Prešovský samosprávny kraj - Múzeum v Kežmarku v spolupráci s Mestom Kežmarok slávnostne otvorí letnú turistickú sezónu v nedeľu 5. mája 2024 na nádvorí Kežmarského hradu.

Program Otvorenia letnej turistickej sezóny na Kežmarskom hrade začne ekumenickou pobožnosťou v čase od 11:30. Pobožnosť budú celebrovať predstavitelia troch cirkví pôsobiacich v Kežmarku – rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej.

Slávnostné otvorenie programu na nádvorí hradu bude pokračovať čestnou salvou skupiny historického šermu Taurus Ater a slávnostnými príhovormi organizátorov podujatia.

Skupina Taurus Ater predvedie svoje umenie v rámci bojov a duelov z prelomu 14. - 15. storočia. V programe skupina Taurus Ater návštevníkom predstaví dobové zbrane, techniky boja s chladnými zbraňami a nabíjanie a streľbu z prvých palných zbraní.

V programe ďalej vystúpi detský folklórny súbor Letnička pôsobiaci v Poprade od roku 1992. Súbor prezentuje hudobno – tanečný folklór najmä z podtatranskej a spišskej oblasti.

O 14:40 potešíme najmä detských divákov veľkou talent show Sranda banda so známymi

postavičkami, ktorú predvedie Kúzelník Wolf.

Od 16:00 bude javisko na hrade opäť patriť deťom v predstavení Ramayana – legenda o Princovi Ramonovi, ktoré pripravilo Divadlo Babadlo. Známy rozprávkový príbeh opäť ožije v čarovnom prostredí Kežmarského hradu.

Obohatením programu budú živé šachy - šachový turnaj organizovaný Mestom Kežmarok.

Vyvrcholením programu otvorenia letnej turistickej sezóny na hrade bude koncert speváka Tomáša Buranovského , ktorý začne o 18:00.

Návštevníci si počas dňa budú môcť vybrať z bohatej ponuky občerstvenia, suvenírov rôzneho druhu.

Súčasťou podujatia bude aj burza starožitností a lukostreľba.

Počas dňa od 13:00 budú individuálne prehliadky expozícií v hrade. Novinkou je sprístupnenie reinštalovanej expozície Kežmarok v rokoch 1850-1950 a výstava venovaná zaniknutej obci Ruskinovce.

 

Vstupné do celého areálu hradu počas dňa vrátane expozícií hradu a veteránov bude:

dospelý: 6€

zľavnený: 3€

rodinná vstupenka: 14€ (2 dospelí + 1-4 deti vo veku 6-15 rokov)

Expozícia Meštianskej bytovej kultúry bude pre návštevníkov prístupná počas dňa v čase od 9:00 – 17:00.

 

Zdroj: Múzeum Kežmarok