Kežmarčania ju poznajú ako čestnú, pracovitú, odborne zdatnú poslankyňu kežmarského mestského zastupiteľstva, ktorá je v mestskom parlamente už druhé volebné obdobie – Jana Majorová Garstková.

Doteraz bola nezávislou opozičnou poslankyňou voči vedeniu mesta, ktoré je zo strany SMER-SD. Jej pracovná aktivita a odborná argumentácia, či už na zasadnutiach zastupiteľstva alebo v odborných kruhoch, ide často priamo pod kožu každému človeku, ktorý má nečestné úmysly pri činoch a krokoch, ktoré sa týkajú rozvoja mesta či regiónu. Každý takýto človek určite cíti tlak na svoju osobu a možno preto sa niektorí ľudia znižujú až k primitívnym útokom na spochybnenie nielen jej odborných kvalít, ale útočia na ňu aj ako na ženu. Jej odpoveďou boli ale vždy vyargumentované veci a na rozdiel od protivníkov, nikdy sa neznížila k osobným útokom. Taká je Jana Majorová Garstková, dnes už aj nová poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky pre obdobie 2020 -2024.

Tak ako poslankyňa mestského parlamentu, aj ako bývalá riaditeľka Združenia Euroregión Tatry má už osobné skúsenosti s priamymi atakmi svojich protivníkov na svoju osobu, keďže jej prioritou v poslaneckej práci či v práci riaditeľky cezhraničnej organizácie bola transparentnosť a boj proti korupcii. Možno preto ani nebolo prekvapením, že sa politicky našla v hnutí, ktoré už roky bojuje proti neprávostiam a korupcii vo verejnom živote.

Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnili 29. februára 2020, sa stala Jana Majorová Garstková poslankyňou za protikorupčné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Do Národnej rady Slovenskej republiky sa dostala na 39. mieste, pričom jej dalo prednostný hlas až 5134 voličov.

Po zvolení do slovenského parlamentu je určite na prahu ďalšej životnej etapy, preto Kežmarský informačný express oslovil túto novú poslankyňu slovenského parlamentu, aby nám priblížila svoje pocity a dojmy pred vkročením do najvyššieho zákonodarného orgánu Slovenska.

 

Ste obyčajný človek či nezávislá osobnosť?

Považujem sa za obyčajného nezávislého človeka.

 

Ako by ste zhodnotili výsledky volieb?

V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým, ktorí prišli voliť. Tieto voľby hodnotím ako prelomové. Hnutie OĽaNO, za ktoré som kandidovala, získalo viac ako 25 %, čo považujem za prejav toho, že ľudia chcú skutočnú zmenu.

 

Kto vás bližšie pozná, vníma vás ako regionálnu političku. Kedy prišiel u vás ten okamih, keď ste sa rozhodli kandidovať do Národnej rady Slovenskej republiky?

Venovať sa verejnej sfére a svojou angažovanosťou meniť stav vecí okolo seba bolo mojím snom odjakživa. Prispôsobila som tomu výber môjho vzdelania (medzinárodné vzťahy a politické vedy), ako aj výber zamestnania. Rozhodla som sa kandidovať do NR SR, aby som aj touto cestou mohla ovplyvňovať dianie v našich mestách a obciach, kde naši občania reálne žijú svoje životy a potrebujú cítiť priamu podporu  a oporu v zákonoch, ktoré majú slúžiť k zlepšovaniu životnej situácie obyčajných ľudí a nie jej zneužívaniu a drancovaniu. Ponuku kandidovať za OĽaNO som dostala približne pred pol rokom. Keďže mám množstvo osobných skúseností s neprávosťou, aká sa u nás deje, neváhala som sa a túto ponuku som prijala. 

 

Prečo práve za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti?

Hnutie OĽaNO spája kopec šikovných obyčajných a nezávislých ľudí s plánmi, ako na Slovenku napraviť chyby, ako poraziť skorumpovaných politikov, aby sme žili v čestnej a spravodlivej krajine, aby štát slúžil všetkým. Okrem toho na kandidátke hnutia boli spolu so mnou aj ľudia, ktorých poznám už dlhé roky, verím im a viem, že majú tie správne schopnosti, aby sme veci mohli spolu zmeniť.

 

Boli aj iné možnosti ísť kandidovať za inú stranu alebo jedine OĽaNO?

Bola som oslovená aj z iných strán.

 

Prečo vám vyhovuje štýl politiky akú má OĽaNO?

Jedna z hlavných nosných tém hnutia je boj s korupciou, princíp transparentnosti a otvorenej verejnej politiky. S týmto sa stotožňujem, pretože iba v otvorenej spoločnosti, kde je možná efektívna verejná kontrola, je možné správne nakladanie s verejnými prostriedkami a ich čo najefektívnejšie využitie. Keď sa naučíme využívať právomoc občana podieľať sa na veciach verejných, potom bude možné pozametať si našu krajinu a začať ju zveľaďovať a efektívne využívať, čo nám bolo nadelené. Okrem toho mi je veľmi blízke aj vnímanie rodiny a tradičných hodnôt, ktoré sú tiež súčasťou programu OĽaNO.

