Každého novinára, ktorý v minulosti bol alebo v súčasnosti je súčasťou siedmej veľmoci, správa o vražde Jána Kuciaka a jeho partnerky musela šokovať. So zastrašovaním, vyhrážaním či rôznym tlakom sa už snáď každý novinár vo svojej práci stretol, ale vražda?!

Tá určite zasiahla najmä tých, ktorí napriek kadejakým hodeným polenám pod nohy, prinášali a prinášajú informácie nielen z tých najtemnejších zákutiach života našej krajiny, ale upozorňujú najmä na prešľapy „nedotknuteľných“.

V pondelok 26. februára 2018, kedy sa celý svet dozvedel, že neznámy páchateľ zavraždil na Slovensku novinára, sme sa zobudili už do iného sveta. Do sveta plného otázok. Je potrebné mať na pamäti, že vražda akéhokoľvek slovenského novinára sa týka nás všetkých. Ak už nie preto, že žijeme v rovnakej krajine, tak už preto, že chápadlá špinavej chobotnice majú dosah na každého z nás.

Veľa sa v týchto dňoch hovorí o novinároch. Vždy boli akýmsi svedomím národa, preto by sme si mali vážiť ich prácu, lebo píšu aj o našom svedomí. Často boli poslednou inštanciou, kde bežní občania hľadali pomoc. Veď všetci poznáme tie situácie, že ak sa nevedeli občania dopomôcť pravdy a spravodlivosti bežnými prostriedkami, ich posledným útočiskom bol novinár. Obracajú sa vždy na neho, aby im pomohol v jeho krízových situáciách.

Poznám tieto veci z vlastnej praxe. Keď si Kežmarčania nevedeli rady na úradoch, v rôznych inštitúciách, tak vždy prišli či už do redakcie, alebo mi ako Kežmarčanovi zatelefonovali alebo ma jednoducho zastavili na ulici, aby sa mi zdôverili so svojim trápením. Verím, že tak ako to bolo v Kežmarku, tak to fungovalo aj v iných mestách, že občania hľadali pomoc u svojich novinárov.

Domáci novinári boli vždy poslednou záchranou pre spoluobčanov. No skúsme si položiť dnes jednoduchú otázku: Kde sú dnes domáci kežmarskí novinári? Nie je im momentálne dopriate, aby sa priamo podieľali na zvyšovaní úrovne mesta, pritom majú skúsenosti, nápady, vízie i rady. Niet ich, pretože odmietli byť súčasťou ponižujúcej maximálnej lojálnosti. Sú ale naďalej slobodní a nezávislí vo svojom rozhodovaní a písaní. Som presvedčený, že je to ten najlepší základ pre budúci rozvoj mesta, len treba ich vrátiť na ich miesta, no k tomu je potrebné zmeniť videnie nášho blízkeho sveta...

Dnes je preto potrebné vzdať hold každému novinárovi, ktorý bojuje proti neprávostiam, nech sa dejú v akejkoľvek forme. Vraždu novinára z Veľkej Mače je potrebné odsúdiť a čo najpodrobnejšie vyšetriť. Dnes je totiž jasné, že rozplietal veľké klbko špinavej politiky, ktorá bola a je okolo nás. Ide totiž najmä o to, aby sme vedeli s kým a čím máme vlastne na Slovensku do činenia. I u nás doma...