Až pre 62 zamestnancov nemá firme Hengstler, ktorá sídli v kežmarskom priemyselnom parku v lokalite Pradiareň, prácu a preto s týmito pracovníkmi musela ukončiť pracovný pomer. Príčinou poklesu výroby je koronakríza, ktorá spôsobila menší dopyt výrobkov vyrábaných v tomto kežmarskom závode a nebolo iného východiska ako riešiť tento výrobný výpadok touto formou.

Po avizovaní tohto hromadného prepúšťania vedenie kežmarského úradu práce, vedeného novým riaditeľom Štefanom Chovancom, okamžite oslovilo lokálnych veľkých zamestnávateľov, ktorí by naopak uvítali vo svojich firmách nových zamestnancov. Preto sa 10. novembra 2020 uskutočnila na pôde kežmarského úradu práce akcia nazvaná Úsvit práce, na ktorej zástupcovia troch významných firiem z regiónu a jedna pracovná agentúra ponúkla 30 zamestnancom, ktorí dostali výpoveď z Hengstleru, už aj konkrétne pracovné možnosti.

Na stretnutí s prepustenými zamestnancami sa zúčastnili zástupcovia firiem Thymos z Veľkej Lomnice, Podtatranská hydina z Kežmarku a MUBEA z Kežmarku a zástupkyňa pracovnej agentúry ManpowerGroup Slovensko, ktorá ponúkla konkrétne pracovné miesta v ďalších troch firmách v našom podtatranskom regióne (dve firmy sídliace v Poprade-Matejovciach a jednu firmu, ktorá má sídlo v Kežmarku).

Na stretnutí zástupcov zamestnávateľov s možnými ich zamestnancami nechýbali počas voľnej rozpravy otázky týkajúce sa platového zaradenia, benefitov, prašnosti či vlhkosti pracovného priestoru, ale aj zmennosti a možnosti preplácania dopravy do práce. Po skončení tohto stretnutia vedenie úradu práce poskytlo prepusteným zamestnancom aj dôležité poradenstvo, aby sa čerstvo prepustení zamestnanci lepšie zorientovali v novej životnej situácii.

Vzhľadom na to, že vekový priemer prepustených zamestnancov je okolo 50 rokov, nie je jednoduché pre túto vekovú skupinu nájsť si vhodnú prácu. Drvivá väčšina z nich mala už zabehaný svoj život a teraz je ťažké zmeniť svoj spôsob života, ktorý by sa mal diametrálne zmeniť. V tejto neľahkej životnej situácii podáva vedenie kežmarského úradu práce pomocnú ruku, je aktívne v hľadaní pracovných príležitostí, a to nielen pre týchto čerstvo prepustených pracovníkov, ale aj pre dlhodobo nezamestnaných občanov.

Je samozrejmosťou, že spustená akcia Úsvit práce je zameraná nielen pre práve prepustených pracovníkov, ale na široké spektrum nezamestnaných, ktorí si hľadajú prácu. Firmy, ktoré boli v utorok 10. novembra 2020 ponúkať pracovné miesta na kežmarskom úrade práce určite prijmú medzi seba každého kto má o prácu a danú pozíciu záujem.

Veríme, že čo najviac prepustených zamestnancov si čo najskôr nájde nové pracovné miesto, aby sa každý z nich mohol s nádejou pozerať na rok 2021!