V piatok 23. marca 2018 o 17.00 h sa na Hlavnom námestí v Kežmarku uskutočnilo zhromaždenie „Kežmarok za slušné Slovensko“.

Na podujatí vystúpila Kežmarčanka Dana Chebanová, účastníčka udalostí novembra 89. Hudobný doprovod a spev zabezpečil Peter Pavličko a Alena Stoklasová. Podujatie moderoval Adam Brodanský.

Na zhromaždení bolo prečítané i vyhlásenie všetkých organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko, ktoré sa konajú v slovenských i zahraničných mestách.

Vzhľadom na to, že dané vyhlásenie organizátorov Za slušné Slovensko sa týka celého Slovenska Kežmarský informačný express ho uverejňuje v plnom znení.

Vyhlásenie organizátorov:

Od začiatku protestov sme žiadali novú a dôveryhodnú vládu. Vláda nového premiéra Petra Pellegriniho je v mnohom iba kozmetickou úpravou pôvodnej vlády Róberta Fica. Viacerí reprezentanti tejto vlády majú za sebou podozrivé kauzy a preto nemajú jednoznačne čistý morálny kredit a našu dôveru.

Nemáme záruku toho, že v tejto konštelácii bude dôkladne vyšetrená vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kvôli ktorým sme vyšli prvýkrát do ulíc. Taktiež sa obávame, že nebudú urýchlene vyšetrené ani ďalšie podozrenia z korupčných škandálov a podvodov.

Napriek tomu sa nám za posledný mesiac podarilo veľa. My, všetci občania sme si uvedomili vlastnú silu. Je naša povinnosť neostať doma, a vždy sa postaviť proti arogancii moci.

Politici zo všetkých politických strán si dnes uvedomujú, že vo svojom konaní nie sú beztrestní. Že aj počas ich volebného obdobia ich občania kontrolujú a vedia vytvoriť tlak na ich odstúpenie, ak závažne pochybia. Vaše kroky budeme precízne sledovať!

To, čo sa pred mesiacom zdalo nemožné, sme spoločne dokázali. Odstúpil minister vnútra Róbert Kaliňák a premiér Róbert Fico. Budeme naďalej vyvíjať občiansku aktivitu na to, aby zo svojho postu odstúpil aj policajný prezident Tibor Gašpar.

Víziu slušného Slovenska chceme zrealizovať. A preto zakladáme občiansku platformu „Za slušné Slovensko“. Vytvárajme spolu spoločenský tlak. Stojme za tými, ktorí upozornili na korupčné kauzy a podvody. Kontrolujme svojich volených zástupcov, nielen v parlamente ale aj v regiónoch. Politici sa kontrolujú. Za každej vládnej garnitúry.

Prichádza obdobie veľkonočných sviatkov a my ho rešpektujeme. Preto na toto obdobie neplánujeme žiadne zhromaždenie. Je v záujme všetkých, aby sme si dopriali čas na premýšľanie, oddych a reflexiu. Mnohí z nás pôjdu na sviatky domov. Rozprávajme sa s rodinami a príbuznými o tom čo sa za posledné týždne stalo, a o tom, aké by Slovensko malo byť. Našim cieľom je spájať krajinu rozdelenú na tábory. Požiadavka na slušnosť je myšlienka, s ktorou sa vieme všetci stotožniť. Sme slušní ľudia a budeme mať slušnú krajinu.

Na zhromaždeniach Za slušné Slovensko sa na námestiach tejto krajiny aj v zahraničí stretlo také množstvo ľudí, aké táto krajina nezažila od Novembra 89. Dnes už vieme, že Slovensko môže vyzerať inak. Pracujme na systémových riešeniach, ktoré posunú túto krajinu dopredu.

Korupčné kauzy a podvody, akých sme boli svedkami sa už nesmú opakovať. My to nedovolíme!

Chceme a budeme mať bezpečnú krajinu. Bezpečnú krajinu pre novinárov. Bezpečnú krajinu pre zdravotné sestry. Bezpečnú krajinu pre učiteľov, policajtov, robotníkov... Spravodlivú a bezpečnú krajinu pre nás všetkých.

Pred štyrmi týždňami sme tu stáli kvôli vražde Jána a Martiny. Dnes, mesiac od ich smrti tu stojíme preto lebo máme pre politikov jasný odkaz: Sledujeme vás a ak bude treba, prídeme zas. Slušné Slovensko buduje každý jeden z nás, každý jeden deň.

Nezabudneme, pokračujeme!

