Je opäť jedenásteho a ja mám za sebou štvrtý mesiac od otvorenia dvoch informačných portálov - Kežmarský informačný express a Kežmarský šport. Cez nich sa chcem nielen prihovárať svojim spoluobčanom, ale aj hľadať a ponúkať cesty, ktoré by mali viesť k vyššej kvalite nášho spoločného života v našom meste.

Portály sú totiž jedným z mála mestských informačných zdrojov, ktoré prinášajú pre občanov iný pohľad na dianie v meste, na rozdiel od kanálov, ktoré informujú o živote v našom meste iba cez ružové okuliare.

Cesta, ktorú ponúkam, nie je jednoduchá, ale tém, ktoré si zaslúžia pozornosť, aby sa skvalitnil náš život v meste, je až až. Často sa totiž stáva, že dnešní mocní sveta sa nás snažia presvedčiť, že jedine oni majú ten správny návod a kľúč na to, akým smerom sa máme uberať. Môj názor je ale iný. Myslím, že je potrebné, lepšie komunikovať s občanom, predovšetkým veľa počúvať, pozorovať dianie okolo nás a dať priestor i inému názoru, teda nechať priestor aj pre samotného občana. Preto si myslím, že ten smer by sa mal zmeniť, pretože staviť všetko na slovíčku „lojálnosť“, je cestou do slepej uličky a trvá vždy nejaký čas kým z tej slepej uličky vycúvame. Kežmarok predsa potrebuje, aby ho riadili odborníci, nie lojálne stroje.

A čo hovoria číselné štatistiky obidvoch portálov? Tie vykazujú, že momentálne sa ich denná návštevnosť pohybuje okolo 400 návštev, čo je oproti štatistikám spred mesiaca navýšenie o 100 návštev. Kežmarčania si tak pomaly zvykajú klikať na nové portály, kde nájdu nové informácie a zisťujú, že niektoré veci ide riešiť aj inak. Na portáloch dostanú čerstvejšie a nefiltrované informácie, môžu zistiť aj to, či sa nedeje v okolí niečo zaujímavé, pričom tí, ktorí si jeden či druhý portál aj predplatili, sa dozvedia aj čosi zo zákulisia samotného života nášho mesta. Predplatením portálov prakticky i priamo podporia náš spoločný záujem o budúcnosť mesta.

Záujem o iné videnie kežmarského sveta, zo strany spoluobčanov, ma veľmi teší, pretože toto má byť cesta k občanovi, aby sme nielen pomenovali naše problémy, ale našli aj cesty, ako ich odstrániť. Ide tu o to, aby sme v budúcnosti nežili s ľuďmi, ako to trefne povedal Charlie Chaplin „ktorí žijú v dokonalej symbióze so svojím omylom...“

A keď už sme pri tej budúcnosti. Aká bude tá naša? Vnímajme dnešnú realitu naplno, aby sme urobili už dnes kroky na to, lebo naša budúcnosť bude iba taká, akú si ju pripravíme my sami. Opäť si môžeme pomôcť výrokom Chaplina: „Zaujímam sa o budúcnosť, pretože v nej hodlám stráviť zvyšok života.“ Myslím, že obidva výroky známeho komika hovoria, svojim spôsobom, aj o kežmarskej realite, či?