštevníkov podujatia čaká pestrá programová paleta rôznych remeselných a kultúrnych vystúpení. Pastvou pre oči sľubujú nielen zaujímavé remeselné súťaže, ale aj bohatý kultúrny program a rôznorodosť sprievodných podujatí. Na svoje si tak prídu starší, no predovšetkým mladí návštevníci festivalu.

 

Prítomnosť vyše tisíc žiakov a študentov z 25 škôl celého Slovenska je potvrdením, že kežmarský študentský remeselný festival je na Slovensku populárny. Študenti budú súťažiť v šiestich súťažiach - kadernícka, krajčírska, kulinárska, murárska, stolárska a vizážistická súťaž. Súťaže sa uskutočnia na hradnom nádvorí, ale aj v Izbe remeselných tradícií na Hlavnom námestí 64.

 

Festival študentského remesla je známy aj svojim bohatým kultúrnym a sprievodným programom. Rozprávkový lampiónový sprievod je tradičným štartom festivalu, ktorý má za cieľ spoznanie sa a uvoľniť sa pred súťažným piatkom, počas, ktorého sa mladí remeselníci pokúsia v súťažiach ukázať to najlepšie čo sa naučili.

 

V piatok 7. júna 2019, sa môžu návštevníci festivalu tešiť na dopoludňajší historický sprievod mestom v dobových kostýmoch, ktorý bude zameraný na jednotlivé storočia v regióne, od prvých osadníkov v Kežmarku, pričom všetky kostýmy sú ušité v dielňach Súkromnej spojenej školy! Sprievod začína od 9.00 hod. V ňom sa účastníci a hlavní organizátori festivalu predstavia v dobových kostýmoch. Začína na Námestí požiarnikov a pôjde cez ulicu dr. Alexandra, okolo radnice až ku kežmarskému hradu.

 

Oficiálne otvorenie festivalu začína o 10.00 hod. na hradnom nádvorí, kde sa uskutoční väčšina súťaží, hlavný kultúrny program i väčšina sprievodných podujatí.

 

Na festivale nebude chýbať ani maľovanie na tvár, strašidelný dom, vojenský tábor, poľná kuchyňa, rybárska osada, cigánsky tábor s ochutnávkou tradičných jedál, súťaž v pílení dreva, ale i medovníkový domček. Ťahákom sprievodného programu bude divadelné podujatie pre deti Z rozprávky do rozprávky, ktoré pre festival pripravilo 72 žiakov základnej školy Grundschule Kežmarok.

 

Tradičnou osobnosťou festivalu je slovenská populárna speváčka Celeste Buckingham, ktorá na festivale samozrejme nebude chýbať! Celeste ale nebude jedinou speváckou osobnosťou, ktorá sa priamo zúčastní festivalu.

 

Záverečným programom festivalu bude Benefičný koncert pre Uškové deti (deti s poruchou sluchu), ktorý sa uskutoční v drevenom artikulárnom kostole o 19.00 hod. Účinkujú Celeste Buckingham, Ondrej Kandráč, Matej Vávra a Uškové deti.

 

Historické remeslá, hry, súťaže, kultúrny program, rozprávkové pásma – to je Festival študentského remesla 2019! Príďte sa pozrieť na mladých remeselníkov z celého Slovenska! 

 

 

Kultúrny program

 

6. 6. 2019 (štvrtok)

 

21.00 – 23.00 Rozprávkový lampiónový sprievod (od hradu k radnici)

 

7. 6. 2019 (piatok)

 

9.00 Sprievod mestom v dobových kostýmoch ku hradnej bráne

9.15 Privítanie pred hradnou bránou (Kežmarský hrad)

9.20 Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium Košice

9.50 Oficiálne otvorenie festivalu,  privítanie hostí

10.00 Prijímanie tovariša do cechu – EX TEATRO

10.30 Módna prehliadka FOLKSTREET – súťaž krajčírov

11.00 SOŠ Svit – módna prehliadka 

11.30 Lucia Gibarti and Band

13.00 Vyhlásenie výsledkov jednotlivých súťaží

14.00 ZUŠ Petržalská

15.00 Lucka Krajňáková – cigánske tance

15.30 Ukončenie Festivalu študentského remesla

 

19.00 Benefičný koncert pre Uškové deti (drevený artikulárny kostol)

 

 

Sprievodné akcie:

 

Historické hry a súťaže pre deti                                                                         

Maľovanie na tvár

Medovníkový domček

Pastierska osada so zvieratkami

Rybárska osada

Cigánsky tábor s ochutnávkou tradičných jedál

Strašidelný hrad                                                                     

Vojenský tábor pre malých vojakov a poľná kuchyňa

Z rozprávky do rozprávky

Hospodársky dvor

Ochutnávka zabudnutých jedál

Súťaž v pílení dreva