Kežmarok za slušné Slovensko 23. 3. 2018

 

Organizátori, slovami jej tribúna Adama Brodanského, už na začiatku kežmarského zhromaždenia tlmočili prítomným svoju radosť z toho, že ani občanom nášho mesta nie je jedno kam sa uberá naša krajina. Pripomenul prítomným aj to, že základom zhromaždení je slušne vyjadriť ľútosť nad skutkom, ktorý sa stal pred mesiacom vo Veľkej Mači a vzhľadom na nečakané odkrytie zvláštnych a špinavých korupčných prepojení aj odhodlanosť ich odhaliť a vrátiť dôveru v slušný štát.

Útok z najvyšších miest, že zhromaždenia sú financované cudzou silou urazili všetkých dobrovoľných organizátorov týchto zhromaždení ako aj občanov, ktorí prišli slušne prejaviť svoj postoj k súčasnému dianiu v krajine.

Kežmarskí organizátori sú hrdí, že aj Kežmarok je súčasťou tejto cesty k slušnejšiemu Slovensku, pretože Ján Kuciak pôsobil na svojich reportážach aj v okrese Kežmarok. Týkalo sa to volebnej korupcie v neďalekej obci.

Všetky fakty, na ktoré Ján Kuciak ako novinár poukazoval a odkryl, boli veľmi závažné. Paradoxom je, že ich skutočná váha sa naplno prejavila až po jeho smrti. Vrahovia a objednávatelia jeho vraždy, ktorí ho chceli umlčať, dosiahli pravý opak. Postavili Slovensko na nohy! Je teda na nás, aby sme odkryli tú špinu, klamstvá, prepojenia či pokrytectvo a korupciu, pretože ďalej sa naša krajina nepohne.

O týchto veciach a skutočnostiach hovoril hlavný organizátor kežmarských zhromaždení Adam Brodanský. Preto Kežmarský informačný express ho oslovil, aby prezradil čo-to zo zákulisia organizovania zhromaždení Za slušné Slovensko.

Ako ste sa stali hlavným organizátorom kežmarských zhromaždení? Niekoľkí priatelia, Kežmarčania, sme sa zhovárali o vzniknutej situácii a čo by sa dalo robiť. Na mňa jediného vychádzalo, že by som aj bol doma. Začal som teda zisťovať čo treba. Podal som potrebné dokumenty na mestský úrad, oslovil priateľov, aby sa pridali. Hneď som mal dve-tri spoluorganizátorky a pracovalo sa.

Bolo náročné zabezpečiť takéto zhromaždenia po organizačnej stránke? Traja-štyria sme mali s prípravou zhromaždenia zaplnených niekoľko dní v týždni. Pred každým zhromaždením sa vždy niečo iné ťažšie chystalo. Dosť nám pomohli aj ľudia z okolia, či už materiálom, technikou, drobnou pomocou, ústretovosťou - polícia, mestská polícia, elektrina. Bolo úžasné pracovať v tíme. Všetko sme mohli spolu prekonzultovať a vyhnúť sa chybám. Občiansky sa cítime realizovaní. Určite nás to napĺňa.

Podľa čoho ste vyberali hostí? Osobnostná a morálna kompetentnosť, nestraníckosť.

Ako hodnotíte zhromaždenia, ktoré sa uskutočnili v Kežmarku? Výborne. Najmä za tých ktorí prišli. Som rád, že Kežmarok dokázal, že nie je hluchý, bezcitný, slepý. Dúfam, že ešte omnoho viac Kežmarčanov vníma vývoj našej spoločnosti. Tiež som si vedomý toho, že mnohí sú ľahostajní, informujú sa z nesprávnych zdrojov alebo si neuvedomujú svoju možnosť mať podiel na občianskej starostlivosti o spoločnosť - krajinu. Chcel by som ešte vedieť ako to vnímajú mladí, ktorí už sú plnoletí a ešte nie sú roztratení po vysokých školách a práci.

Odteraz je jasné že ľudia v tejto krajine budú kontrolovať konanie tejto, aj akejkoľvek nasledujúcej vlády. Po nežnej revolúcii sa zdalo, že konečne bude všetko dobré. Dnes vieme, že na to, aby to bolo skutočne dobre musíme dávať prísny pozor spoločne.

Myslím, že Kežmarčania sa môžu organizátorom iba poďakovať, že sa pustili do organizovania týchto zhromaždení. Aj my tak máme možnosť byť súčasťou historického okamžiku, byť na začiatku cesty za slušným Slovenskom...