Iba pred pár dňami (12. – 14. 7. 2019) sa skončil 29. ročník najväčšieho podujatia v meste Kežmarok – Európske ľudové remeslo. Aký bol tohtoročný festival remesiel? Rozvíja sa? Stagnuje? Jedno je vždy isté, stále je to top podujatie mesta, so všetkým dobrým aj zlým.

Tí, ktorí sa naň pozerajú iba s ružovými okuliarmi ťažko nájdu nejaké chyby či nedostatky. Tí, ktorí ho poznajú už dlhšie a chodia okolo seba s otvorenými očami, tí tých nedostatkov videli pomerne dosť.

V propagácii podujatia som si napríklad všimol, že sa organizátori ani po piatich rokoch neposunuli do vyššieho levelu. Noví návštevníci pri vstupe do areálu trošku za bránami tápali v tom, ktorým smerom sa majú vlastne vydať. V propagácii totiž chýbala akákoľvek mapka podujatia, na ktorej by bolo jasne vyznačené, ako areál EĽRO vôbec vyzerá. Kde sú remeselníci, kde sú pódiá, kde sú sociálne zariadenia a veľa veľa ďalších prepotrebných informácií pre nového návštevníka nášho podujatia. Kedysi sa práve do novín KEŽMAROK či ich festivalovej prílohe, ktorá sa počas festivalu rozdávala, dávala mapka festivalu, ktorá prinášala aspoň základné informácie o priestore v ktorom sa návštevník bude pohybovať.

Európske ľudové remeslo je predovšetkým festival remesiel. Optikou tohtoročného festivalu sa ale asi priestor pre nich zvláštne zmenšuje, a to na úkor stravovacích stánkov. Kedysi bola totiž celá plocha pred hradom rezervovaná pre remeselníkov, no tentoraz väčšiu časť trávnika pokryli stánky s občerstvením. Zdá sa, že komercia podujatia sa dostáva čoraz viac do popredia festivalu na úkor remeselníckeho čara.

Kežmarský festival remesiel sa oficiálne volá Európske ľudové remeslo. „Je ale naozaj európske?“ Stačí si pozrieť archív spred 8, 9, 10, ale aj spred 20 rokov všade nájdete viac európskych súborov vystupujúcich na pódiách EĽRO ako ich bolo tentoraz. Vždy ich bolo minimálne šesť, niekedy aj osem. Tentoraz iba tri vystupovali pravidelne každý deň. Keďže aj u remeselníkov vidieť pokles počtu zahraničných majstrov remesla slovo „európske“ v názve podujatia, je už pomaly iba značkou tradície a nie nejakého progresu festivalu či cieľom organizátorov.

Pošťastilo sa mi v prvý deň festivalu sledovať sprievod. Nikto si nemohol nevšimnúť, že na jeho začiatku boli slovenskí politici či političky. Kedysi EĽRO patrilo z politikov iba prezidentovi, ktorý vždy zobral záštitu nad týmto podujatím. Tentoraz je to, zdá sa, už iba propagácia vybraných politikov. Prečo je to tak?

A keď už som pri tom sprievode, som rád, že som sprievod počas EĽRO mohol porovnať so sprievodom, ktorý pred mesiacom organizovala kežmarská stredná škola na úvod Festivalu študentského remesla. Určite ten „študentský“ bol oveľa pestrejší a zaujímavejší, keďže mu nechýbali kone, koč či rôznorodosť účastníkov. A tam veru sa žiadny politik nepredvádzal...

A ešte jedna vec. Tohtoročné EĽRO bolo venované okrem iného aj pivovarníkom. Organizátori mali celý rok na to, aby sa dôstojne pripravili na propagáciu tohto zlatého moku. Žiaľ, túto šancu, urobiť si výbornú propagáciu mesta nevyužilo. Žiadne varenie piva, žiadne pivné súťaže, žiadne ochutnávky! Takúto šancu na propagáciu mesta zahodiť je priam nepochopiteľné. Rozhodne mal byť nejaký priestor v areáli rezervovaný pre propagáciu tohto cechu! Zdá sa, že invencia asi nie je silnou stránkou organizátorov podujatia. 

Kežmarské EĽRO, ako festival remesiel je výkladnou skriňou mesta. Vždy bude magnetom pre všetkých Kežmarčanov, ktorí sa práve počas neho stretávajú so svojimi blízkymi či kamarátmi. Vždy to bude podujatie číslo jedna. Snažme sa preto ho obohacovať a chyby opravovať. My, ktorí sme tento festival kedysi sami aktívne organizovali a vdýchli mu myšlienku a život, nemáme dobrý pocit z toho, že sa podujatie začína uberať iným smerom akoby mal. Napriek tomu vždy je potrebné sa poďakovať organizátorom tohto podujatia za každý ročník, lebo medzi nimi je drvivá väčšina takých, ktorí tento festival robia zo srdca, nie pre komerciu a svoje zviditeľnenie sa. Nezabúdajme ale na jedno. Apolitickosť a pestrosť európskych remeselníkov by mala vždy stáť na jeho prvom mieste!