Aj tento rok si pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si uctila prácu laureátok zo spoločnosti AGEL a udelila im to najvýnimočnejšie ocenenie Biele srdce na Republikovej úrovni v dvoch kategóriách, ktoré si prevzali 17. mája na slávnostnom galavečere v Senci.

Povolanie sestry je v našej spoločnosti absolútnou nevyhnutnosťou a na ich prácu sa pozeráme s rešpektom, úctou i pokorou. Uznanie a obdiv za svoje nasadenie, trpezlivosť, obetavosť a nezlomnú vôľu pomáhať za každých okolností pacientom si preto právom zaslúžia. „V dnešnej spoločnosti zohráva povolanie sestry a pôrodnej asistentky kľúčovú úlohu v poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Sestry a pôrodné asistentky sú piliermi zdravotníckeho systému a ich úloha siaha ďaleko za hranice poskytovania základnej starostlivosti,“ hovorí PhDr. Jana Ondrišová, MPH, MBA riaditeľka Odboru Kvality a ošetrovateľskej starostlivosti AGEL SK. „Sú to nesmierne dôležité osoby na vysokej profesionálnej úrovni, ktoré majú komplexné zručnosti a zodpovednosť pri starostlivosti o pacientov, opierajúc sa i o prax založenú na dôkazoch,“ dodáva.

 

V kategórii sestra - manažér si ocenenie prevzali:

Mgr. Katarína Filípková, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo, vedúca sestra oddelenia vnútorného lekárstva Fakultnej nemocnice AGEL Skalica

Mgr. Karol Szendrei, vedúci oddelenia dlhodobo chorých, Nemocnica AGEL Zlaté Moravce.

PhDr. Lenka Gajdošová, PhD., MPH, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť, Nemocnica AGEL Krompachy

Mgr. Silvia Lažová, dipl.s., MPH, vedúca sestra Kliniky liečebnej rehabilitácie, Nemocnice AGEL Košice-Šaca

 

V kategórii sestra v praxi ocenenie získala:

Anna Haščinová, sestra novorodeneckého oddelenia, Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku

V kežmarskej nemocnici pracuje celých 48 rokov. Po maturite nastúpila na detské oddelenie a pre deti by urobila všetko. Po čase ju pracovná cesta nasmerovala na novorodenecké oddelenie. Žije prácou a práca je jej život. Miestami je prísna, ale v prvom rade vie žartovať, oplýva množstvom pozitívnej energie, a preto je obľúbená nielen v kolektíve, ale aj medzi rodičkami na oddelení. Počas dlhoročnej praxe zaučila množstvo sestier a odovzdala im nespočetné množstvo cenných skúseností.

Vychovala dve deti, no už po polroku sa vrátila späť do práce. Má päťročnú skúsenosť z detských nemocničných jaslí, kde pracovala ako zástup. Je energická a veselá a spomína si na to, že niekedy boli na pracovisku lepšie vzťahy, a to najmä kvôli tomu, že sa ako pracovný kolektív viac socializovali a venovali sa rôznym spoločným voľnočasovým aktivitám a športom. Dnes to už vníma skôr ako ojedinelé, pretože sa pre uponáhľanú dobu väčšina ponáhľa domov, aby sa mohla venovať svojej rodine.

Deti jej prirástli k srdcu, no starostlivosť o novorodencov je taktiež veľmi veľká zodpovednosť. Záleží jej nielen na zdraví bábätiek, ale často sa prihovára a pomáha rodičkám na oddelení. Komunikáciu s rodičkami a starostlivý prístup k nim vníma ako základný pilier poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Svoje smerovanie si vybrala už ako školáčka. Inšpirovala ju k tomu jej staršia sesternica, ktorá bola detská sestra a vždy sa jej to veľmi páčilo. Nevie si predstaviť, že by robila niečo iné, pretože deti sú jej život. Mám veľmi pekné spomienky na pracovné chvíle a veľmi ju teší, že sa vie rozprávať aj s matkami a aj vo veľmi zlej situácii im vie pomôcť a upokojiť ich.

Aká by mala byť podľa nej sestra? Mala by byť úprimná, mala by mať súcit a srdiečko, aby mohla s pacientmi vľúdne komunikovať. Povolanie si predsa vybrala preto, aby pacientovi pomohla.

 

Zdroj a foto: Nemocnica dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok