Za netradičnou myšlienkou pomôcť našim východným susedom stojí skupina kežmarských dobrovoľníkov a gréckokatolícky kňaz pôsobiaci na Ukrajine v Zakarpatskej oblasti.

Skauti i skautky z Kežmarku pomáhajú ľuďom v núdzi už od začiatku vojnového konfliktu. Zapojili sa do služby na hraniciach, chystali lekárničky či zabezpečovali nakladanie humanitárnych zbierok. Prednedávnom ich požiadal o pomoc ich priateľ, spolupracovník a gréckokatolícky kňaz Oleg Grygoryk. Podľa jeho slov muži na fronte a ľudia, ktorí žijú na východe Ukrajiny trpia vážnymi bolesťami zubov. Môžu za to zlé hygienické podmienky a špinavá voda. Prístup k odbornému lekárskemu ošetreniu nie je pre nich možný. Kňaz Oleg Grygoryk preto požiadal skautov o zabezpečenie zubárskeho kresla s vŕtačkou. Lekárov ochotných pomôcť svojim krajanom našiel na Ukrajine.

Peniaze na realizáciu celého projektu získali dobrovoľníci vďaka takmer 230 ochotným darcom. Na platforme Donio sa im podarilo vyzbierať viac ako plánovaných 9-tisíc eur. „Peniaze použijeme v prvom rade na nákup samotnej dodávky a technického vybavenia ako je elektrický generátor, rozvody, batérie, káble a podobne. Tiež materiál potrebný na prerábanie samotnej dodávky ako sú priečky, železné profily, spreje a iné,“ priblížil dlhoročný skaut a záchranár Adam Brodanský. Podľa jeho slov celý projekt je tímová práca – niekto robí s drevom, ďalší zvára.

Po zakúpení ojazdenej dodávky sa dobrovoľníci pustili do jej zateplenia a do drobných opráv – výmeny autobatérie a žiaroviek. Na vonkajšiu časť vozidla pridali žltý a modrý pruh. V súčasnosti montujú predeľovaciu priečku, ktorá zabezpečí oddelenie ambulantného priestoru od toho technického. Staršie zubárske kreslo s vŕtačkou, svetlom, kompresorom, autoklavou im darovala popradská stomatologická klinika. Peniaze vyzbierané nad stanovenú sumu použijú na zabezpečenie potrebnej súpravy náhradných kolies a gúm, ako aj na spotrebný zubársky materiál.

Mobilná zubná ambulancia odíde do vojnou zmietanej Ukrajiny začiatkom marca. „Samozrejme musí do seba zapadnúť ešte niekoľko technických výziev okolo prerábky dodávky. Administratívne a personálne veci sa riešia na Ukrajine. Situácia je veľmi dynamická. V mnohých otázkach netreba mudrovať a dať na ukrajinských partnerov, do ktorej dediny treba ísť a kam sa ísť nesmie,“ ozrejmil Brodanský.

Zubárske ošetrenie plánujú zabezpečiť ľuďom na východe krajiny, v častiach kde bola zničená zdravotnícka infraštruktúra. Sanitka sa zastaví v obciach, z ktorých ľudia nemôžu vycestovať a nemajú sa ani ako dostať k zdravotnej starostlivosti. Tiež pôjde za obrancami, ktorí nemôžu opustiť regióny, v ktorých sú nasadení. Celá trasa a výjazdy sanitky však závisia od bezpečnostnej situácie v krajine a tiež od pokynov tamojších partnerov. Šoférovať mobilnú zubnú ambulanciu bude Adam Brodanský. „Za hranice idem určite. Hľadá sa také riešenie, aby som s ňou na nejaký čas išiel až na oslobodené územie. Keď mi skončí osobné voľno, sanitka zostane v rukách ukrajinských partnerov,“ dodal Brodanský.

Špeciálne sa chceme poďakovať všetkým darcom, vďaka ktorým sa na platforme Donio vyzbierali potrebné peniaze, zubárskej klinike DENTAKRA za darovanie zubárskeho kresla a ďalšej techniky, firme Tatryvan za pomoc s elektrickými rozvodmi. Skautskej službe Slovenského skautingu za pomoc s propagáciou a mnohým iným ľuďom.

 

Podporiť zbierku môžete na: https://www.donio.sk/zubarska-sanitka-ukrajina.

 

Autor článku: Veronika Michalčíková