Odkaz Jána a Martiny ako aj mnohých ľudí, ktorí stáli na námestiach je aj odkazom proti hrubosti a násiliu. Pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si 21. 2. 2023 uctíme vo viacerých mestách: Bratislava, Košice, Brno, Banská Bystrica, Lučenec, Rimavská Sobota, Prievidza, Levice, Kežmarok.

Od začiatku máme dve požiadavky: nezávislé vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a novú, dôveryhodnú vládu. V roku 2020 vyhrali voľby strany, ktoré sľubovali boj proti korupcii. No nestačí byť len “proti”. Spolu s mocou prichádza zodpovednosť aktívne vytvárať a podporovať hodnoty, ktoré chceme v našej spoločnosti žiť. Za tieto hodnoty stáli ľudia na námestiach v ’89 a stáli sme za ne aj my v roku 2018. Sú to hodnoty demokracie - dialóg, vzájomná úcta, spolupráca, dôvera, dôstojnosť a slušnosť. Nedovoľme sklamaniu, apatii a hnevu, aby nám vzala ideály.

Žijeme v dobe, kedy sa o demokraciu treba nielen starať, no musíme ju aj brániť. O to jasnejšie chceme ukázať, že stojíme pri policajtoch a vyšetrovateľoch a žiadame nezávislé vyšetrenie vrážd.