 

Aká náročná bola predvolebná kampaň? V čom bola náročná?

Kampaň bola náročná, ale pre mňa zároveň veľmi inšpiratívna a pozitívna. Zúčastnila som sa viacerých diskusií a mítingov a bolo veľmi podnetné počuť priamo od ľudí, čo ich trápi, čo sa im páči a čo nepáči, čo podľa nich funguje a čo nie. Práve na takýchto stretnutiach som sa čoraz viac utvrdzovala v tom, že moja voľba vstúpiť do takéhoto politického ringu bola správna.

 

Prvýkrát ste robili kampaň na celorepublikovej úrovni. Čo vás v nej prekvapilo či zaujalo?

Bolo to každopádne úplne iné, ako na miestnej či regionálnej úrovni. Prekvapilo a zároveň ma potešilo, že ma kontaktovalo a povzbudzovalo množstvo známych, ktorých som mesiace či roky nevidela, dokonca sa ozývali aj neznámi ľudia. Silným a zároveň veľmi zaujímavým zážitkom bolo vidieť zanietenie niektorých ľudí, ktorí tak veľmi cítili potrebu zmeny, že neváhali cestovať veľké vzdialenosti, aby sa s nami stretli a podelili o svoje príbehy. Najviac sa mi do pamäte vryl jeden starší pán v Banskej Bystrici, ktorý mal na sebe vlastnoručne vyrobené transparenty a cestoval po krajine aby podporil „zmenu, ktorá musí prísť“ ako on sám hovoril.

 

Je niečo, čo vás v kampani sklamalo?

Sklamali ma reakcie ľudí, ktorí neplánovali ísť vôbec voliť.

 

S ktorými poslancami si vo vašom hnutí najlepšie rozumiete?

Sme tím rôznych osobností, ktoré sa pohybujú z rôznych oblastiach života. Teším sa na spoluprácu s každým poslancom za hnutie. 

 

Vieme, že vaše priority sú projekty a cestovný ruch. Je ešte nejaká agenda, v ktorej by ste sa chceli prioritne venovať na celorepublikovej úrovni?

Rada by som sa venovala agende zrýchlenia, sprehľadnenia a zjednodušenia čerpania eurofondov, kde aktuálny model nie je schopný obslúžiť a naplniť naše potreby pre prílišnú byrokraciu a skostnatenosti celého procesu. Nie je predsa možné, aby napr. refundácia nákladov trvala v niektorých prípadoch dva a viac rokov. Na základe mojich skúseností by bolo potrebné zoptimalizovať a stransparentniť proces verejného obstarávania, ktorý v aktuálnej podobe slúži skôr ako nástroj na obštrukcie a účelové zadávanie zákaziek a nie nástroj na šetrné nakladanie s verejnými prostriedkami.

Ďalšou z oblastí, ktorú je potrebné nevyhnutne riešiť, je regionálna doprava. Chýbajú obchvaty, kvalitná infraštruktúra, nedobudované diaľničné úseky. Aj z týchto dôvodov sú následne nadmerne zaťažované tranzitnou dopravou naše mestá a obce a trpia tým obyvatelia. A samozrejme regionálny rozvoj, každý región má svoje osobitosti, z ktorých sa dá ťažiť a tým ovplyvniť rozvoj cestovného ruchu.

 

Aké máte očakávania od vysokej politiky?

Možnosť spolupodieľať sa na zmene.

 

Máte svoje predsavzatie v čom chcete na sebe politicky popracovať, kde sa možno necítite komfortne a je potrebné na niečom v sebe pracovať?

Vždy je potrebné na sebe pracovať. Druhé volebné som poslankyňou v našom meste a aj tu sa stále učím niečo nové. Na celoslovenskej úrovni to bude opäť niečo iné. Oveľa náročnejšie. Bude potrebné si postupne naštudovať množstvo materiálov, postupov. Budem na sebe pracovať, aby som úlohu poslankyne zvládla čo najlepšie.

 

Spolupráca s OĽaNO je niečím zviazaná (podpis ako členka)? Alebo ste hlavne sympatizantka hnutia, lebo tam žiadne členstvo do strany nevyžadujú?

Nie som členkou OĽaNO, súčasťou kandidátky som bola ako nezávislá.

