Šieste výročie vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si pripomenuli 21. februára 2024 o 18.00 aj Kežmarčania.

Na pietne miesto pri kežmarskom evanjelickom lýceu sa zišlo tridsať občanov, aby si uctilo pamiatku 27-ročného novinára. Ten odkrýval kauzy s politickými implikáciami, najmä na podozrenia z daňových podvodov oligarchov, korupcii a klientelizmu, z ktorých niektoré cesty viedli až k najvyšším politickým predstaviteľom štátu.

Na pietnom zhromaždení v Kežmarku si prítomní vypočuli dva prejavy. Od hlavného organizátora Pavla Ištoka si vypočuli spomienkový prejav o dvoch mladých ľuďoch, ktorí prišli brutálne o svoj život. Prejav spoluorganizátora podujatia Adama Brodanského, ktorý zastupoval iniciatívu Za slušné Slovensko, smeroval viac k smerovaniu súčasného Slovenska.

 

Pavol Ištok: Už šesť rokov uplynulo od veľmi smutnej udalosti, ktorá postihla Slovensko 21. februára 2018.
Vraždu dvoch mladých ľudí si na tomto mieste pripomíname  od roku 2021, keď bola na budovu lýcea umiestnená pamätná tabuľa s textom “Nemlčal o veciach na ktorých záleží”.
Nám ten čas uplynul ako voda, veď iba nedávno sme si pripomínali piate výročie ich násilnej smrti. No ich čas sa navždy zastavil….
Tak ako bol novinár Ján Kuciak tímovým hráčom, ktorý dokázal spolupracovať s poprednými novinármi naprieč celou Európou, mali by sme si aj my osvojiť tento pozitívny prístup k spolupráci.
Iba vzájomnou spoluprácou, dokážeme byť nášmu mestu a okresu v čo najväčšej miere nápomocní.
Spolupráca je vždy o ľuďoch a ich schopnostiach. Využime teda svoju rôznorodosť v prospech nášho mesta a okresu.
Naša úcta patrí aj rodičom dvoch mladých ľudí.
Títo statoční ľudia, ktorých životy vyplnil smútok, sú to jediné čo nám po nich zostalo.

 

Adam Brodanský: Zdravím vás, milé občianky a občania, ktorí sme sa tu stretli. Ďakujem vám, že takto prejavujete úctu Jankovi a Martinke, súcit ich rodinám, a tuším aj celej našej doráňanej krajine. 

Ohrozuje nás globálne otepľovanie, no na Slovensku zažívame najchladnejšie februáre v histórii krajiny. Jeden mimoriadne chladný sa ohlásil niekoľkými výstrelmi pred šiestimi rokmi. Odvtedy sme síce aj začali veriť v jar, aj sme sa snažili pomôcť tomu otepleniu. Leto však nenastalo. Minulého roka prišiel opäť chladný súmrak. Tohtoročný február je najmrazivejší od toho pred šiestimi rokmi. Naviac nám hrozí, že nám zamrzne spravodlivosť. Mrzne nám zahranično-politická orientácia a bezpečnosť, mrzne nám školstvo, zdravotníctvo, ešte aj v našom malom meste mrznú lístky pri hlasovaní. Mrzne nám vízia dobre, slušne a spravodlivo fungujúcej krajiny. 

Verím, že my čo sme sa tu stretli chceme byť poslami jari. Prosím buďte nimi! Prerazte ten špinavý sneh ako jarné kvety. Každý na tom mieste, kde pôsobíte. Každý na tej ulici, kde žijete. Berte do svojich rúk dobrú občiansku angažovanosť všade, kde štát nestíha, a spoločnosť zlyháva. Každý vieme priniesť kúsok tepla či svetla do medziľudských vzťahov, spolunažívania s menšinami, rozlišovania medzi dobrom a zlom, statočnosťou a alibizmom. Jediným do čoho nepridávajme viac tepla, nech je to globálne otepľovanie.

 

Za slušné Slovensko: „Vražda zmenila Slovensko, spoločne sme sa postavili na námestia, aby sme bojovali za slušnosť a spravodlivosť. Dnes cítime, akoby sa na Slovensku vraždou Jána a Martiny nič nezmenilo. Staré časy sú späť.“ Iniciatíva Za slušné Slovensko poukazuje na to, že novinári čelia útokom každý deň a politici ani šesť rokov po vražde ich kolegu nemajú problém robiť z nich terče. „Bez riadneho legislatívneho konania sa prijímajú zákony, ktoré otriasajú spravodlivosťou a ohrozujú právny štát. Naša demokracia je mladá a krehká, vláda práva nie je samozrejmá a je dnes ohrozená“.

 

Iniciatíva Za slušné Slovensko zorganizovalo spomienkové zhromaždenia vo viac ako 40 mestách na Slovensku i v zahraničí.

Spomienkové zhromaždenie v Kežmarku bolo apolitické.

 

Foto: Pavol Humeník (Kežmarský informačný express)