 

Možno si to teraz ani neuvedomujete, ale jedine viditeľné výsledky vašej práce vás môžu katapultovať do parlamentu aj o 4 roky. Veď napríklad pán Maroszovi z OĽaNO ani vyše 15 tisíc krúžkov nestačilo na to, aby sa ako bývalý poslanec dostal do parlamentu, lebo hnutie je špecifické tým, že poslancov dáva na koniec kandidátky. Ste teda už dnes nastavená tak, že jedine aktívna práca v parlamente dáva predpoklad, aby ste pokračovali aj po tých štyroch rokoch?

Najprv sa musíme zamerať na toto volebné obdobie. Čaká nás veľa práce a sme nastavení na to, aby sme čo najviac vecí zmenili v prospech rozvoja Slovenska a života ľudí.

 

Za Vašou doterajšou prácou je predovšetkým zodpovednosť, čestnosť, dôveryhodnosť a hľadanie lepších riešení pre spoluobčanov. Je dobré, že občania Slovenskej republiky našli už aj vás, ktorá bude určite aj na celoštátnej úrovni mať na prvom mieste rozvoj svojej krajiny. Máte nejaké svoje motto, ktorým sa riadite vo svojom živote?

Goethe raz povedal: „Najlepší spôsob ako predpovedať budúcnosť je si ju vytvoriť...“ Vytváraním lepšej prítomnosti, sa môžeme pripravovať na budúcnosť.

 

Ste matka. Bude manžel stíhať domáce povinnosti, keď vy budete aj týždeň v Bratislave či na nejakom výjazdovom zasadnutí? Už máte doma aj tieto veci rozdiskutované?

S manželom sme tím, mám skvelú rodinu. Vždy sme spolu všetko zvládli.

 

Kedy je prvé zasadnutie rokovania Národnej rady Slovenskej republiky s novými poslancami?

Termín zatiaľ nie je známy. Zrušené bolo aj odovzdávania dekrétov zvoleným poslancom z dôvodu opatrení na zabránenie šírenia vírusu.

 

Do ktorého výboru NR SR by ste sa chceli dostať?

Mám predbežne záujem o dva výbory. Verím, že po dohode budem členkou jedného z nich.

 

Má alebo bude mať hnutie OĽaNO aj nejaké spoločné kongresy alebo aspoň zasadnutia? Ako bude fungovať spolupráca medzi poslancami a vedením hnutia, ktoré bude asi v exekutíve, teda vo vláde?

Určite sa budeme spoločne všetci stretávať, tak ako to bolo doteraz.

 

Dajú sa vyjadriť Vaše pocity pred zložením sľubu v Národnej rade Slovenskej republiky?

Cítim veľkú zodpovednosť. Ľudia od nás očakávajú veľké zmeny a verím, že sa nám ich podarí urobiť čo najviac v prospech občanov Slovenska.

 

Z Kežmarku budú v národnej rade až štyria poslanci. Okrem vás to bude ešte primátor mesta za SMER-SD a dvaja z ĽSNS – Kotlebovci. Teda úplne z iných politických táborov. Aký signál to dáva, keď k tomu môžeme pridať i fakt, že už piaty rok podporuje tunajšie vedenie mesta, ktoré je zo strany SMER-SD, miestne KDH? Je to hotový mix, ako tieto veci vidíte vy?

V histórii nášho mesta sa ešte nestalo, aby v NR SR sme mali toľkých zástupcov. Zo všetkých nateraz zvolených budem jediná členka koalície. Čo sa týka spolupráce SMERu-SD a KDH na úrovni nášho mesta. Myslím si, že najmä voliči dali jasný postoj k tomu, keď v mestskom zastupiteľstve sú len dvaja poslanci za KDH. Na porovnanie, kde ich v predchádzajúcom období bolo celkovo päť.

 

Je niečo konkrétne čím by ste chceli prispieť, ako Kežmarčanka, do rozvoja svojho mesta z pozície poslankyne národnej rady?

Náš okres patrí medzi najzaostalejšie okresy na Slovensku a s tým je potrebné sa popasovať. Z môjho pohľadu sa akčný plán v takej podobe ako je nastavený teraz, neukázal ako správna cesta na riešenie rozvoja nášho regiónu. Regionálny rozvoj bude určite jedna z dôležitým tém.

 

 

Veríme, že každý poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti ÚPRIMNE, ODVÁŽNE, PRE ĽUDÍ A ZA SLOVENSKO sa bude plne riadiť týmto výstižným sloganom a bude mať rozvoj svojej krajiny vždy na prvom mieste. O tom, že poslankyňa Jana Majorová Garstková sa s týmto mottom plne stotožňuje a vždy bude hľadať cesty ako posunúť našu krajinu vpred, niet pochýb.

 

Do náročnej a zodpovednej práce v prospech Slovenskej republiky, nášho regiónu i nášho mesta prajeme Jane Majorovej Garstkovej veľa úspechov a veríme, že svojou prácou v slovenskom parlamente prispeje k celkovému rozvoju našej krajiny.